שתף קטע נבחר

צילום: גדי קבלו

עין ליפתא: מעיין הבירה

ממש ליד הכביש המהיר לירושלים, בין עצי תאנה ושרידי כפר ערבי, מסתתרת בריכה לא גדולה, לא עמוקה ולא עמוסה - אתר נפלא לטבילה קייצית. לכבוד החופש הגדול: מדריכי החברה להגנת הטבע מספרים על אתרים מרעננים שלא גובים תשלום עבור התענוג. לתשומת לבכם: הרחצה באחריות המטיילים

עין ליפתא, או בשמו הקדום "מי נפתוח", נובע בהרי ירושלים, ממש בכניסה לעיר הבירה. את בתי הכפר הנטוש רואים כל העוברים בדרך לירושלים, אבל המעיין מסתתר מהעין, נחבא בין עצי תאנה עמוסי פרי ושיחי סברס.

 

 

לתשומת לבכם: במקום אין שירותי הצלה והטיול והרחצה הם באחריות המטיילים בלבד. 

 

אל המעיין: כ-10 דקות ירידה בדרך תלולה מפרידות בין החניון למעיין (הוראות נסיעה לחניון - בסיום הכתבה). השביל עובר בין כ-60 חורבות בתים מפוארים ובתי בד מסורתיים, שרידי הכפר הערבי ליפתא, שהוקם עוד במאה ה-16. ליפתא מזוהה עם האתר המקראי "מי-נפתוח", הנזכר בספר יהושע בתיאור הגבול הצפוני של שבט יהודה. משערים שמקור השם הוא בשיבוש השם "מרנפתח", שמו של מלך מצרי שערך בשנת 1220 לפנה"ס מסע כיבוש בארץ כנען.

 

כיום מאיימות תוכנית בינוי על המקום היפה והמועצה לשימור אתרים פועלת למען שימור המקום, על בתיו, שרידי החקלאות העתיקה שבמקום והצמחייה הייחודית לאזור.

 

מפלס המים: עומק של כ-1.5 מטר.

 

מפלס מבקרים: לא עמוס במיוחד. לקראת שבת באים לטבול במעיין חרדים רבים. 

 

מפלס צלילות: המים צלולים וקרירים.

 

עונה מומלצת: יש מים לאורך כל השנה.

 

מתאים במיוחד: למשפחות עם ילדים גדולים או דווקא תינוקות במנשאים. הירידה והעליה מהבריכה עלולות להיות קשות לפעוטות. המעוניינים בפינה רומנטית ימצאו הרבה אפשרויות בין בתי הכפר הנטוש.

 

מה עוד? קצת לפני פתח יציאת המעיין, נקבה המוליכה מים ממקור הנביעה לאורך כשלושים מטרים עד לבריכת איסוף עתיקה. אפשר להיכנס וללכת בנקבה, ומומלץ לעשות זאת עם נעלים מתאימות ופנס. יש פינות מוצלות, אך אין שולחנות פיקניק.

 

לא לשכוח: כדאי להביא פנסים ונעליים מתאימות למים.

 

איך מגיעים: לבאים מכביש 443 - עולים על כביש 4 (בגין דרום) ויוצאים ימינה לכיוון גבעת שאול והיציאה מהעיר. מיד לאחר הפניה יש שילוט המפנה ימינה אל "מי נפתוח". החנייה נמצאת מתחת לגשר להולכי הרגל. (לבאים מכביש מספר 1: בכניסה לירושלים פונים שמאלה לכיוון רמות ובפניה הראשונה ימינה להר חוצבים. ברמזור יש לעשות פניית פרסה לכביש בגין (דרום) לכיוון רמות ולהמשיך בהתאם להנחיות שלעיל). 

 

מפת טיולים וסימון שבילים: מפה מס' 9, מבואות ירושלים.

 


פורסם לראשונה 06/07/2006 15:34

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבריכה. זה קר וצלול
צילום: איציק שוויקי, המועצה לשימור
הכפר. רואים שהיה פה שמח
צילום: איציק שוויקי, המועצה לשימור
הנוף. עבודות פיתוח מאיימות
צילום: גילי סופר
מומלצים