שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כבאי אילת מיואשים: 10 הצתות במלון נטוש
  עשר פעמים בשני סופי שבוע ועוד פעמיים ביום אחד הוזעקו כבאי אילת לכבות שריפות במלון נטוש במרכז העיר. לדבריהם מדובר בהצתות מכוונות באמצעות בדים ספוגים בנזין. במשטרה מנגד אומרים שאין לאיש עניין להצית מבנה נטוש ומסרבים לחקור. בינתיים חסרי בית מתגוררים במבנה המתפרק, שמהווה מטרד ציבורי

  בסוף השבוע האחרון ובזה שקדם לו הוזעקו כבאי אילת, פעם אחר פעם, לכיבוי שריפות שפרצו במלון נטוש באילת, בעקבות הצתות מכוונות. כשהטלפון בתחנה צלצל היום (א') פעמיים נוספות, הכבאים נדהמו.

   

  אלמונים הציתו את המבנה הנטוש של מלון "דורטל סול" לא פחות מעשר פעמים בשני סופי השבוע האחרונים. בכל פעם הוצתה האש במקומות שונים במלון אך לדברי הכבאים שיטת הפעולה דומה: המציתים משתמשים בבדים שנטבלו בבנזין המושלכים אותם ברחבי המבנה.

   

  במשטרה דווקא לא מקבלים את חוות הדעת המקצועית של הכבאים לגבי השריפות החוזרות ונשנות במבנה. "זה בניין נטוש שאין בו שום דבר", מסביר מפקד משטרת אילת, ניצב משנה ברונו שטיין, מדוע אינו מאמין שמדובר בהצתות.


  המבנה הנטוש והשרוף. "זה הצתות חד וחלק" (צילום: שיה אגוזי)

   

  מלון "דורטל סול" נמצא בכביש הראשי של אילת, בלב ליבו של אזור התיירות, ומהווה כיום מפגע תברואתי ובטיחותי שלא נותר בו זכר לעברו המפואר. המלון נפתח לפני כ- 15 שנים כמלון דירות תחת השם "סונסטה" - 250 הדירות והסוויטות נמכרו אז לציבור כיחידות נופש. במהלך השנים החליף הפרוייקט את שמו כמה פעמים ולבסוף, לפני כשבע שנים, נסגר המלון בשל מאבקים בין חברת הניהול לבין בעלי היחידות.

   

  מאז הפך המלון הנטוש למפגע: ציוד רב שנשאר במלון, כגון ריהוט יקר, נבזז. חסרי בית השתלטו עליו וקבעו בו את ביתם למרות שהמלון מנותק מאספקת מים וחשמל, תקרת הלובי של המלון קרסה, חלקי מתכת חשופים משתלשלים מכל עבר וקירותיו החיצוניים של המבנה שחורים מפיח, בעקבות השריפות האחרונות.

   

  מי רוצה לשרוף את מלון נטוש?

   

  בשירותי הכיבוי של אילת משוכנעים כי מקורן של 10 השריפות שפרצו במלון - חמש בכל אחד מסופי השבוע האחרונים - בהצתות. באחד המקרים אף פינו הכבאים כמה חסרי בית שנקלעו לשריפה. 

   

  "אלו הצתות חד וחלק", אומר מפקד מכבי האש באילת, טפסר דן הררי. "הייתה הצתה של דלת אחת הסוויטות שבה גרה משפחה. היו שתי הצתות של החנויות בחזית הימנית והשמאלית. בכל פעם יש שריפה במקום אחר אבל באותה שיטה של בדים ספוגים בבנזין. למה מחכים? שמישהו יפגע?"  

   

  בשירותי הכיבוי מתלוננים כי ההצתות הרבות במלון מקשות על עבודתם הסדירה. היום למשל הגיעו הכבאים למלון פעמיים כדי לכבות שני מוקדי אש שהובערו במקום. "זה גורע ממצבת כוח האדם והציוד של התחנה. היום בבוקר התבקשנו להביא את סולם הכיבוי לאירוע של אדם שהתבצר אבל לא יכולנו כי הסולם היה בדורטל סול", אומר הררי.

   

  אך במשטרת אילת מסרבים לחקור את השריפות ומשוכנעים שלא מדובר באירוע פלילי. "הפתרון הוא לאטום את המלון" אומר נצ"מ שטיין. "אני לא מקבל את האמירה שאלו הצתות. זה בניין נטוש ואין בו שום דבר ובין זה לבין הצתה שהכוונה שלה היא פלילית הדרך ארוכה. אנחנו כבר שנה מבקשים שישימו שם מאבטח. אדם צריך לדאוג לרכוש שלו". עם זאת, בתגובה לפניית ynet אמר שטיין כי המשטרה תשקול שנית האם לפתוח בחקירה בנושא.

   

  "סכנה לציבור"

   

  אם המחלוקת סביב ההצתות לא מספיקה, הרי שבשירותי הכיבוי סבורים כי המבנה מסוכן לציבור בשל הברזלים החשופים הרבים שבו והיותו פתוח ופרוץ לכל. "כל תקרת הביניים נפלה ונחשפה. יש במלון 250 חדרים ואנחנו בחופש הגדול. אם יכנסו למלון בני נוער, נצטרך להוציא ממנו פצועים, כי כל מי שנכנס למלון, בעיקר בלילה, יכול להשתפד", מזהיר טפסר הררי.

   

  מאז הסכסוך בין בעלי היחידות לחברת הניהול נמצא המלון תחת אחריות של כונס נכסים. במשרד עורכי הדין שמונה לכונס הנכסים של המלון מטעם הבנק מבהירים כי אטימת המלון היא אמנם פתרון טוב למטרד הציבורי אך העניין לא כל כך פשוט.

   

  "הגשנו תלונה למשטרה על פלישה והשגת גבול. אנחנו מוכנים לשים שומר בפתח המלון אבל זו החלטה של הבעלים. יש למלון 280 בעלי דירות והם הבעלים. אם תהיה הצעה לאטום את

  המלון נעביר אותה לבנק ולבית המשפט ונקבל את התייחסותם. ההחלטה אם לאטום את המלון או לא, היא לא החלטה פרטית. אני מניח שלא תהיה התנגדות לכל פתרון שימנע פלישה או כניסה של מישהו בלתי מורשה למלון. השאלה היא מי יממן את זה", אומר עו"ד אמיר דולב, ממשרד עורכי הדין ברגרזון ושות', שמונה לכונס הנכסים של המלון.

   

  בינתיים ממתינים כל הגורמים המעורבים בפרשה לחוות דעת שאמורה להתקבל בימים הקרובים ממהנדס מטעם עיריית אילת שיקבע האם המבנה מוגדר כמסוכן לציבור - אולי חוות הדעת הזו תשים סוף למטרד הציבורי ולתעסוקה הלא רצויה עבור כבאי העיר. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים