שתף קטע נבחר

פרס על החטיפה: איבדנו פרופורציות

לדברי המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, כושר ההרתעה של ישראל לא נפגע ולא יפגע בעקבות פרשת החטיפה: "אנחנו מדינה עם כושר הרתעה גבוה מאוד, בהשוואה כמעט לכל מדינה בעולם". לדברי פרס: "המחבלים מחבלים בעתידו של העם הפלסטיני בעזרתו של אסד הגדול שעושה שטויות ממדרגה ראשונה"

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, אומר הבוקר (יום ג') בכנס בבאר שבע בהתייחסו לפרשת חטיפתו של גלעד שליט: "אני מפחד שאנחנו קצת מאבדים חוש פרופורציה. אומרים שמה שקרה עם החייל גלעד שליט זה מסכן את כושר ההרתעה של מדינת ישראל. אני חולק על זה בכל יכולתי ובכל כוחי. כושר ההרתעה של ישראל לא נפגע ולא יפגע".

 

דבריו של פרס, שהשתתף בוועידה השנתית הראשונה של הנגב בבאר שבע, נאמרו שעות ספורות בלבד לאחר פקיעת האולטימטום שהציבו חוטפיו של גלעד שליט. דובר ארגון "צבא האיסלאם", אחד משלושת הארגונים שחטפו את החייל, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית: "יש מי שחושב שנהרוג את החייל החטוף, אך עקרונות האיסלאם מנחים אותנו לכבד את השבויים, ולא להרוג אותם".


פרס נואם (צילום: אמיר כהן)

 

פרס הבהיר שישראל לא תיכנע לאולטימטום ולא תנהל מו"מ עם החוטפים: "אנחנו לא פראיירים, מה שצריך לעשות מוסרית ופוליטית נעשה, אך מי שמתנהג כך כמו ביריון, כמו בג'ונגל, לא צריך לתת לו זריקת עידוד. אני מציע לפלסטינים לנהל משא ומתן עם עצמן, שאנחנו נשלם פרס כי חטפו? כי הרגו שני חיילים? כי הם יורים קטיושות על שדרות?". הוא הוסיף: "זה בידם של הפלסטינים שתהיה להם מדינה משלהם. המחבלים מחבלים בעתידו של העם הפלסטיני בעזרתו של אסד הגדול שעושה שטויות ממדרגה ראשונה".

 

לדברי פרס, "זו פעם ראשונה שהעולם הערבי או חלק גדול ממנו קורא להחזיר את החייל. אף פעם לא קרה שנשיא רשות פלסטינית יקום ויגיד להחזיר את החייל. אפילו הנייה, בהתחלה לפחות, קרא לעשות זאת ומצרים, הם עושים זאת מכיוון שהם מבינים שאם הפלסטינים ימשיכו לנהוג כך, הם ישארו בודדים. העולם לא ישלם כסף למי שחוטף, למי שיורה, או למי שמסרב להיכנס למשא ומתן, ובלי כסף אי אפשר לנהל מדינה. העולם הערבי מבין שכך לא תקום מדינה פלסטינית.

 

"העולם הערבי לא כולו מאוחד. יש עכשיו מדינה שהולכת להיות מפוקפקת מיום ליום וזו סוריה. היא מעמידה פנים שהיא נגד הטרור, אך בדמשק היא יושבת ונותנת הוראות לטרור. סוריה של ימינו, דמשק של ימינו היא בעצם תומכת טרור ולא מדינה הראויה להיקרא כמדינה אחראית חברה באו"ם. ישראל לא בסכנה. נעשה את הכל שישראל לא תהיה בסכנה. נעשה את הכל לשחרר את גלעד בכוחנו, כי אנחנו יודעים שאין עם מי לדבר שם. אפילו הם לא יודעים מי מנהל את זה, אפילו אבו מאזן אומר שהדרג הצבאי לא שומע לדרג המדיני והדרג המדיני לא שומע לדרג הצבאי".

 

"זה מרגיז, אבל אסור לאבד ביטחון"

  

פרס הגיב על הפרשה כולה: "אנחנו מדינה עם כושר הרתעה גבוה מאוד, בהשוואה כמעט לכל מדינה בעולם. גם כושר הרתעה אסטרטגי וגם כושר הרתעה טקטי. זה לא אומר שלעמים שיש כושר הרתעה אין בעיות. גם לנו יש בעיות, ודאי שיש בעיות, אבל זו לא בעיה שמאיימת על כושר ההרתעה שלנו. בעיה שצריך להתמודד איתה ונתמודד איתה בכל מה שיש לנו כדי להחזיר את גלעד הביתה שלם ובריא וכדי להפסיק את ירי הקאסמים על הנגב המערבי ועל שדרות במיוחד. ואני מאמין גם שנצליח".

 

לדברי פרס, "אני יודע שזה לוקח זמן, שזה מרגיז, זה כואב, אבל עם חייב להתמודד עם בעיותיו מבלי לאבד את בטחונו העצמי, את יציבותו, את תקוותו ואת ראיית העתיד. מי שכן מסכן את עתידו זה העם הפלסטיני, לא אנחנו. הבעיה אינה כושר ההרתעה של מדינת ישראל, הבעיה היא הכושר הלאומי של העם הפלסטיני לבנות מדינה משלו. מה שהחוטפים עושים, מה שהיורים עושים".

 

המשנה לראש הממשלה תקף את הפלסטינים: "אחרי שיצאנו מעזה, חדרו לגבול שלנו בניגוד לכל הסכם בניגוד לכל הגיון והרגו שני חיילים ויורים קסאמים על שדרות. מה הם באמת חושבים שהם יוכלו להקים מדינה שבה לחייליה יהיה מותר לחטוף חיילים? שבה לכוחותיה החמושים יהיה מותר לירות רקטות, שבה מותר יהיה לאיים , לשדוד, והיא תנהל מדיניות מבולבלת?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים