שתף קטע נבחר

העלבון של הרב יפה

מיליון וחצי יהודים רפורמים בארצות הברית רואים ברב אריק יפה את מנהיגם הרוחני. אבל בישראל, הוא חש מושפל: נשיא המדינה מסרב לקרוא לו בתואר "רב", דבר שלדבריו הוא דוגמא נוספת ליחסים המקולקלים בין מדינת ישראל למאות אלפי יהודים. היחס של המדינה, מזהיר הרב בראיון ל-ynet, עלול לגרום תחושות של כעס ואכזבה מצד יהודי אמריקה הרפורמים ולהרחיק אותם מהמדינה. והם דווקא תומכים בהתכנסות של אולמרט

הרב אריק יפה הגיע השבוע לישראל כדי להשתתף בקונגרס הציוני. הרב יפה, רב הקהילות הרפורמיות בארה"ב, נחשב לאחד הרבנים החשובים בעולם היהודי. הקהילה הרפורמית שבראשה הוא עומד מורכבת מ-920 קהילות ברחבי ארצות הברית, ומונה כמיליון וחצי מאמינים. בשבוע הקרוב ייפגש עם אישי שלטון בכירים כמו ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שרת החוץ, ציפי לבני ושר הביטחון, עמיר פרץ - אבל ידלג על בית הנשיא. ויש סיבה.

 

הרב יפה והנשיא המכהן, משה קצב, כבר נפגשו בעבר מספר פעמים "והפגישות תמיד היו ברוח ידידותית", לדברי הרב יפה. אבל קצב, פעם אחר פעם, נמנע מלפנות אליו בתואר 'רב'. כשבכל זאת רצה לפנות אליו, בחר הנשיא בתארים כמו 'סר', 'מר' או פשוט בטפיחה על השכם. בראיון שנתן לערוץ 1 בערב ראש השנה, התבקש הנשיא לתת הסברים. הוא השיב כי הוא "רגיל מבית אבא לקרוא רב לרב שעבר הסמכה על פי אורח החיים שאני מקיים אותו", כלומר, האורתודוכסי. "ברגע שמדינת ישראל, הכנסת", הסביר הנשיא, "תחליט להכיר ברב רפורמי כרב, גם נשיא המדינה יהיה חייב ובכלל זה אני... כל עוד מדינת ישראל עוד לא הכירה בו, אני לא אהיה הראשון שאכיר בו".

 

המילים האלה שימשו כחץ שלוח לעבר הרב יפה, ידיד גדול של מדינת ישראל, ולעבר מיליון וחצי הרפורמים שהוא מוביל. אבל בשיחה ל-ynet אומר הרב יפה כי התנהגותו של הנשיא קצב רק מהווה סימפטום למצב היחסים העגום בין מדינת ישראל לבין הרפורמים: "זה דבר קשה מאוד להבין עבור יהודי, המצטרף לקהילה שם, שמרגיש קשר חזק, גם לעמו וגם למדינת ישראל, איך זה שהרב שלו, שהוא היהודי הבולט בחייו, אינו מתקבל כרב במדינת ישראל. זה דבר שאי אפשר להבין אותו".

 

בשנים האחרונות, משימתו המרכזית של הרב יפה היא ניסיון לביצור מעמדה של הקהילה הרפורמית בישראל, הן במישור הדתי והן במישור הפוליטי והחוקי. לדבריו, "ללא שום ספק, האפליה השיטתית שיש פה זה דבר שגורם לכעס ולאכזבה. אנחנו עובדים קשה מאוד כדי שהיחס הזה לא יהפוך לשלילי כלפי ישראל. מאוד חשוב לנו שזה לא ירחיק אנשים מהמדינה. אנחנו משתדלים לעבוד פוליטית דרך המרכז לפלורליזם יהודי כדי להשפיע על הכנסת והממשלה ומקווים שיהיו חוקים חדשים שיתנו לנו שוויון מלא".

 

השבוע החל בית המשפט העליון בדיונים בנושא אפליית המדינה את הרבנים הרפורמיים, בעזרת המרכז לפלורליזם יהודי. במסגרת העתירה לבג"ץ תתבקש המדינה להשיב מדוע היא מסרבת לממן מינוים של רבנים רפורמיים, גם במקרים בהם קיימת דרישה של הקהילה לרב רפורמי. "אנחנו רוצים שהממשלה תתייחס לרבנים שלנו בדיוק כמו שהיא מתייחסת לרבנים אורתודוכסים", דורש הרב יפה, "אנחנו לא מבקשים טובות אבל צריך שיהיה עקרון אחד: או שמממנים כל רב, או שלא מממנים אף רב. כל הנושא הזה הוא אי- צדק שצועק לשמיים לפתרון".

 

הנושא החשוב ביותר כיום לרב יפה הוא הכשרת רבנים רפורמים כאן בישראל, שיהיו ילידי הארץ. "אם יש רב שעולה לארץ מצפון אמריקה לישראל זה דבר חיובי", הוא מסביר, "אבל להיות רב בישראל עם מבטא אנגלו-סכסי זה פחות טוב. מי שמכיר את התרבות כאן, ושירת בצה"ל, יהיה גם רב יותר טוב בקהילות שנקים כאן". הוא תולה את עיקר תקוותיו בתוכנית להכשרת רבנים שייסדה התנועה הרפורמית לפני 5 שנים בהיברו יוניון קולג'. "כעת לומדים שם 40 סטודנטים ישראלים. זאת אומרת שבקרוב, עוד 10 שנים, יהיו יותר ממאה רבנים ישראלים ילידי הארץ, שלמדו את הרבנות וקיבלו את ההסמכה פה. זה מאוד חשוב".

 

אנחנו תומכים בהתכנסות של אולמרט

 

הרב יפה נחשב כתומך נלהב של ישראל וכאחד שדלתות רבות בוושינגטון פתוחות בפניו. הקשר שלו עם בכירי השלטון בישראל חשוב לשני הצדדים ובפגישותיו בשבוע הקרוב עמם יעלו במקביל לנושאים הדתיים, גם הנושאים הפוליטיים. הוא מזדהה עם עמדותיו של אולמרט במישור המדיני ומצהיר כי התנועה הרפורמית תומכת בהן. "אנחנו רוצים להבטיח לו", הוא אומר, "שהתנועה שלנו עומדת מאחוריו ואין שום ספק שיש רוב באמריקה שתומך בו ושיש לו על מי לסמוך. אנחנו התנועה הגדולה ביותר ולא נהסס להיכנס למאבק בעד עמדותיו ובעד תוכנית ההתכנסות".

 

הקיבוץ הגדול ביותר של יהודים, אחרי ישראל, חי בארה"ב. הקהילה היהודית בארה"ב מונה כ- 6 מיליון נפש, אולם על פי מחקרים שנעשו בשנים האחרונות שיעור ההתבוללות בקרב יהדות ארה"ב עולה בהתמדה וכיום מדברים על כשליש מחברי הקהילה היהודית אשר בוחרים להינשא לבני זוג שאינם יהודים. בניגוד לעמדה האורתודוכסית, אשר נמנעת מחיזור אחר אותם מתבוללים על מנת שיתגיירו, בקהילה הרפורמית גיבשו בשנים האחרונות את הגישה ההפוכה. מאות פעילים בקרב התנועה מעדיפים להגיע אל אותן משפחות מעורבות, בפעולה אותה הם מכנים out-reach. במסגרתה הם פועלים לקירוב המשפחות המעורבות אל היהדות כשבסופו של דבר, המטרה היא לגייר את בן הזוג הלא- יהודי.

 

הרב יפה מסביר: "מצד אחד הקהילה היהודית היא מאוד חזקה ויש התחדשות יהודית בכל הזרמים. מצד שני יש כאלה שאינם מעורבים בחיי הקהילה והרבה מהם על סף ההתבוללות. האתגר הגדול שלנו הוא איך לבנות גשר בין החזקים לחלשים מבחינה דתית. אנחנו אומרים שאנחנו לא מוכנים לוותר על 50% שהם חלשים שהם מתבוללים או נמצאים על סף התבוללות... אנחנו מזמינים את בני הזוג להצטרף לקהילה, מקבלים אותם באהבה ומעודדים אותם להיות פעילים בבית הכנסת ולשמור על יהדות בבית, לחנך אותם ליהדות. אני כראש הקהילה הוריתי לרבני הקהילות שלנו לא לפחד לשאול ולעודד במפורש את הלא-יהודים לחשוב על הסיכוי של גיור. אני חושב שאין לומר קדיש על הבן שהתחתן עם לא-יהודיה. שאם זה בכל זאת זה קורה, יש מה לעשות. צריך להציל את העם היהודי. אין ברירה אחרת".

 

חשוב לציין כי בתנועה הרפורמית, הדוגלת בשוויון בין המינים, לא מקבלים את ההגדרה ההלכתית על פיה אדם נחשב כיהודי רק אם אמו יהודיה. "אצלנו השוויון בין המינים הוא עקרון יסוד", הוא מסביר, "אם יש אב או אם יהודים, שמגדלים את הילד כיהודי, אנחנו מקבלים את הילד כיהודי".

 

העימות עם יהושע: "הוא לא מבין"

 

בתחילת החודש שעבר ציין הוועד היהודי האמריקאי את כינוסו השנתי ה-100 באירוע רב משתתפים. בין המוזמנים היה גם הסופר א.ב. יהושע שהצליח לעורר סערת רוחות בקרב הנוכחים במקום ובקרב יהדות ארה"ב כולה. "ליהדות מחוץ לישראל אין כל קיום. אתם", אמר לקהל, "מחליפים זהות כמו שמחליפים ז'קטים. מי שאיננו גר בישראל ומשתתף בקבלת החלטות יומיומית שכולה יהודית - בהיות המדינה יהודית - איננו מחזיק בזהות יהודית שיש לה משמעות כלשהי. אם סין תהפוך למעצמה חזקה מארה"ב אז תעברו כולכם לסין".

 

הרב יפה אומר שהוא מעריך את א.ב. יהושע כסופר, אבל לטענתו הוא "לא מבין בכלל את הנושא. הוא מדבר על היהודים באמריקה כאילו הם נעלמים אבל עם כל הצרות שיש לנו - זה לא יקרה ואנחנו לא ניעלם. א.ב. יהושע הוא איש חילוני, אולי אפילו אנטי-דתי, והוא לא מבין את חשיבות הדת בחיי היהודים. בלי תורה העם שלנו לא ישרוד. לא די רק בשפה ובתרבות. הוא אמר שלא יכול להיות התבוללות בארץ ישראל. אלו שטויות. אני מסכים שמבחינות רבות זה קל יותר להישאר יהודי בישראל אבל מי שאומר שהתבוללות פה לא יכולה להיות - זה פשוט לא נכון. יכול להיות שעוד 50 שנה נמצא פה עם של דוברי עברית שהם בעיקר גויים דוברי עברית, שאין להם שום זיקה למסורת היהודית. לצערי זה יכול לקרות. השפה בלבד אין די בה בכדי להביא להמשך העם. שאף אחד לא יחשוב שאם יש פה מדינה ודוברי עברית, אז זה יביא לעתיד פורח לעם פה. יש יהדות רק אם יש עם יהודי".

 

כלומר, קיומה של מדינת ישראל תלוי ביהדות התפוצות, בגולה?

 

"מדינת ישראל היא קטנה ומוקפת אויבים. מדינת ישראל לא יכולה לשרוד בלי תמיכה מבחוץ ויש לה בעל ברית נאמן אחד והכרחי וזוהי ארה"ב. אבל בלי יהדות ארה"ב אין שום ספק שהתמיכה הזאת לא תמשיך. מה אכפת להם שם באמריקה, עם כל הבעיות שיש לה, ממדינה קטנה עם 6 מיליון תושבים? הלובי היהודי והנוכחות היהודית והמאבק שניהלנו במשך שנים, זהו עניין הכרחי לישראל. בלי יהודים באמריקה, בעוד 5 שנים התמיכה של אמריקה תיעלם. אין לי שום ספק בזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אריק יפה. ידיד של המדינה
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. יש תמיכה
צילום: גיל יוחנן
צילום: חיים צח
קצב. מסתפק כינוי "סר"
צילום: חיים צח
צילום: שאול גולן
א.ב יהושע. עורר סערה
צילום: שאול גולן
מומלצים