שתף קטע נבחר

צילום: אמיר כהן

המתקפה: קצין וחייל נהרגו, חייל נחטף, "כנראה חי"

מחבלים שחדרו לשטח ישראל בדרום רצועת עזה ותקפו מוצב סמוך למעבר סופה, הצליחו להרוג קצין וחייל נוסף ולחטוף חייל מתוך טנק. כוחות גדולים פועלים ברצועה במטרה להתחקות אחר החוטפים. הרמטכ"ל: ככל שידוע לנו, החייל החטוף עדיין בחיים. צה"ל: "ממשלת החמאס והרשות אחראים להתקפה ולגורל החייל הנעדר". גורמים בינלאומיים החלו בנסיונות תיווך בין ישראל לרשות

בוקר קשה בדרום רצועת עזה. חייל ומפקד טנק, בדרגת סגן משנה, נהרגו הבוקר (יום א') וחייל אחר נחטף, במהלך מתקפה משולבת של חוליית מחבלים על מוצב, סמוך למעבר סופה בדרום רצועת עזה ליד קיבוץ כרם שלום. הודעות נמסרו לכל המשפחות. מספר חיילים נוספים נפצעו קל עד בינוני והועברו במסוק לבית החולים "סורוקה" בבאר-שבע.

 

הערכת צה"ל היא כי החייל החטוף חי - כך הבהיר הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, במסיבת עיתונאים שכינס בצהריים. חלוץ הודה כי האירוע תפס את צה"ל בהפתעה: "אין ספק שזה תפס אותנו, בהקשרים מסויימים ובלי משהו ממוקד קונקרטי, ולכן אנחנו נפגשים היום בצער רב", אמר.

 

בעקבות האירוע נכנסו כוחות צה"ל לאזורים בדרום הרצועה, שם הם פועלים בשעה זו. מקורות ברצועה מדווחים כי גורמים שונים, ביניהם ממצריים ומירדן, מתווכים בין ישראל לרשות באמצעות מנגנוני הביטחון הפלסטינים, כדי לבדוק מה עלה בגורלו של החייל החטוף. גורמים בממשלה הוסיפו כי מתנהלים מגעים באיחוד האירופי וארצות הברית לאיתור החייל הנעדר. בממשלה מסרבים לומר האם הרשות נענתה לפניית הגורמים.

  

 

ההתקפה על המוצב הייתה מתוכננת היטב והחלה, על פי דובר צה"ל, בשעה 5:40 בבוקר. כוח של שמונה פלסטינים חמושים חדר דרך מנהרה לעומק של כמאה מטרים בתוך שטח ישראל והתפצל לשלוש חוליות. חוליה אחת התקרבה לנגמ"ש שמוצב במקום וביצעה לעברו ירי. הנגמ"ש היה ריק מיושבים ולכן איש לא נפגע. 

 

 

במקביל נורה לפחות טיל אחד ורימונים נזרקו אל עבר טנק שהוצב בגזרה בימים האחרונים בעקבות התרעות. הטיל פגע בחלקו האחורי של הטנק וגרם לפגיעתם של ארבעת החיילים שישבו בו: שניים נהרגו, אחד נפצע ועל אחד מהם דווח תחילה כי נעדר. ההערכה הייתה כי נפגע בפיצוץ ובצה"ל בדקו מול הרשימות השמיות והשיבוץ הקרבי את נסיבות היעדרותו. עם הזמן התחזקו ההערכות כי הוא נחטף מתוך הטנק על ידי מחבלים שחזרו לרצועה דרך הגדר.

 

במהלך המתקפה נעו מספר מחבלים נוספים אל עבר עמדה של צה"ל, בה נמצאים חיילי גדוד הסיור המדברי וניהלו עימם קרב יריות. במקום גם הופעל מטען וכתוצאה מכך נפצעו שלושה חיילים באורח קל עד בינוני ונפגעו מספר מחבלים.

 


החברים בזירת האירוע (צילום: איי.פי)

 

מרגע האירוע התקיימו הערכות מצב בפיקוד הדרום ובמטה הכללי, בראשות הרמטכ"ל רב-אלוף דן חלוץ, במטרה להגיע לחולייה שחטפה את החייל ולנסות להחזירו לישראל. בשלב הראשון נכנסו כוחות כבדים הכוללים דחפורים לאזור המנהרה על מנת להתחקות אחר עקבות המחבלים ולקבל רמזים על החולייה. במקביל נמצאים כוחות רבים, כולל יחידות מיוחדות, בכוננות לקבלת אור ירוק להיכנס לאזור רפיח בניסיון לאתר את החוליה והחייל החטוף, שמצבו אינו ידוע. צה"ל גם העביר מסר לשוטרים מצריים המוצבים לאורך הגבול על מנת שיוודאו כי לא נעשית כל פעולה חריגה באזור הגבול עם רצועת עזה, מחשש שהפלסטינים יעבירו את החייל החטוף למצרים.


הנגמ"ש הריק שהותקף הבוקר (צילום: אמיר כהן)

 

בצה"ל טרם סיכמו את האירוע אולם כבר מהפרטים הראשונים הידועים עולות שאלות קשות על הדרך בה חדרו המחבלים לישראל וביצעו את ההתקפה. אחת השאלות המרכזיות היא האם היו מספיק כוחות באזור כרם שלום והאם ההיערכות במקום היתה מספיקה. כמו כן עדיין לא ברור מדוע לא היו כוחות שחיפו על הנגמ"ש והטנק שהיו במקום.

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, עידכן לפני ישיבת הממשלה השבועית הבוקר את ראש הממשלה אהוד אולמרט בפרטי האירוע הקשה בכרם שלום. מדובר בפגישת עבודה שבועית אשר תוקדש הבוקר מן הסתם לאירוע הקשה בו נפגעו שישה חיילי צה"ל בסמוך לכרם שלום. מלשכת שר הביטחון נמסר כי "בשלב זה עדיין מוקדם אם לדבר על הפקת לקחים או תגובה לאירוע".

 

מאז יציאת צה"ל מרצועת עזה בקיץ האחרון לא נפלו חיילים באזור זה. החלל האחרון באזור הרצועה היה רב-סמל אבי קארותשי מבאר שבע, שנהרג במתקפת ירי אל עבר חיילים ב-19 ביוני 2005. שני חיילים נוספים נפצעו במהלך האירוע, בו ירו שני מחבלים טיל נ"ט לעבר מוצב גירית ובמקביל ירו אש מנשק קל לעבר הכוח, שעסקו בעבודות הנדסיות על הציר כחלק מבניית קיר המפריד בין הציר לשטח הפלסטיני.

 

"הפעולה נועדה להבהיר כי הביטחון הישראלי הוא אשליה"

 

גורם בטחוני פלסטיני אמר ל-ynet כי נבדקת האפשרות שהמחבלים שביצעו את המתקפה הבוקר הגיעו מסיני ולא מהרצועה. לדבריו, העובדה שהתוקפים היו חמושים היטב וכניסתם לאיזור המוצב התבצעה כמעט ללא הפרעה, מעידה על כך שייתכן והם הגיעו דווקא מהצד המצרי ולא מהצד הפלסטיני.

 

בוועדות ההתנגדות העממית טוענים כי פעילי הארגון (פלוגות צאלח א-דין), ביחד עם חמושים מארגון החמאס ומארגון חדש בשם "צבא האיסלאם", ירו טיל נגד טנקים לעבר עמדת צה"ל בדרום רצועת עזה וניהלו חילופי אש עם החיילים. לטענת ועדות ההתנגדות העממית, "מדובר בפעולה איכותית שלנו, שבמהלכה הוצנחו חלק מהאנשים סמוך למעבר". אחד המחבלים ההרוגים הוא מוחמד פרואנה, תושב רפיח מארגון "צבא האסלאם" וחאמד רנטיסי מוועדות ההתנגדות העממית.

 

גורם בוועדות ההתנגדות העממית הגדיר את הפעולה כ"מבצע האשליה הנעלמת". לדבריו, "הפעולה נועדה להבהיר כי הביטחון

 הישראלי הוא אשליה. לישראלים לא יהיה ביטחון כל עוד לפלסטינים לא יהיה ביטחון". דובר גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, טען כי אין בפעולה נפגעים פלסטינים. "כל הלוחמים שהשתתפו בפעולה שבו לבסיסיהם בשלום", אמר הדובר, אבו-עוביידה.

 

בוועדות ההתנגדות העממית מסרו כי "הפעולה היא תגובה לחיסולו של ראש הארגון, ג'מאל אבו סמהדנה, שחוסל על ידי צה"ל מוקדם יותר החודש ותגובה לחיסולו לפני כחודשיים של מפקד הזרוע הצבאית בארגון, פלוגות צלאח א-דין,אבו יוסף אל קוקה, שחוסל בידי צה"ל לפני כשלושה חודשים".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
אמבולנסים באזור האירוע, הבוקר
צילום: אמיר כהן
צילום: עופר עמרם
הרמטכ"ל. החטוף חי
צילום: עופר עמרם
משגר טילי כתף במוצב המותקף
צילום: אמיר כהן
מומלצים