שתף קטע נבחר

צילום: סי די בנק

כלב מי שמסתפר: על מספרות לחיות מחמד

רבים נוהגים לשלוח את הכלב או החתול לספר מקצועי. כמה עולה תספורת כזו, איך תבחרו את הספר וכמה עולה להיות בעל מקצוע מדופלם. וגם - מספר טיפים שיעבירו לחתול או לכלב שלכם את הקיץ בשלום

"מי נסיכה?" ממלמלת לימור לוי לתוך אוזנה השמוטה של אנג'י, "מ-י נסי-כה?" אנגי', איך נגדיר את זה, לא ממש משתפת פעולה. נשימותיה מהירות וקצובות, לשונה משתלשלת ונחיריה מתרחבים. גם לעין בלתי מזוינת ברור כי היתה מעדיפה להיות במקום אחר לגמרי.

 

אחת לחודשיים מביאים אילנית ונעם זירד את כלבת הגולדן ריטריבר שלהם לסלון של לימור. בניגוד לבעלי כלבים שמביאים את האובייקט המדובלל והולכים לקניות, הרי שהזוג זירד נשאר לעזור. שעה שלמה הם עומדים ליד אנג'י, מחזיקים, מלטפים ומבטיחים שזה תיכף נגמר. "היא רגישה לרעש של המכונה", מסבירה לימור באמפטיה ונותנת לה עוד ליטוף.

 

הדקות חולפות, החדר הולך ומתמלא בהמון שיער בהיר והאוויר עמוס בחלקיקים עוקצניים שנכנסים לעיניים, לגרון, ומגרדים את עור הפנים. ממה שיש על הרצפה אפשר היה לעשות כמה פיאות לכלבות שאין להן.

 

אנג'י מתנשמת, לימור נוטפת זיעה, המכנסיים של אילנית כבר מזמן לא שחורים. "ספרות כלבים זו עבודה פיזית קשה" מודיעה לימור וממשיכה לגלח.

 

למה בחרת דווקא במקצוע הזה?

 

לימור: "כי תמיד אהבתי בעלי חיים, כי לא היה לי תחת או כסף ללמוד וטרינריה, וגם כי פגשתי במקסיקו מישהו שלימד אותי את המקצוע. מאז 98' אני מספרת כלבים וחתולים ונהנית מכל רגע".

 

התספורת היא עבור הכלב או הבעלים?

 

"עבור שניהם. כשכלב מסופר אפשר לראות על העור פצעים או טפילים שקשה לפעמים לזהות בתוך הפרווה. הוא גם נקי יותר וזה תורם לבריאותו. הבעלים שמחים כי יש פחות שערות בבית וכי הכלב אסתטי ונעים לעין".

 

מה צריך כדי להיות ספר כלבים טוב?

 

"יש אנשים שחושבים שכל אחד יכול להיות ספר כלבים או חתולים, אבל זה לגמרי לא ככה. צריך הרבה מאוד סבלנות, אהבה גדולה לבעלי חיים והיכרות אמיתית איתם. צריך לרצות ללמוד דברים חדשים כל הזמן – אני לא וטרינרית אבל היום אני יכולה לזהות לא מעט פצעים, טפילים ומחלות, ולהפנות לווטרינר. ספר בעלי חיים צריך גם כושר גופני טוב ואסור לו להיות מפונק".

 

נפצעת פעם? ננשכת על ידי מטופל? 

 

"מעולם לא. ספר מקצועי יודע להימנע משריטות או נשיכות".

 

מה ההבדל העקרוני בין תספורת לכלב או חתול?

 

"יש חתולים שלא יתנו לגעת בהם ללא טשטוש. נותנים להם כדור מטשטש כשעה לפני התספורת ועוברים גם את זה בשלום. מעטים הם הכלבים שצריך לטשטש בשביל לספר. הם בדרך כלל משתפים יותר פעולה".

 

בינתיים, כמעט שעה עוברת. לימור מג'נגלת בין המכונות השונות והגלח מסתיים. גם הפדיקור המרובע מאחורינו. אנג'י מוקפצת לאמבטיה. על פניה אפשר לזהות סימני הקלה. שני סיבובי חפיפה, שפשוף במגבת גדולה והיא טסה חוצה, ישר לתוך הבוץ. הזוג זירד שמח, אנג'י מאושרת, גם לימור שמחה. על הבושם שמושפרץ במקומות אחרים היא מוותרת כי "זה טיפשי, "מבלבל להם את חוש הריח ולא נחוץ". הכלבה מקבלת צ'ופר לעיס, ההורים משלמים וכולם נכנסים לאוטו. עד לעוד חודשיים.

 

איפה לומדים?

 

ביקור קצר בגוגל מלמד כי בארץ מפוזרות עשרות, אם לא מאות מספרות כלבים. בעבר למדו ספרות כלבים בחו"ל או פשוט לקחו מכונה וגילחו. בשמונה השנים האחרונות הפך התחום קצת יותר מסודר כשבארץ הוקמו שני בתי ספר לספרות כלבים.

 

ניצה רונן, מנהלת המשרד של בית הספר " ארבע על ארבע" בכפר ויתקין, מספרת כי בחינות הכניסה מסתכמות בשיעור דוגמה במהלכו צופים התלמידים הפוטנציאלים בעבודה. "מי שלא אוהב חיות לא יישאר אחרי השיעור הזה",  היא אומרת, "ובמקרים נדירים אנחנו לא נסכים לקבל אדם שברור כי אינו חובב בעלי חיים".

 


כלבים מסופרים. אפשר להוסיף גוונים?

 

אורך הקורס שמציע בית הספר הוא 230 שעות (בבית הספר מגן דוד ירוק – 180 שעות) והתלמידים יכולים ללמוד בין פעם לשלוש פעמים בשבוע, לעבור מבחן עיוני ומעשי ולקבל תעודת סיום מוכרת מטעם משרד המסחר התעשייה. "העובדה שיש דיפלומה מסודרת הופכת את תחום ספרות בעלי החיים למקצוע מסודר", אומרת רונן. "זה טוב גם לספר, גם לבעלים שלמשלמים ובעיקר לכלב שלא נופל לידיים בעייתיות".

 

אבל למרות האפשרות ללמוד את המקצוע באופן מסודר עדיין מדובר בתחום פרוץ. כל אדם יכול להכריז על עצמו כספר כלבים וחתולים ולהתחיל לספר מבלי שאיש מפקח על עבודתו.

 

איך תבחרו את ספר הכלבים או החתולים שלכם?

 

1. בקשו המלצות מחברים או שכנים. אם פניתם דרך מודעה בקשו ממליצים (יותר מאחד) ודברו איתם. חוויה לא נעימה במספרה יכולה להיות טראומה אמיתית לחיית המחמד האהובה.

 

2. בררו טרם התספורת כמה ניסיון יש לספר, היכן למד את המקצוע והאם הוא מתמחה בגזע מסוים. אל תהססו לבקש לראות תעודת סיום קורס.

 

3. בהגיעכם למספרה בדקו את רמת הניקיון והאסטטיקה. נכון שאין מדובר במספרה לבני אדם אך גם זו הכלבית צריכה להיות נקייה ונעימה.

 

4. בררו קודם, גם אם אינכם מתכוונים להישאר, אם תוכלו להיות נוכחים בתספורת. ספר שיענה בשלילה עלול להסתיר משהו.

 

5. ספר מקצועי ישאל את הבעלים כיצד יעדיפו שתראה תספורתה של חיית המחמד. התייעצו איתו והחליטו. אם לא שאל בכלל – אל תישארו.

 

6. כלבכם נפצע במהלך התספורת? זה קורה אבל זה לא סימן למקצועיות מתפרצת.

 

7. כל תספורת צריכה לכלול גילוח ומקלחת. היא לא מחויבת בבושם ובקוקיות לאוזניים. יש לקוחות המחבבים פינוקים מן הסוג הזה ויש שלא. הודיעו במפורש מה רצונכם.

 

8. בחורף – בדקו איך בדיוק מייבשים הספרים את הפרווה אחרי המקלחת. יש מספר שיטות וכבר נשמעו טענות על חתולים שעברו צלייה כואבת במהלך הייבוש.

 

9. אם לא נשארתם לתספורת בדקו היכן בדיוק ימתין לכם הכלב עד שתשובו והאם הכינו בעבורו פינה מוצלת ומים בקיץ או פינה חמימה ומוגנת מגשם בחורף.

 

10. לפעמים זול הוא יקר. בדקו מראש מה מחיר התספורת ואל תהססו לברר מדוע לוקח הספר מחיר נמוך מן המקובל. לעיתים תגלו כי הוא מתגלח (תרתי משמע) על הכלב שלכם.

 

כמה זה עולה לנו?

 

בתחום ספרות בעלי החיים אין מחירון מחייב אבל יש מחירים סטנדרטיים.

 

תספורת כלבים: 100-200 שקל. תלוי בסמיכות השיער.

 

תספורת חתולים: 100-120 שקל.

 

כדור טשטוש לחתול: 10 שקל.

 

תספורת על ידי מספרות ניידות שמגיעות הביתה : 170-450 שקל. 

 

תספורת על ידי מתלמד : 80 שקל במידה והכלב ייחודי והתקבל כמודל לבית הספר שם יסופר על ידי התלמידים.

 

קורס ספרות בעלי חיים : ארבע על ארבע - 15.500 שקל ל-230 שעות. מגן דוד ירוק – 15,500 שקל ל-180 שעות.

 

ציוד לספר המתחיל (מכונות גילוח, מברשות, סכינים, שולחן): כ-5,000 שקלים

 

הכן כלבך לקיץ

 

הווטרינרית ד"ר גילי זריצקי- פינטו מהמרכז לחיות בית בפרדס חנה מנדבת כמה טיפים לבעלי חיות מחמד שרוצים לעבור את הקיץ בשלום:

 

  • חשוב מאוד לטפל בנושא הפרעושים והקרציות, בעיקר באזורים כפריים אך גם באלה העירוניים. רצוי שבתחילת הקיץ יגיע מדביר הביתה ויבצע טיפול כנגד פרעושים סביב אזור המחייה של חיית המחמד. כדאי להשתמש בחומרים המצוינים שיש היום ולהימנע מקדחת הקרציות (לכלבים) או קדחת הבהרות לבעליהם. תמיד טוב לתת טיפול מונע מאשר להגיע למצב של טיפול במחלה.

 

  • כלבים שחיים בחצר זקוקים למחסה שיתאים לגודלם, ולאספקת מים בלתי פוסקת.

 

  • לא כדאי להריץ כלבים (בעיקר את אלה בעלי הראש הפחוס כבולדוג ודומיו) בשעות החמות של היום. בכל קיץ מגיעים אלינו כלבים במצבי התייבשות אחרי שהבעלים יצאו איתם לרכיבת אופניים או לריצה.

 

  • למרות החום לא כדאי לקלח את הכלב בעזרת מים וסבון יותר מפעם בשלושה-ארבעה חודשים. אם חזרתם מהים או מטיול והכלב מלוכלך כדאי לשטוף את החול במים בלבד.

.

  • אם כלבם שננכש על ידי נחש – רוצו איתו מהר ככל האפשר לוטרינר הקרוב. אם הרגתם את הנחש כדאי להביא גם אותו למרפאה.

 

  • בימי הקיץ החמים כלבים אוכלים מנות הקטנות ב-15-20% ממנות האוכל שהם אוכלים בחורף, כיוון שאינם נדרשים לאנרגיה לחימום הגוף.ניתן לכן להפחית ממזונם (או לפחות לא להיבהל אם הם משאירים בצלחת ).

 

  • האגדה האורבנית שקובעת כי לכלב נעים יותר בקיץ ללא שיער אינה נכונה ברוב המקרים. תספורת אינה עניין בריאותי בדרך כלל והיא מיועדת פחות לכלב ויותר לבעליו. עם זאת, אם הכלב נראה נחמד יותר ומקבל כמויות נוספות של חיבה – התספורת עוזרת גם לו בעקיפין. אין לגלח כלבים מסוג סמויאד או האסקי סיבירי כיוון שיעבור זמן רב עד שיצמח בחזרה אם בכלל. רצוי לספר כלבים מסוג פודל ששיערם לא מפסיק לצמוח, או כלבים שהפרווה שלהם מדובללת או מלוכלכת מאוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות עמותת תנו לחיות לחיות
כלב.זקוק לתספורת?
באדיבות עמותת תנו לחיות לחיות
מומלצים