שתף קטע נבחר

המורמונים הודיעו: חוזרים לבקר בישראל

לאחר שש שנים בהן נעצרה תנועת הצליינים המורמונים ארצה, והופסקה תוכנית הלימודים של בני הנוער של הקהילה בירושלים, הודיע מנהיגם של 12 מיליון המורמונים בעולם על חידוש המסעות לישראל. זאת בעקבות שיחות ומגעים שניהל עמו קונסול ישראל בלוס אנג'לס

המורמונים חוזרים לישראל. מנהיגי המורמונים הודיעו היום (ה') לקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס, אהוד דנוך, כי הם מחדשים את תוכנית הסטודנטים המורמונים המגיעים ללמוד מדי שנה בירושלים, וכי הם מחדשים גם את תנועת הצליינים שלהם ארצה. זאת לאחר שרשמו היעדרות של שש שנים בארץ, מאז תחילת האינתיפאדה.

 

בעולם ישנם 12 מיליון מורמונים, חמישה וחצי מיליון מהם בארה"ב. מושבו של מנהיג המורמונים, המכונה על ידם "הנביא", הוא בסולט לייק-סיטי במדינת יוטה. מיליוני המאמינים מבצעים בלא ערעור אחר הוראותיו. בשנת 2000, עם פרוץ האינתיפאדה, החליטה הכנסייה המורמונית ביוטה להפסיק את לימודיהם של סטודנטים מורמונים בשלוחה הירושלמית של אוניברסיטת בריגהם-יאנג BYU.

 

אזהרת הנסיעה של מחלקת המדינה האמריקנית גרמה גם לשיתוק התיירות הצליינית המורמונית. מדובר במכה קשה לענף התיירות בארץ, כיוון שהמורמונים נחשבים לתומכים גדולים בישראל. הקונסול הישראלי, דנוך, נפגש עם "הנביא" והנשיא הראשון של המורמונים, גורדון הינקלי, וכן קיים בשנה האחרונה פגישות עם בכירי העדה במאמץ לשכנע אותם שישראל היא מקום בטוח ושלהערת האזהרה אין משמעות מעשית.

 

"אתם תומכי ישראל וצריכים להביע את תמיכתכם במעשה לא רק בדיבור", הפציר בהם הדיפלומט הישראלי.

 

ואכן לפני כמה ימים קיבל דנוך הודעה מהנהגת המורמונים על כוונתם לפתוח בחודש ספטמבר את הלימודים באוניברסיטה המורמונית בירושלים ולשגר לשם 45 סטודנטים מכל רחבי העולם. יחד איתם יגיעו לישראל בסתיו מנהיגי המורמונים ובעקבותיהם תחודש גם תנועת הצליינות המורמונית.

 

השלוחה של האוניברסיטה המורמונית נפתחה ב-1987 לאחר שנחתם הסכם עם ראש עיריית ירושלים, לפיו לא תהיה הטפה למיסיונריות והסטודנטים יהיו זרים, לא מקומיים - יהודים או ערבים. המורמונים תרמו סכומי כסף גדולים לפיתוח פארק נחל קדרון.

 

מאות סטודנטים הגיעו מאז מדי שנה ללימודים מסובסדים ועם שובם לארצותיהם הם הפכו לשגרירים של רצון טוב של ישראל. במהלך שהותם בארץ משתתפים הסטודנטים המורמונים בחפירות ארכיאולוגיות, ונהנים מסיורים באתרים קדושים. הם אף יצאו לטיולים בארץ, במצרים ובירדן.

 

תוכנית הלימודים של המורמונים זוכה לפופולאריות בקרב בני הנוער של בני הקהילה, המתחרים ביניהם על מקום באוניברסיטה בירושלים. הקמפוס המורמוני הוא מרהיב ביופיו והוא משקיף על הר הבית ונחל קדרון.

 

הודעת שובם של המורמונים לישראל מצטרפת להודעה משמחת אחרת: החלטת הכנסיה הפרסביטריאנית בארה"ב, שהתקבלה אתמול, לבטל חרם כלכלי שהכריזה לפני כשנתיים על חברות שעושות עסקים עם ישראל בשטחי הרשות הפלסטינית. אל כנסיה זו משתייכים 2.3 מיליון מאמינים, והחלטתה נגעה להחרמת חברות כמו מוטורולה, קטרפילר וכל חברה אחרת הקשורה לעבודות בהתנחלויות, ובכלל זה גם חברות העוסקות בהקמת גדר ההפרדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירושלים. הצליינים המורמונים שבים
צילום: רון פלד
צילום: איי פי
דנוך. תמיכה במעשים
צילום: איי פי
מומלצים