שתף קטע נבחר

צילום: אמיר כהן

החייל הפצוע: קיבלנו התרעה על מנהרה

רב"ט רועי אמיתי, שנפצע במתקפה במוצב ליד כרם שלום, מספר שצוות הטנק הוזהר לפני משמרתו על מנהרה שנחפרה לתוך שטח ישראל. על רגעי האימה סיפר: "כשהבנתי שאני לכוד התחלתי לבכות, ידעתי שזהו. פתאום הטנק חטף עוד פגז". ממיטתו בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע, שולח רועי מסר של אופטימיות לבני משפחתו של גלעד שליט. "מקווה שימצאו את בנכם"

חיילי המוצב הסמוך לכרם שלום הוזהרו מפני מתקפה במתווה של מנהרה לפני עלותם למשמרת - כך סיפר אמש (יום ב') ל-ynet רב-טוראי רועי אמיתי, בן 19 מלוד, המתאושש בבית החולים סורוקה בבאר שבע מהפגיעה ומהידיעה שאיבד שניים מחבריו ליחידה והשלישי נחטף.

 

בשיחה ממיטתו בבית החולים, חשף שהוא וחבריו קיבלו התרעה על מנהרה לפני המשמרת, "זה לא היה סוד, ידענו שיש התרעה על מנהרה שנחפרה 400 מטר בתוך עזה ו-200 מטר בתוך שטח ישראל. תמיד היו התרעות, גם על חולייה שנמצאת בדרך לבצע פיגוע - אמרו לנו להיות עירניים".

 

 


רועי אמיתי ואמו בבית החולים (צילום: מאיר אזולאי)

 

בפיגוע ליד כרם שלום, נהרגו חבריו לצוות הטנק של רועי, סגן חנן ברק וסמ"ר פבל סלוצקר. איש הצוות השלישי, רב"ט גלעד שליט, נחטף על-ידי המחבלים.

 

על הרגעים שלפני תקיפת המחבלים הוא סיפר: "חצי שעה לפני האירוע, בסביבות השעה 5:00,פבל יצא מתא הנהג והתחלף איתי. זהו נוהל במארבים שמי שצריך לישון עובר לתא הנהג, שמשמש גם כתא שינה. ידעתי שאנחנו אמורים לסיים את הפעילות ב-7 בבוקר. לא היה לי נוח בתא הנהג וגם די משעמם, למרות שזה היה בשביל לישון. אבל הפעם אלו היו משמרות מסודרות ולא יכולתי לבקש מפבל שיישאר עוד קצת לישון".

 

רועי לא הספיק לישון זמן רב, עד שהתעורר לקול הפיצוצים מהתקפת המחבלים. "התעוררתי מהפיצוץ הראשון. די מהר התעשתתי, שמעתי את חנן צועק לגלעד לברוח מהטנק. הסתובבתי מהר במטרה לצאת. ראיתי שהצריח מצודד בצורה שאני לא יכול לצאת מהטנק בין הטובה לצריח ונכנסתי לפאניקה. בחרתי בדרך הלא נכונה וניסיתי לפתוח את דלת המדף כלפי חוץ. כנראה שלא הצלחתי מרוב פאניקה או שהצריח היה מצודד לא נכון. ברגע שהבנתי שאני לכוד התחלתי לבכות, ידעתי שזהו. פתאום הטנק חטף עוד פגז". 

 

"היינו צוות מגובש וטוב"

 

רועי אינו יכול לומר בוודאות האם המחבלים נכנסו לתוך הטנק וחטפו את גלעד או שמא נחטף מחוץ לטנק, באותן דקות של קרב. על הרגע שבו נודע לו על כך ששניים מחבריו לצוות הטנק נהרגו ואחד נחטף, סיפר: "המח"ט בישר לי אתמול בבוקר על מה שקרה. פשוט לא האמנתי. חשבתי שזה סיפור או סרט".

 

הוא סיפר על חבריו לצוות: "גלעד, ששירת איתי מאז הטירונות, הוא בחור שקט, מופנם וצנוע. יש לו חיוך שלא יורד מהפנים. מאז שהגיע לצוות הוא השתנה ונפתח". הוא מתקשה להאמין שחברו הטוב נחטף על-ידי המחבלים. "זה לא מתאים לגלעד, זה לא מתאים לאף אחד. אבל צריך להכיר את גלעד, אם הייתי יכול, הייתי שואל אותו 'מה אתה עושה שם לעזאזל'.

 

מהמיטה שבו הוא מאושפז בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע, שולח רועי מסר של אופטימיות לבני משפחתו של גלעד שליט. "אני מקווה שימצאו את גלעד ושלפחות תהיה לנו חצי נחמה מהאירוע הזה".

 

כשהוא נזכר בשני חבריו לצוות שנהרגו, הוא מתמלא בעצב ובכאב: "חנן היה קצין מעולה, אחד האהובים בפלוגה. פבל היה חבר למופת וחייל משכמו ומעלה. היינו צוות מגובש וטוב. יש לנו פלוגה נהדרת. הכי חשוב לי למסור לחיילים שיהיו חזקים כי יש לנו עוד הרבה מה לעבור".

 

ובקצה השני של הארץ, נגמר ערב שני של חוסר ודאות בבית משפחת שליט. אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, ביקר את המשפחה ושהה בבית במשך יותר משעה. המשפחה התרשמה מכנות צה"ל ומהצהרותיו של גלנט: "אנחנו יודעים מה לעשות ונעשה את זה. האחריות לגורלו של גלעד מוטלת על הרשות הפלסטינית ועל חוטפיו" .

 

סמוך לשעה 22:00 ביקשו ההורים נועם ואביבה ושני אחיו יואל והדס מנציגי צה"ל, החברים וכלי התקשורת לצאת ולתת להם מעט זמן לעצמם, כדי להתמודד עם המצב המורכב ונדנדת הרגשות, בין תקווה לייאוש.

 

בהכנת הידיעה השתתף חגי עינב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
אזור הפיגוע בכרם שלום
צילום: אמיר כהן
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
מחכה שיחזור. גלעד שליט
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
צילום רפרודוקציה: אוריאל הרשקו
קצין מעולה. חנן ברק ז"ל
צילום רפרודוקציה: אוריאל הרשקו
צילום רפרודוקציה: אוריאל הרשקו
חייל למופת. פבל סלוצקר ז"ל
צילום רפרודוקציה: אוריאל הרשקו
מומלצים