שתף קטע נבחר

הכירו את תותי העץ החדשים - 20 ס"מ כל אחד

מי לא זוכר מילדותו את עץ התות, שפירותיו קטנים ומכתימים? התותים עדיין מלכלכים, אבל במשתלה של משה ולך במושב גן שומרון - הם כבר לא קטנים. "אבא חולה נפש בכל הקשור לפירות אקזוטיים", מסבירות בנותיו את ההשקעה בפיתוח

זוכרים את תותי העץ (mulberry), תותים בצבע לבן או סגול בגודל של סנטימטר וחצי הגדלים על עץ? תשכחו את מה שהכרתם והביטו בתותי העץ החדשים - שמגיעים עד לגודל של 20 סנטימטרים.

 

במשתלה של משה ולך במושב גן שומרון גדל עץ תות, כזה שילדים מאכילים עם עליו תולעי משי. הוא סה"כ בן שש, אבל פירות בגודל הפירות שלו לא נראו מעולם. פעם היו תותי העץ, אותם פירות שקוטפים ואוכלים בזהירות מפאת הכתמים הקשים שגורם עסיסם, בגודל של ס"מ-ס"מ וחצי. מעתה לא צריך לקטוף עשרות תותים כדי להנות מהטעם, אפשר להסתפק בשניים-שלושה.

 


תותי הענק ממשתלתו של משה ולך (צילום: רענן בן צור)

 

בנותיו של משה ולך, בעל המשתלה עם פירות עץ התות הענקיים, נועה ושירה, מספרות ש"אבא הוא 'חולה נפש' שמסתובב בכל העולם לחפש עצי פרי אקזוטיים. הוא נוסע עם תיק קטן ו-500 דולר למשך ארבעה חודשים לחורים הכי נידחים בעולם, מגיע לשבטים ומחפש עצי פרי לא מוכרים".

 

לדבריהן, "בכל מקום הוא מתחבב על האנשים. אין לו צורך להתגורר במלון בחו"ל, כי תמיד הוא מגיע למקומות בהם הוא מכיר את האנשים בפעם הראשונה וכבר הם מזמינים אותו להתארח בביתם. בגלל שהוא 'חולה' על עצי פרי אקזוטיים יש לנו במשתלה את אוסף עצי הפרי האקזוטיים הכי גדול בעולם".

 

עץ התות המדובר יחיד במינו בארץ. ולך שדרג ופיתח עץ תות שהגיע לידיו, עד שהגיע לעץ בעל תכונות נוספות, מלבד גודל פירותיו. "כבר אחרי שנתיים הוא מניב פרי, אפשר לגזום אותו לאיזה גודל שרוצים, הוא עמיד בפני מחלות ומזיקים ונותן פרי מספר פעמים בשנה", סיפרו הבנות.

 

לדבריהן, "אחת התכונות המיוחדות ביותר בעץ היא שהפרי שלו לא נופל. בעצי תות רגילים הפרי נופל לקרקע לאחר שהוא מבשיל, ובגלל שהמיץ בתוכו סגול נוצרים כתמים. בעץ הזה הפרי נשאר על הענף גם אחרי שהבשיל, לא נושר ומתייבש עד שהוא הופך לאבק".

 

ציון רצון מפרדס חנה, שזוכר את עץ התות הרגיל עם פירותיו הקטנים עוד מילדות, סיפר על תדהמתו כשראה לראשונה את פירות העץ שגידל ולך. "בהתחלה חשבתי שמשהו פה לא נורמלי. איך פרי שהגודל שלו ס"מ וחצי מגיע לגודל כזה? זה משהו מפתיע ומיוחד. כאן לא מדובר בפרי אחד בעץ, אלא כל הפירות שהוא מניב מגיעים לגודל הזה", אמר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
בנותיו של ולך
צילום: רענן בן צור
מומלצים