שתף קטע נבחר

אנשי דת יהודים וערבים נגד גאווה בירושלים

כנס ראשוני, חוצה דתות, נערך נגד מצעד הגאווה שיתקיים באוגוסט בירושלים. השייח' ח"כ צרצור: "זו מתקפה יותר ארסית מהמתקפה הציונית לייהוד ירושלים". רב אמריקני: "בטוח שהמוסלמים, היהודים והנוצרים יצליחו יחד למנוע את המצעד"

חיבור דתי יהודי-מוסלמי, נגד מצעד הגאווה בירושלים. הרב יהודה לווין מארה"ב קיים השבוע כינוס בנוכחות אנשי דת משני העמים. המשותף להם: התנגדות נחרצת לקיום מצעד הגאווה בעוד חודשיים בירושלים.

 

בכנס נכחו השייח' וחבר הכנסת איברהים צרצור, ח"כ עבאס זקור ורב ההתנחלות תקוע, מנחם פרומן. שני אנשי הדת הפלסטינים הבולטים ביותר כיום, השייח'ים תייסיר תמימי וחמאד ביתאווי, אמנם לא הגיעו לכינוס מכיוון שנאסר עליהם להיכנס אל תוך גבולות ירושלים ומדינת ישראל, אך גם הם טרחו להעביר את התנגדותם למצעד באמצעות הטלפון, כאשר דבריהם תורגמו ונמסרו לנוכחים במקום.

 

הרב לווין הגיע כמייצגם של איחוד הרבנים בארה"ב והסתדרות הרבנים, שני ארגוני הגג של הרבנים האורתודוכסיים בארה"ב, המאגדים תחתיהם מאות רבנים. בכינוס  פנה בנושא לאנשי דת מוסלמים, אנשי כמורה נוצריים וכן היפנה בקשה לרבנים הראשיים בישראל להשתתף במחאה המשותפת. הרב לווין הוסיף: "אני בטוח שהמוסלמים, היהודים והנוצרים יצליחו יחד למנוע את המצעד".

 

"זה יותר חמור מהמתקפה הציונית לייהוד ירושלים"

 

ח"כ צרצור (רע"מ-תע"ל) אמר בכינוס ש"אם הם יעיזו להתקרב להר הבית במסגרת המצעד - הם יעשו זאת על גופותינו". הוא הוסיף ש"מצעד הגאווה הינו מתקפה נגד ירושלים אשר באה לשבש את הזהות האיסלאמית של הצעירים הערבים המתגוררים בעיר". 

 

עוד ביקש להדגיש כי  "המתקפה הזו יותר ארסית מהמתקפה הציונית לייהוד ירושלים".


מצעד הגאווה הקודם (צילום: חיים צח)

 

לרב פרומן, אשר מקיים במשך שנים רבות קשרים עם אנשי דת מוסלמים, היה חשוב להבהיר בשיחה עם ynet כי לא הגיע למקום כאישיות רבנית אלא כ"בעל ניסיון של הרבה שנים במפגשים עם אישי דת מוסלמים וכדי להסביר איך המוסלמים רואים את מצעד הגאווה. הייתי שם על תקן פרופסור". לנוכחים הסביר הרב פורמן כי "קיום של מצעד כזה בירושלים מאשר את התיאוריה הרגילה ברחוב המוסלמי שארה"ב שלחה הנה את הציונים הכופרים כדי להשפיל את קודשי האיסלאם ולפגוע בהם. כדי לקלקל את הנוער שלהם. כדי להרוס את המסורת המוסלמית".

 

"זהו שורש השנאה התהומית שקיימת בין מוסלמים כלפי ישראל", מסביר הרב פורמן, "זה מתבטא בהרבה דברים כשאחד הביטויים של אותה השנאה אלו הן ההופעות הפומביות של הומואים ולסביות שמקורן בארה"ב. בעיני המוסלמים זוהי זוועה".

 

הרב פרומן מעריך כי "המצעד הזה יביא בצורה ודאית לשפיכות דמים. לא רק בארץ, אלא גם בעולם. אם עלייה של אריק שרון הביאה לתחילתה של האינתיפאדה, אם קריקטורות הביאו למחאות אלימות, אז צריך להבין את הראש שלהם... הם רואים עצמם כתרבות שמותקפת ערכית על ידי המערב ואחד הביטויים החריפים של הטומאה הזו היא ההוצאה מן הארון של משכב הזכר והם מגיבים כאדם מותקף".

 

"האינתיפאדה האחרונה קרויה על שם ירושלים- 'אינתיפאדת אל אקצא'. התחושה היא שיהודים משפילים את קדושתה של ירושלים ושממשלת ישראל מאשרת ומעודדת את התופעה. בעיניהם, המצעד הנו חלק ממסכת שלמה שבה ישראל מביאה את הטומאה של ארה"ב והמערב אל ארץ הקודש וירושלים. והם מגיבים על זה בדם, בשפיכות דמים. אם אנשי שמאל אומרים לעשות שיש לעשות וויתורים כואבים בשביל השלום", הוא מוסיף, "אז אפשר לוותר גם על המצעד".

 

לכינוס הנוכחי הוזמנו רק נציגי עיתונות זרה, כאשר בעוד שבועיים מתוכננת על ידי הרב לווין מסיבת עיתונאים דומה עבור כלי התקשורת הישראליים בה ישתתפו אנשי דת משלושת הדתות, זאת במטרה לייצר חזית דתית מאוחדת כנגד קיום המצעד.

 

"יש שמעדיפים את ירושלים קנאית וחשוכה"

 

נועה סתת, יו"ר הבית הפתוח בירושלים, מסרה בתגובה: "בעינינו ירושלים תהיה מוקד של סובלנות, פלורליזם ואהבת אדם. לצערנו, ישנם כאלו שמעדיפים ירושלים קנאית, חשוכה, ורודפת מדון ושנאה. המשתתפים הרבים שייקחו חלק באירועי הגאווה – מהארץ ומהעולם – יתנו את התשובה הטובה ביותר למפגן החושך אשר רק מבזה את שם האיסלאם ואת שם העיר.

 

"אנו מזמינים את חבר הכנסת השייח' אבראהים צרצור לקחת חלק בכנס הבין דתי, אשר יתקיים לראשונה בעולם, במסגרת אירועי הגאווה העולמיים. בכנס ישתתפו אנשי דת מהקהילה הגאה, מוסלמים, יהודים ונוצרים, אשר יציגו קול דתי המכבד את כל בני האדם אשר נבראו בצלם האל, ומחויב לערכים האוניברסאליים של סובלנות ואהבת האדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
צרצור. מתקפה על ירושלים
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: גדי קבלו
הרב פרומן. באתי על תקן פרופסור
צילום: גדי קבלו
באדיבות הבית הפתוח
נועה סתת
באדיבות הבית הפתוח
מומלצים