שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ארה"ב: עשרות לקו בזיהום קטלני מקעקועים

  מומחים בארה"ב הזהירו בשבוע האחרון מסכנת זיהום חמורה בכתובות הקעקע אחרי ש-40 איש נדבקו בחיידק עמיד לאנטיביוטיקה, שעלול לגרום למוות. מומחה ישראלי: "אני נגד קעקועים, אבל אם כבר - רק במקומות ששומרים על היגיינה"

  הכתובת הזו מסוכנת: גורמי בריאות בארה"ב הזהירו השבוע מפני סכנת זיהום חמורה בכתובות קעקע, זאת בעקבות דו"ח חדש שמצא כי 44 אנשים לקו בין השנים 2004 ל-2005 בזיהום בחיידק קטלני העמיד לרוב סוגי אנטיביוטיקות.

   

  החיידק 'סטאפילוקוקוס אאוראוס עמיד למתיצילין' (MRSA) גורם לזיהומים חמורים בדם ולנמק רקמות. הוא גורם מדי שנה למותם של אלפי מאושפזים ברחבי העולם בשל העובדה שהצליח לפתח עמידות לרוב האנטיביוטיקות הקיימות.

   

  החולים נדבקו בחיידק באוהיו, ורמונט וקנטאקי, כך גילה המרכז האמריקני לבקרה ומניעת מחלות. על פי הדו"ח, ההדבקה התרחשה ב-13 חנויות בלתי מורשות לקעקועים שאינן תחת פיקוח. המדובר במקרי ההדבקה הראשונים בחיידק MRSA בקרב מקועקעים.

   

  ההדבקה בחיידק שכיחה בדרך כלל בבתי חולים, שם מתפתחות אוכלוסיות חיידקים עמידות לאנטיביוטיקה. עם זאת בשנים האחרונות נתגלו מקרי הדבקה רבים בקרב ספורטאים, אנשי צבא ואסירים, בעיקר בשל היגיינה ירודה או צפיפות מגורים.

   

  "החיידק סטאפולוקוקוס הוא אחד המזהמים השכיחים בגוף", מסביר ד"ר סילביו פיטליק, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקה פנימית בביה"ח בילינסון, "עד שנות ה-50 כמעט כל החיידקים הללו היו רגישים לפניצילין. אולם עם הכנסתו לשימוש, מרבית החיידקים הללו נהיו עמידים לפניצילין".

   

  "בשנות החמישים המאוחרות הופיעה התרופה מתיצילין, וזמן קצר אחר כך הופיעו חיידקים שעמידים גם למתיצילין, בדרך כלל רק אצל מאושפזים בבתי חולים. בשנים האחרונות נצפתה עליה בחיידקים העמידים הללו גם מחוץ לכתלי בתי החולים, יותר בארצות הברית יחסית לישראל, ובעיקר בין ספורטאים ואסירים".

   

  "בשנתיים האחרונות נרשמו מספר התפרצויות בחיידק בקרב מספר אנשים שגופ קועקע" מסביר פיטליק, " הזיהומים הללו בעייתיים, כי הטיפולים האנטיביוטייים הרגילים לא יעילים נגדם".

   

  לדברי פיטליק, מקרי ההדבקה בחיידק בישראל מאוד נדירים, עם זאת הוא מציין כי הזיהומים ייתכנו במקומות שאינם מורשים, המספקים שירותי קעקוע: "אני לא בעד ביצוע פעולות פולשניות בגוף, אבל אם כבר עושים, צריך לעשות את זה במסגרות בהן ההיגיינה נשמרת ומשתמשים בכלים סטריליים".

   

  לפני מספר חודשים קבע שר הבריאות בישראל שורת תקנות מחמירות על בתי עסק המבצעים קעקועים ופירסינג, בעקבות שורת זיהומים. בין היתר יחוייבו בתי העסק להציב את השלט: "קעקוע או ניקוב חורים בגוף אינם רצויים מבחינה רפואית, שכן הם עלולים לגרום לכאבים, זיהומים, צלקות, להפרעות בתפקוד ולבעיות בריאות אחרות ובהן תגובות אלרגיות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  קעקוע. חיידקים עמידים
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים