שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אמיר כהן
  האם ארגוני הטרור חוזרים לחטיפות?
  בעקבות האירוע הקשה בעזה, שבה ועלתה לסדר היום סכנת החטיפות. במערכת הביטחון מזהירים: מדובר בטקטיקה שארגוני המחבלים לא פסקו מלהשתמש בה, למרות שרווחה בעיקר בשנות ה-80 וה-90

  מדובר בסיוט הגדול של צה"ל: חטיפה של חייל או אזרח גורמת להקפצה מיידית של כל מערכי הכוננות בצבא, וגם במשטרת ישראל. החשש הוא תמיד מהסיוט הקשה ביותר - חטיפה על ידי ארגון טרור והתפתחות מצב של בן ערובה. מצב כזה מעמיד את מדינת ישראל בפני הדילמה הקשה מכל - האם לוותר ולהציל את החטוף, או לפעול באופן צבאי ולשדר מסר של הרתעה. זה גם המצב היום, בעקבות חטיפתו של החייל במהלך תקיפת מוצב צה"ל ליד כרם שלום.

   

  נושא החטיפות עלה לתודעה שוב בתקופה האחרונה גם בשל התגברות ההתרעות על כך בצה"ל, אבל גם בעקבות ניסיון חטיפתן של הנערות אמנה שחר והדס מן בשומרון, ב-15 בחודש, שהסתיים בשלום. הנערות ניצלו מחטיפה בטרמפיאדה בצומת רחלים שממערב לאריאל. שלושה פלסטינים מג'נין חמושים באקדח טעון ובאזיקונים ניסו לחטוף אותן. השתיים התנגדו ובמהלך המאבק נפצעה אחת מהן - אמונה שחר בת 15 מירושלים - באורח קל.

   

  בעקבות האירוע, שבו גורמי ביטחון והתריעו על כוונתם של ארגוני טרור לחטוף אזרחים וחיילים. רוב ההתרעות מגיעות מאזור השומרון, כאשר הארגון הבולט הוא הג'יהאד האיסלאמי.

   

  חטיפות חיילים ואזרחים נראות כטקטיקה שהיתה רווחת בקרב ארגוני הטרור בשנות ה-80 וה-90. אירועים טראגיים כמו חטיפתו של החייל נחשון וקסמן ז"ל, שבמהלך המבצע לחילוצו נהרג סרן ניר פורז ז"ל, חדרו לתודעה הקולקטיבית, ויחד עמם המסר לפיו ישראל איננה נכנעת לתכתיבי ארגוני הטרור. אבל החטיפות או יותר נכון ניסיונות החטיפות לא פסקו - גם בשנים האחרונות.

   

  רק לפני כשבועיים נחטף בשכם הסטודנט היהודי בנג'מין ברייט-פישביין, בידי חמושים פלסטינים. הם העבירו לסוכנויות הידיעות קלטת ובה מצולם צעיר חובש כיפה, המציג תעודת סטודנט של האוניברסיטה העברית ואומר: "אם לא ישוחררו אסירים, יוציאו אותי להורג". הוא הועבר לידי הביטחון המסכל הפלסטיני, ומשם שוחרור במחסום חווארה.

   

  אירועי חטיפה בולטים נוספים:

   

  בספטמבר 2004 נחטף ברצועת עזה העיתונאי הישראלי ריאד עלי גאנם, דרוזי ממע'ר, בן 42, שעבד עד לפני כשנה בערוץ 1, ומאז עבר לעבוד ברשת CNN. חמישה פלסטינים חמושים חטפו את העיתונאי, ששוחרר כעבור ימים ספורים. 

   

  בספטמבר 2005 נחטף ונרצח ששון נוריאל, בן 55 משכונת פסגת זאב בירושלים, בידי אנשי חמאס מאזור רמאללה. גופתו נמצאה באזור התעשייה ביתוניא, כשעליה סימני אלימות קשים. נוריאל ז"ל, נשוי ואב לשלושה, היה בעל עסק פרטי לייצור וממכר ממתקים, במסגרתו עבד עם תושבי האזור הערבים ונהג לשהות באזור עטרות ומישור אדומים שמצפון לבירה. במהלך השנתיים האחרונות עבד כקבלן משנה עבור מפעלי "מיה" לייצור מזון.

   

  בחודש יולי 2003 נחטף ונרצח החייל אולג שייחט. גופתו של החייל הנעדר, מנצרת עלית, נמצאה כשהיא קבורה במטע זיתים באזור כפר כנא שבצפון. המשטרה

   קובעת כי מדובר ברצח על רקע לאומני - אולם לא ברור האם הוא מערב פלסטינים או ערבים ישראלים. החייל נרצח על ידי חוטפיו, ככל הנראה כבר ביום הראשון שבו נעדר, ונקבר באדמה. רובה ה-M-16 שלו נלקח ממנו. הגופה נמצאה בין היתר בעקבות ממצאים שנתגלו סמוך לכפר כנא.

   

  בחודש אוקטובר 2000 נחטפו שלושה חיילי צה"ל: סמ"ר בני אברהם, סמ"ר עומר סואעד וסמל עדי אביטן. גופותיהם הושבו ארצה בעסקת השבויים בינואר 2004, יחד עם חטוף נוסף - אלחנן טננבוים.

   

  במאי 1996 נחטף ונרצח החייל שרון אדרי. גופתו נמצאה באפריל 1997. 

   

  בחודש אוקטובר 1994 נחטף החייל נחשון וקסמן, שנהרג ב-14 באוקטובר בעת ניסיון החילוץ. מפקד כוח הפריצה, סרן ניר פורז, נהרג אף הוא בפעולה. בחודש יולי באותה שנה נחטף ונרצח החייל אריה צבי פרנקנטל. שלושה חודשים קודם לכן נחטף ונרצח שחר סימני, שהיה צוער בקורס קצינים.

   

  באוקטובר 1993 נחטפו ונרצחו שני חיילי המילואים אהוד רוט ואילן לוי ברצועת עזה. השניים עלו על טרמפ ברצועה ונחטפו על ידי מחבלים של גדודי עז א-דין אל קסאם. המחבלים לקחו את נשקיהם וירו בהם בתוך המכונית בה נחטפו.

   

  באוגוסט 1993 נחטף ונרצח החייל ירון חן.

   

  בדצמבר 1992 נחטף רס"ר ניסים טולדנו בדרכו למטה משמר הגבול בלוד, ונרצח מאוחר יותר.

   

  החייל אילן סעדון נחטף במאי 1989. בעלותו לטרמפ בצומת מסמיה. החמאס ביצע את הרצח. גופתו נמצאה רק באוגוסט 1996.

   

  בפברואר 1989 נרצח החייל אבי סספורטס, לאחר שחיכה לטרמפ בצומת הודיה. גופתו בתגלתה במאי 1989 ליד צומת גבעתי. החמאס היה אחראי לרצח.

   

  חייל המילואים דוד לפזן נלקח בטרמפ ונרצח ביולי 1985. גופתו נמצאה ליד המושב כיסופים.

   

  באפריל 1985 נפל קורבן לאותה שיטה גם עקיבא שאלתיאל. הוא עלה כטרמפיסט על רכב מחבלים. גופתו נמצאה מדרום ליישוב בית אריה. רוצחיו נתפסו.

   

  בחודש נובמבר 1984 נחטפה ונרצחה החיילת הדס קדמי. גופתה התגלתה במבואות הכרמל ליד בית אורן. רוצחיה לא נתפסו. באותו חודש נחטף ונרצח דוד מנוס. גופתו נמצאה במארס 1986 ליד דיר בלוט, בעקבות חשיפת חוליית מחבלים.  באוגוסט 1984 נחטף ונרצח משה תמם. גופתו נמצאה ליד מבוא דותן. רוצחיו נתפסו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רפרודוקציה
  אולג שייחט ז"ל
  צילום: רפרודוקציה
  נחשון וקסמן ז"ל
  צילום רפרודוקציה: חיים צח
  ששון נוריאל ז"ל
  צילום רפרודוקציה: חיים צח
  מומלצים