שתף קטע נבחר

"הירשזון חשב שילטף את חסיבה והיא תחייך"

דבריו של שר האוצר לחסיבה סוויסה, אותה הזמין לפגישה במשרדו ("תביאי משהו מרוקאי טוב"), הצליחו להרגיז פעילים חברתיים הנלחמים בגזענות. "אנשים מהסוג של הירשזון תופסים את המזרחיות בצורה בה האוכל זה הטופ. יש כאן צמצום של הזהות לתכולה של המקפיא בסופר". סוויסה עצמה מבהירה: "לא נעלבתי. אולי אביא עוגה"

פוליטיקאים אוהבים לדבר אל העם בגובה העיניים - או לפחות לעשות רושם כזה - אבל נראה כי אברהם הירשזון ירד אתמול נמוך מדי. כך לפחות סבורים ראשי ארגונים נגד גזענות, בעקבות דבריו של שר האוצר לחסיבה סוויסה בת ה-78 - "תביאי לפגישה במשרד משהו מרוקאי טוב (לאכול)". הדברים נאמרו פגישה מקרית בין השניים בכנסת, בה שטחה סוויסה את טענותיה בפני השר על הפנסיה שנלקחה ממנה בארבעת החודשים האחרונים.

 

"הירשזון חשב שהוא נותן לה מחמאה", אומר היום ד"ר רפי שובלי, פעיל בארגון אפיקים הנלחם בגזענות ואפליה. "הוא חשב שהוא ילטף אותה והיא תחייך. זה כמו שבן אדם מלטף את הפודל שלו ונותן לו קצת בונזו".

 

 

השר הירשזון הקשיב אתמול בסבלנות לדבריה של חסיבה, שהסבירה לו בדמעות כי בגלל ביטול הפנסיה אין באפשרותה לארח את משפחתה או לקנות את התרופות אותן היא נדרשת לצרוך. "עבדתי יום ולילה, שבתות וחגים, ועכשיו אין לי ממה לקנות תרופות. קיבלתי אירוע מוחי ואני עכשיו יושבת בבית. אין לי כסף, אין לי שום דבר", אמרה.

 

שר האוצר לקח את הדברים ללב, איחל לחסיבה בריאות ואף הזמין אותה לפגישה אישית במשרדו, אבל נראה כי נסחף מעט כשאמר לה: "את מרוקאית? אז תביאי איזה משהו מרוקאי טוב למשרד, הא?".

 

"שהאשכנזים יביאו את התרבות והמזרחים יביאו את האוכל"

 

ההזמנה האישית של הירשזון אולי נעשתה בתום לב אבל הניסוח הבעייתי שלה הצליח להרגיז לא-מעט פעילים חברתיים. ד"ר שובלי, למשל, משווה זאת למאכל הכי אותנטי של התימנים. "זה כמו שתמיד מבקשים מהתימנים להביא ג'חנון", הוא אומר. "זה מזכיר לי את אמא שלי שהייתה מחלקת ג'חנון לשכנים כי זו הייתה הדרך להתחבר אחד לשני. זה ביטוי להשקפה שהאשכנזים יביאו את התרבות והמזרחים יביאו את האוכל - קצת פולקלור, הווי וריקודים. יש כאן אי הבנה וסירוב להבין שהזהות המזרחית לא בנויה על דברים נמוכים".

 

ד"ר שובלי סבור כי דבריו של הירשזון לחסיבה מבטאים גזענות מהסוג הפשוט ביותר: "ברגע שהמרוקאיות או המזרחיות היו נתפסת במגוון רמות, אז הכול היה נראה אחרת. אבל הבעיה היא שאנשים מהסוג של הירשזון תופסים את המזרחיות בצורה בה האוכל זה הטופ. יש כאן צמצום של הזהות לתכולה של המקפיא בסופר".

 

"הירשזון חשב שהוא נותן לה מחמאה", מוסיף ד"ר שובלי. "הוא חשב שהוא ילטף אותה והיא תחייך. 'משהו מרוקאי טוב' זה אוכל, זה כמו שבן אדם מלטף את הפודל שלו ונותן לו קצת בונזו. פעם זה אולי היה חוסר ידיעה אבל היום זה סירוב מכוון לאפשר למזרחיות להיות מבוטאת גם במונחים גבוהים ו'מכובדים'".

 

חסיבה: "השר לא העליב אותי או את האוכל המרוקאי"

 

גיבורת הפרשה עצמה לא מתרגשת מהסערה אליה נקלעה. "לא נעלבתי, אני חושבת ומקווה שהוא אמר את זה בצחוק", הסבירה היום סוויסה, שכבר מתכוננת לפגישה שנקבעה לה בלשכת השר בשבוע הבא. "אם הוא אמר את זה ברצינות אני מוכנה לעשות לו. חשבתי על איזו עוגה. הרגשתי מאוד טוב שהוא מצא זמן להקשיב לי. הראיתי לו את כל המרשמים של התרופות שאין לי כסף לקנות. שר האוצר התייחס אליי יפה מאוד, הוא לא העליב אותי או את האוכל המרוקאי".

 

ובחזרה לד"ר שובלי, שטוען כי דבריו של הירשזון לא היו תמימים כפי שסבורה חסיבה. "רוב האשכנזים שמכירים אותי טורחים לציין שהם אוהבים ג'חנון. למה אני אף פעם לא פותח שיחה בנושא ג'חנון? למה כשאני מדבר עם אשכנזי אני לא מדבר איתו על האוכל שלהם? זה לא בא ממקום תמים אלא מגזענות. דבר נוסף הוא שהרבה מאוד אנשים ובתוכם כנראה שר האוצר, עדיין שבויים בסטריאוטיפ של האישה המזרחית והמבוגרת שעבדה אצלהם בבית כעוזרת שבישלה וניקתה".

 

פעילה בקשת הדמוקרטית המזרחית מחזקת את דברי ד"ר שובלי וטוענת גם היא שמדובר ביחס מתנשא ולא ענייני. "אם היא הייתה פולניה הוא היה אומר לה 'תביאי משהו פולני טוב'?. היא לא חברה שלו, היא פנתה אליו כשר וזה לא לעניין. זו התבטאות גזענית. זה כמו שאני באתי לראיון בצבא ושאלו אותי מה אני חושבת על זהבה בן או למה לדעתי המרוקאים עברו לפס ייצור של ארבעה ילדים. מה זה קשור? אלו שאלות גזעניות המראות שהיסח אליה היה כאל מרוקאית ולא כאל בת-אדם".

 

אבל היו גם תגובות אחרות על דבריו של הירשזון, או ליתר דיוק - על התגובות בעקבות הדברים. נורית חג'ג', גם היא פעילה בקשת הדמוקרטית המזרחית, סבורה שהעיסוק בנושא קטנוני ומסיט את תשומת הלב מהבעיה העיקרית. אנשים לא קיבלו פנסיה וזה העיקר. אני אוהבת אוכל פרסי, אז זה אומר שאני גזענית? זה קטנוני".

 

ממשרד האוצר נמסר כבר אתמול ל"ידיעות אחרונות" כי השר שאל את חסיבה סוויסה למוצאה כמחווה אנושית וכי פנייתה נגעה ללבו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הירשזון וסוויסה. מעידה
צילום: גיל יוחנן
צילום: שי רוזנצוויג
קוסקוס. "תפישה לפיה האוכל זה הטופ"
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים