שתף קטע נבחר

תביעה בסך 124 מיליון שקל נגד בנק הפועלים

משפחת נעימי מירושליים, שסחרה במט"ח במאות מיליוני שקלים, טוענת כי הבנק הסב לה נזק בסך 200 מיליון שקל

קבוצת נעימי, הכוללת 7 משפחות ירושלמיות ואזרחית איראנית, הגישה היום לביהמ"ש המחוזי בירושלים תביעה בסך של כ-124 מיליון שקל נגד בנק הפועלים, בטענה שהבנק הסב להם נזקים בהיקף של כ-200 מיליון שקל.

 

בכתב התביעה שהגיש משרד עוה"ד אב-גנים אפיק ויינשטיין נטען כי הבנק ביצע בחשבון הבנק של קבוצת נעימי פעולות בלתי חוקיות והביא באופן ישיר לקריסתם הכלכלית ולהליכי פשיטת רגל.

 

קובי נעימי, מיליונר ירושלמי לשעבר, גר כיום בקרוואן בגודל 26 מ"ר בירושלים. לנעימי היו עסקי יבוא ונכסים רבים בירושלים, אך הוא גם ניהל פעילות מט"ח נירחבת.

 

תחילת הפרשה בשנת 1991. קבוצת נעימי עסקה ביבוא ומכירה של מכונות סריגה ותפירה ובנוסף ניהלה בבנק אמריקאי ישראלי (כיום הפועלים) פעילות מט"ח בעסקאות פורוורד בהיקף של מאות מיליוני שקלים. בשלב מסוים נוצרה בחשבון יתרת חובה בגינה הגיש בנק הפועלים הגיש תביעה.

 

בשנת 1995 נחתם הסכם פשרה בין הבנק לבין קבוצת נעימי בו שילמו הנתבעים לבנק 1.4 מיליון דולר. משפחת נעימי טוענת שחששה מפעולת 'תחליף המצאה', שביקש הבנק לבצע, בו היו נחשפים הנכסים בישראל של 2 אזרחי איראן היהודים: פהימה מולדזה ומנוצ'ר וואלפר.

 

במקביל לפשרה הבנק פתח נגדם בהליכי הוצאה לפועל ועיקל את רכושם.

 

בשנת 1997 תבע הבנק את המדינה בגין נכס מקרקעין שלא שועבד לבנק בשל בעית רישום בטאבו. המדינה טענה שהכשל נוצר בגלל קבוצת נעימי ותבעה אותה. משפחת נעימי תבעה את הבנק בבית המשפט המחוזי.

 

השופט זיילר הציע לערוך חשבון מחודש לחישוב היתרות שהיו צריכות להיות בחשבון הבנק בשנת 1991.

 

התובעים ערכו בדיקה עם חברת "שגיא חישובי ריבית" והגיעו למסקנה שחשבונם עמד למעשה ביתרת זכות בשנת 1991, בניגוד לטענת הבנק כי הם חייבים לו כסף. 

 

לאחר הצגת נתונים אילו בנק הפועלים משך את תביעתו נגד המדינה וכך נפלו גם כל התביעות הקשורות. השופט זיילר הטיל על הבנק הוצאות משפט כבדות בשיעור של 340 אלף שקל, אך הבנק לא שילם לנעימי, אלא קיזז את הסכום מהחוב לבנק.

 

כיום הוגשה כאמור התביעה כנגד בנק הפועלים בו טוענים התובעים כי הבנק ביצע בחשבונם התניית שרות בשרות וחייבם לפתוח תוכניות חיסכון כתנאי לקבלת אשראי, וכן חייבם בעסקאות פורוורד בשער שונה ממה שסוכם במחזור של כמיליארד דולר.

 

מבנק הפועלים נמסר: "התביעה מתיחסת לבנק אמריקאי ישראלי בטרם נרכש ע"י הבנק. על פני הדברים נראה כי אין לתביעה תימוכין וכי חישובי הסכומים בה מבוססים על הנחות שאין להן בסיס. הבנק יגיש את תגובתו המנומקת לביהמ"ש ויבקש לדחות התביעה."

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תביעה בסך 124 מיליון שקל נגד בנק
מומלצים