שתף קטע נבחר

חוטפיו של שליט דורשים שחרור אלף אסירים

שלושת הארגונים שחטפו את רב"ט גלעד שליט הציבו דרישות חדשות, בהן הפסקת הפעולה ברצועה. זאת בנוסף לתנאי הקודם - שחרור כל האסירות והקטינים. "בגלל שחצנותו, האוייב יהיה אחראי לתוצאות הקשות", נכתב בהודעה שפירסמו, בה לא הוזכרה תמורה על מילוי התנאים. בתגובה הבהירה ישראל שוב: לא נשחרר אסירים

שלושת הארגונים הפלסטיניים שחטפו בתחילת השבוע את רב"ט גלעד שליט (19) פירסמו הלילה (שבת) הודעה לפיה הם דורשים את שחרורם של אלף אסירים ביטחוניים ואת הפסקת פעולת צה"ל בעזה. זאת, בנוסף לתנאי שהציבו בתחילת השבוע לקבלת מידע על גורלו של שליט - שחרור כל האסירות והאסירים הקטינים הכלואים בישראל.

 

בתגובה לדרישה, חזרה ישראל על עמדתה לפיה לא תשחרר אף אסיר ולא תכנע לסחטנות של ארגוני הטרור. "ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שב ומבהיר כי לא תהיה כל עסקה", מסר דובר משרד החוץ, מארק רגב, בשמו של אולמרט. "החייל גלעט שליט ישוחרר או שניאלץ לפעול כדי להביא לשחרורו".

 

 

בהודעה שהפיצו הארגונים - הזרוע הצבאית של החמאס, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית ו"צבא האיסלאם" - בקרב סוכנויות הידיעות ואשר כותרתה "דרישה צבאית מספר 2", אין התחייבות מפורשת לגבי התמורה שתקבל ישראל אם תסכים לעמוד בתנאים. עם זאת, דובר מטעם הזרוע הצבאית של החמאס מסר בעילום שם כי שחרורו של שליט עומד על הפרק.

 

"אנחנו מכריזים בפני הציבור על דרישותינו הצודקות וההומניטריות", נכתב. בהודעה חזרו החמושים על הדרישה לשחרר את כל האסירות והאסירים הקטינים, אך התווספה לה גם הדרישה "לשחרר אלף אסירים ערבים, מוסלמים ופלסטינים", בהם מנהיגי החמאס אותם עצרו כוחות הביטחון בימים האחרונים.

 

עוד נכתב כי "למרות רצונם הטוב של המתווכים, שניסו בשקט לזרז את הטיפול בנושא ההומניטרי הזה, האוייב ומנהיגותו הפוליטית עדיין נתונים ללחץ מצד הפיקוד הצבאי". הארגונים הוסיפו, מבלי לאיים במפורש על גורלו של שליט, כי "משמעות הדבר היא שבשל ההסלמה והשחצנות, האוייב יהיה אחראי לתוצאות הקשות".

 

בהודעה הראשונה שפירסמו חוטפיו של שליט, ביום שני השבוע, נאמר כי "הכיבוש הישראלי לא יקבל שום מידע על החייל, אלא רק אחרי שיתחייב לשחרר באופן מיידי את כל האסירות ואת כל האסירים שגילם מתחת ל-18 שנה ושמעצרם נוגד את כל הערכים האנושיים". בשירות בתי הסוהר כלואים כיום כ-8,500 אסירים פלסטינים ביטחוניים, בהם 109 אסירות ו-313 קטינים.

 

הודעתם השנייה של החוטפים פורסמה שעות ספורות לאחר נאומו בביירות של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, בו הזהיר את החמאס מפני ההשלכות שיהיו לשחרור החייל החטוף ללא תמורה. לדבריו, מהלך כזה יסתום את הגולל על שחרורם של עשרת אלפים הפלסטינים "הכלואים בידי האוייב".

 

בתוך כך הודיעו הלילה גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, כי חטפו ביומיים האחרונים חייל ישראלי. רשת אל ג'זירה פירסמה פרטים אישיים של חייל אותו טענו החמושים כי הם מחזיקים אולם בדיקה של צה"ל והמשטרה העלתה כי אין אמת בדברים. הפרטים שפורסמו הינם של חייל מילואים אשר המשטרה יצרה קשר עם משפחתו וזו מסרה כי הוא בחו"ל והכל תקין עימו.


מאבק מול החוטפים ומול משגרי הקסאמים (צילום: רויטרס)

 

צה"ל המשיך הלילה בפעילותו ברצועת עזה בניסיון למנוע מחוטפיו של שליט להעבירו ממקום למקום ואף להבריחו אל מחוצה לה.

 במסגרת הפעולות תקף אמש חיל האוויר מספר צירי גישה במרכז הרצועה ושתי מטרות של החמאס, בהן מחנה של הזרוע הצבאית של הארגון בשכונת זייתון בעיר עזה. בנוסף תקף צה"ל מהאוויר מחנה אימונים של גדודי אבו ריש בדרום הרצועה. בשלוש התקיפות לא היו נפגעים. מנגד, ירו פלסטינים טיל נגד טנקים לעבר הכוחות המוצבים בדרום רצועת עזה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

 

מוקדם יותר ירה חיל האוויר טיל לעבר רכב בצפון הרצועה בו נסעה חוליית משגרי קסאמים. מקורות פלסטינים דיווחו כי שלושה פלסטינים נפצעו בתקיפה. במהלך היממה האחרונה ירה צה"ל 350 פגזים לעבר מרחבי שיגור רקטות קסאם בצפון הרצועה ובדרומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם רותם
רב"ט גלעד שליט
צילום: נועם רותם
צילום: רויטרס
לא מוכן לשחרר אסירים. אולמרט
צילום: רויטרס
מומלצים