שתף קטע נבחר

צילום: אמיר כהן

האלוף שטרן: "גלעד יצא על הרגליים נגד רצונו"

אחר הצהריים הותר לפרסום שמו של החייל החטוף: גלעד שליט, תושב מצפה הילה שבגליל המערבי ובן 19. אל בית המשפחה הגיע האלוף אלעזר שטרן, ועידכן בנסיבות התקרית הקשה ובמאמצים הנעשים להשבת הבן. חברת המשפחה: "מקווים שהכל יסתיים בשלום". מוקדם יותר דיווח הרמטכ"ל: החייל בין החיים

האלוף אלעזר שטרן, ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל, הגיע אחר הצהריים (יום א') לבית משפחתו של החייל החטוף במצפה הילה שבגליל המערבי כדי לעדכן את המשפחה בפרטים הידועים לו על התקרית הקשה בכרם שלום ועל נסיבות החטיפה. גם הרמטכ"ל שוחח אישית עם משפחתו של החייל הנעדר בן ה-19, רב"ט גלעד שליט, ואמר כי צה"ל יעשה כל שנדרש על מנת להשיבו הביתה.

 

כשיצא מן הבית שוחח עם כתבים: "אמרתי למשפחה שאנחנו יודעים כי גלעד הלך על הרגלים במקום האירוע נגד רצונו. לפי מה שאנחנו מעריכים הוא חי ונמצא בידי שוביו. אנו פועלים בכל הערוצים על מנת להחזירו הביתה בשלום. מדובר במשפחה ישראלית חזקה שמבינה היטב את המצב, הם מגלים סבלנות, אך בעיקר חיים באי-ודאות, מתפללים ומקווים שזה ייגמר מהר ככל האפשר. להורים ולשאר בני המשפחה ברור כי צה"ל עושה הכל על מנת להחזיר את גלעד הביתה בהקדם".

 

 

 

אילנה לוי זריהן, חברת המשפחה, סיפרה אחר הצהריים: "אנחנו עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות, ומקבלים דיווחים שוטפים. אנחנו ניזונים גם מכלי התקשורת ומקווים שהכל יסתיים בשלום. שמענו את הודעת הרמטכ"ל, אבל עבורנו הגעתו חזרה הביתה תהיה ההודעה החשובה ביותר"

 

לוי זריהן ציינה כי מדובר בבחור שהחל את שירותו לפני כ-11 חודשים ושימש כתותחן בגדוד 71 של חטיבת ברק. "הוא קסם של ילד, מופנם, חבר של כולם. הוא אוהב לעזור למשפחה ולכל ידידיו אנחנו מחכים לכל רסיס מידע אודותיו. שמענו את הודעת הרמטכ"ל שהוא נמצא בין החיים, אבל ההודעה הכי חשובה עבורנו תהיה שהוא נמצא בדרכו הביתה".

 


קצינים מגיעים אל בית המשפחה, במצפה הילה (צילום: אביהו שפירא)

 

נועם ואביבה שליט, הוריו של גלעד, הגיעו ליישוב הקהילתי מצפה הילה לפני כ-18 שנה והתיישבו בשלב ב' של היישוב ונמנים עם ותיקיו. לגלעד שני אחים, אח ואחות בני 20 ו-16 שהגיעו הביתה עם היוודע דבר חטיפתו.

 

נציג פיקוד הצפון הודיע בצהריים כי הודעה בדבר החייל החטוף בין החיים נמסרה לבני משפחתו. הגורם התייחס לדיווח שהעביר הרמטכ"ל. אותו גורם ציין כי בני הבית קיבלו את הבשורה בהתרגשות רבה וכי הם מסתגרים בביתם וממתינים למידע נוסף. יחד עם האלוף שטרן ביקר בבית המשפחה גם אלוף משנה משה שטרית, מפקד חטיבת השיריון שבה משרת החייל.

 

בשעות הערב הגיע לבית המשפחה הרב הראשי לישראל, יונה מצגר. בתום ביקורו הוא קרא לאנשי הדת הפלסטינים לפעול לשחרר את החייל. "באתי לתמוך במשפחה ברגעי המתח הקשים. אני יוצא בקריאה לכל ראשי הדת בצד הפלסטיני לפעול לשחרור של גלעד בריא ושלם. אנו בניו של אברהם אבינו ושתי הדתות ישפטו מלמעלה על דרך התנהגותם". בנוסף פנה הרב בדרך עקיפה לגורמים פלסטינים על-מנת שיפעלו לשחרר את החייל, אבל הוא טרם קיבל תשובה.

 

חיילי צה"ל שנהרגו הבוקר במתקפת המחבלים על המוצב: 

 

  • סגן חנן ברק, בן 20, מערד
  • סמל ראשון פבל סלוצקר, בן 20, מדימונה

 

מוקדם יותר כינס הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, מסיבת עיתונאים מיוחדת בקיבוץ כרם שלום ודיווח כי "ככל הידוע לצה"ל, החייל החטוף בחיים. יש לנו מספר סיבות לחשוב כך על בסיס המידע שבידינו". גורמים בארגונים הפלסטיניים שהשתתפו במתקפה אמרו לכלי תקשורת ברשות כי "הפעילים מגישים טיפול רפואי לחייל החטוף במטרה להשתמש בו כקלף מיקוח ולנהל בעזרתו משא ומתן לעסקת חילופי שבויים. לדבריהם, החייל פצוע באורח קשה".

 

במסיבת העיתונאים הדגיש חלוץ כי "הפלסטינים אחראים לגורלו של החייל החטוף, ואנו נעשה את כל מה שניתן כדי להשיבו. אין ספק שזה תפס אותנו - בהקשרים מסוימים - לא מוכנים ובלי התרעה ממוקדת". הרמטכ"ל שוחח אישית עם משפחתו של החייל הנעדר ואמר להם כי צה"ל יעשה כל מה שנדרש על מנת להשיבו הביתה. כמו כן הוא שוחח עם משפחות ההרוגים באירוע ומסר להם את תנחומיו.

 

"האירוע הזה חמור שבעתיים כי זו גם לא התוצאה שאנחנו מייחלים לה במפגש מהסוג הזה", הוסיף רב אלוף חלוץ. "אנחנו צריכים להבין שהמערכה הזו נגד הטרור איננה מערכה של 'זבנג' וגמרנו. היא מערכה מתמשכת ואנחנו צריכים לעשות את כל מה שנדרש באופן רצוף על מנת לטפל בהם. כנראה שההפוגות שלנו מפורשות באופן לא מספיק טוב על ידי הצד השני, והדברים מדברים בעד עצמם".


פורסם לראשונה 25/06/2006 16:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
האלוף שטרן
צילום: אביהו שפירא
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
החייל החטוף ,גלעד שליט
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
צילום: אביהו שפירא
קציני צה"ל מבקרים בבית החטוף
צילום: אביהו שפירא
צילום: איי פי
פינוי הפצועים בתקרית
צילום: איי פי
זירת האירוע
מומלצים