שתף קטע נבחר

שירות המדינה: עלייה נוספת בהטרדות המיניות

ב-2005 חלה עליה של כחמישים אחוזים במספר התלונות שהוגשו לעומת השנה שקדמה לה. על פי המחצית הראשונה של 2006 העלייה תימשך. יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ סער: "יש לפרסם פסקי דין חמורים כאמצעי הרתעה"

מספר התלונות על הטרדות מינית במסגרת שירות המדינה נמצא בעליה מתמדת, כך עולה מנתונים מדאיגים שהוצגו היום (ג') בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. בשנת 2004 הוגשו 58 תלונות על הטרדות, בשנת 2005 עמד מספר התלונות על 84 ובתום מחצית השנה הנוכחית - 46. וזאת מבלי לכלול את המקרים בהם בחרו הקורבנות שלא להתלונן על המעשים כלפיהם.

 

חבר הכנסת גדעון סער, יו"ר הוועדה לקידום מעד האישה, אמר בעקבות הנתונים כי יש צורך בהנחלת תרבות ארגונית שתהפוך את תופעת ההטרדות המיניות לבלתי מתקבלת. "אני בטוח שאגף המשמעת (של נציבות שירות המדינה) מטפל בנושא בצורה מקצועית, אך יש צורך במחוייבות מצד הנהלות משרדי הממשלה. חייבת להיות מדיניות של פרסום פסקי דין חמורים - כגון מקרים שהסתיימו בהרחקה משירות המדינה - כאמצעי הרתעה. על נציבות שירות המדינה לשתף פעולה עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית שהוא גוף מיומן ומקצועי ויכול לסייע רבות".

 

דוגמא אחת מבין עשרות, היא זו בה השמיע נהג במשרד ממשלתי הצעות מיניות לאחת העובדות במקום. בעקבות תלונתה הוא הועמד לדין משמעתי בבית הדין של עובדי המדינה והוגשה נגדו תביעה. בכתב התביעה נטען כי במסגרת הצעותיו לעובדת הוא ניסה לשכנעה לקבל ממנו תשלום תמורת קיום יחסי מין. הוא המשיך בכל למרות שהעובדת סירבה מספר פעמים להצעותיו ובסופו של דבר הורשע ופוטר מעבודתו בשירות המדינה.

 

עורך הדין אסף רוזנברג מאגף המשמעת של נציבות שירות המדינה, מסביר כי "במרבית המקרים אנו מורים על ביצוע הפרדה מיידית – פיזית ופונקציונאלית - בין המתלוננת לחשוד. במקרים הרלוונטיים אף מורים על השעיית החשוד והתיקים החמורים מועברים לחקירה משטרתית, בנסיבות המתאימות".

 

נושא ההטרדות המיניות, מבהיר עו"ד רוזנברג שהציג את הנתונים בפני הוועדה, מצוי בראש סדר העדיפויות של אגף המשמעת בנציבות המדינה. "לצורך כך הוקצתה חוקרת ספציפית באגף חקירות-משמעת, שעוסקת בתיקי הטרדות מיניות. בנוסף, הוקצתה תובעת ספציפית המרכזת את נושא ההטרדות, כאשר לתיקים אלה ניתנת עדיפות עליונה מבחינת מהירות ואופן הטיפול". 

 

עו"ד אודליה לוי-אטינגר מלשכת עורכי הדין, אמרה במהלך הדיון בוועדה כי לעומת הנתונים שהוצגו, המספרים במציאות גבוהים בהרבה.

 

"לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-13 אחוזים מהנשים העובדות מדווחות כי הן מוטרדות מינית בעבודה ולכן ברור שהמספרים שבפנינו הם אפילו לא קצה הקרחון של התופעה", אמרה. "נציבות שירות המדינה מהווה דוגמה ומופת מבחינת הסברה ומניעה, אך מבחינת אכיפה יש פער בלתי נסבל שיוצר מצב בו נשים עובדות מדינה חוששות להתלונן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
אילוסטרציה
צילום: גבי מנשה
צילום: ירון ברנר
ח"כ סער, יו"ר הוועדה
צילום: ירון ברנר
מומלצים