שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אמיר כהן

  מגעים לשחרור החטוף תמורת רגיעה הדדית

  במסגרת מגעים אינטנסיבים לשחרור החטוף מתגבשת נוסחה אפשרית לפיה בתמורה לרגיעה שגם ישראל תהיה צד לה ישוחרר רב"ט גלעד שליט. בחמאס מקווים שרגיעה שכזו - בצירוף ערבויות בינלאומיות - תחזק את מעמדה הבינלאומי של התנועה ותפתח ערוצי הידברות בעולם

  בישראל וברשות הפלסטינית מוסיפים לנהל גם הלילה (יום ב') מגעים אינטסיבים לשחרור החייל החטוף, גלעד שליט. מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי אחת הנוסחאות הנידונות במשא ומתן העקיף בין חמאס לישראל - המתבצע באמצעות גורמים ערביים ובינלאומיים - היא שישראל תקבל על עצמה בתמורה לשחרורו של החייל הפסקה של הפעילות הצבאית נגד הפלסטינים, ולמעשה תהפוך לחלק רשמי מרגיעה ארוכת טווח שתוכרז בין הצדדים.

   

   

  מקור פלסטיני בכיר אמר ל-ynet כי בחמאס מנסים להגיע להסדר דומה לזה שהושג לאחר מבצע "ענבי זעם" בין ישראל לחיזבאללה, כאשר כללי המשחק ברורים. שני הצדדים, ישראל מצד אחד, החמאס והארגונים הפלסטינים מצד שני, יהיו מחויבים לרגיעה ובכל מצב יוציאו את האזרחים ממעגל האלימות.

   

  שאיפת החמאס והארגונים התומכים בו היא שישראל תהיה חלק מהרגיעה, בניגוד לרגיעה הקודמת שהוכרזה על-ידי הפלגים הפלסטיניים באופן חד צדדי במרס 2005. לרגיעה הזו, כך הם מקווים, יהיו גם ערבויות בינלאומיות. בחמאס מקווים עוד כי שליטה ברגיעה מן הצד הפלסטיני תחזק את מעמדו של הארגון ואף תוביל לפתיחת ערוצי הידברות עמו על-ידי הקהילה הבינלאומית.

   

  מקור פלסטיני אמר כי למרות הצהרת החוטפים הבוקר לפיה מטרת המבצע

  היא להגיע לעסקת חילופי אסירים, הרי שבחמאס מבינים כי ישראל לא תסכים לעסקה כזו וכי הסיכויים להגיע להבנה על רגיעה הדדית גדולים הרבה יותר. בחמאס מאמינים גם כי הממשלה בישראל תהיה מעוניינת ברגיעה כזאת לאחר ההסלמה האחרונה, שמחבלת בתכניות הפוליטיות של ממשלת אולמרט.

   

  החמאס, מנגד, יוכל להתחיל ולנהל באופן אמיתי את ענייני הרשות לאחר שבתמורה להסכם ישוחררו כספים לרשות הפלסטינית -  הן הכספים המוקפאים על-ידי ישראל והן כספי הסיוע שעליהם התחייב האיחוד האירופי באמצעות המנגנון המיוחד. להבדיל מהאופן שבו הועברו הכספים בשבועות האחרונים, העברת הכספים לא תיעשה כחלק מניסיון לדחוק את רגלה של החמאס אל מחוץ למערכת השלטונית הפלסטינית.

   

  ובתוך כך נועדו הלילה נשיא הרשות אבו מאזן עם ראש הממשלה הפלסטיני איסמעיל הנייה למפגש חירום. סגנו של הנייה, נאסר שהר, קרא לשחרורו של החייל גלעד שליט והבהיר כי במרכז המפגש בין אבו מאזן להנייה עומדת בין היתר גם סוגיית החייל החטוף.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוצה ערבויות בינלאומיות. הנייה
  צילום: איי אף פי
  צילום: איי אף פי
  אבו מאזן. דיון חירום
  צילום: איי אף פי
  מומלצים