שתף קטע נבחר

"אי אפשר ליצור רצועת ביטחון בעזה"

מאזן אימה נוסח חיזבאללה מול חוליות הקסאם? אולי, רק שכאן ישראל כמעט שלא יוזמת. בשיחה עם ynet מסביר רפי נוי, מי שכיהן כראש מטה פיקוד הצפון בשנות ה-90, למה רצועת ביטחון בדרום לא תהיה אפקטיבית

צה"ל לא מסוגל ליצור רצועת ביטחון ברצועת עזה כמו בלבנון, אלא רק חגורת הגנה של שני קילומטרים שהשפעתם תהיה נמוכה". כך אמר ל-ynet תת-אלוף (במיל') רפי נוי, ראש מטה פיקוד הצפון בשנים 1991-1995, בזמן שצה"ל שהה בדרום לבנון.

 

ביום בו החליט הקבינט להעמיק את הפעולה ברצועה, הצביע נוי על הבדל בין פעילות חיזבאללה לדרכי הפעולה של האירגונים הפלסטיניים. "חיזבאללה התבסס על חוליות מאומנות, בעוד הפלסטינים מתבססים על ירי קסאמים, כאשר חוליות בודדות כמו זו שחטפה את גלעד שליט מצליחות לעיתים רחוקות להגיע עד לגדר המערכת".

 

לדבריו, "המטרות של רצועת הביטחון שיצרנו בלבנון היו למנוע חדירת חוליות מחבלים ולמנוע את ירי הקטיושות הבלתי פוסק על ישובי הצפון. חיזבאללה הבין עד מהרה שנוצר כאן מאזן אימה שאינו מאפשר להם לירות על תקן יום יומי לעבר יישובי קו העימות, שכן כל פעולה כזו תגרור תגובה קשה".

 

נוי הביא כדוגמה לפעולות תגובה את מבצעי "דין וחשבון" ו"ענבי זעם", בהם גרם צה"ל למאות תושבים מדרום לבנון לנטוש את בתיהם וללחוץ על הממשל הלבנוני להוריד את צבאו דרומה כדי לרסן את חיזבאללה. נוי: "ירי חיזבאללה היה בעיקר תגובה על פעילות צה"ל, בשונה מהמצב בדרום כיום שבו הפלסטינים הם היוזמים של הפעולות ואנו מגיבים עליהם".

 

לדברי נוי, לצה"ל יש צידוק מוסרי לפעולה, אך חשוב להבין שרק הבנה של העם הפלסטיני לנזק שגורם לו שלטון החמאס תסייע בהכרעת המערכה. "החמאס לא רוצה להשמיד את מדינת ישראל ולא משנה מה אומרים בכיריו מול מצלמות הטלוויזיה. בתוך תוכם הם מבינים שאין להם סיכוי, אבל המחשבה שאמירות מסוג זה מחזקות את מעמדם ברחוב הפלסטיני גורם להם להמשיך ולהצהיר על כך בפומבי".

 

הבדל נוסף עליו מצביע נוי, הוא השוני הטופוגרפי של האזור. "בעוד שבלבנון התמודד צה"ל עם שטח הררי וסלעי עם עמקים וצמחיה עבותה, הרי שגדר המערכת עם רצועת עזה חשופה וכל תנועה חשודה מתגלה בזכות הטכנולוגיה לאיתור מסתננים, שלא הייתה קיימת בלבנון, אך פועלת מזה זמן רב על גבול הרצועה".

 

בסיום דבריו אמר נוי שרק החלשת שלטון החמאס תסייע לישראל. "צה"ל צריך לפעול בצורה יעילה ונכונה ולהבין כי לא מדובר בעניין של שבועיים וגם לא של חודשיים. כל עוד אנחנו עומדים בהסכם ונסוגנו לקו הגבול לחמאס, בניגוד לחיזבאללה, אין כל אפשרות להאשים אותנו על הפעולה בה נקטנו וגם למדינות העולם בראשות ארצות הברית ומדינות אירופה לא תוכל להיות כל דרישה להפסיק פעולה שמטרתה העיקרית היא הגנה על שלומם של אזרחי מדינת ישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
יש הבדל. נוי
צילום: אפי שריר
צילום: איי פי
טנקים ליד רצועת עזה
צילום: איי פי
מומלצים