שתף קטע נבחר

012 נגד הספאמר גנס: תיק סגור

במסגרת ההסדר המשפטי בתביעה שהגישה ספקית האינטרנט נגד הספאמר הישראלי אמיר גנס, מתחייב האחרון לא להשתמש בשירות של 012 להפצת ספאם, אך לא ישלם פיצויים

הושג הסדר בתביעה של חברת התקשורת 012 נגד מפיץ דואר הזבל אמיר גנס.

 

ההסדר בין הצדדים (ת.א.5024/06 012), שקיבל תוקף של פסק דין (קובץ PDF) בבית משפט השלום בכפר סבא. קובע כי גנס והחברה שבבעלותו – ניו אפרוצ' לא יוכלו יותר להתחבר לשירות האינטרנט של 012, ויהיו מנועים מלשגר, לקבל, לנתב, להעביר ולאחסן הודעות דואר אלקטרוני ומסרים אחרים באמצעותו. 

 

על פי ההסכם, כל הפרה של איזו מההתחייבויות הנ"ל, תגרור אוטומטית תשלום פיצוי כספי מוסכם, ושאינו דרוש הוכחה בסך 5,000 שקלים.

 

תחילת הפרשה

 

בכתב התביעה, הראשון מסוגו נגד מפיץ דואר זבל בישראל, שהוגש בחודש יולי, 2004 באמצעות עורכי הדין חיים רביה ודן אור-חוף, נטען כי גנס, מנהל החברה New Approach, הפיץ כמות גדולה של זבל למאות אלפי תיבות דואר דרך שרתי 012 קווי זהב במהלך חודש מאי, 2004, כאשר בעקבות המשלוח נחסמו שרתי דואר אלקטרוני של 012 למשלוח דואר, לאחר שהוכנסו ל-"רשימות שחורות" באינטרנט.

  

עוד נטען בכתב התביעה, כי עקב כמויות הדואר העצומות שהצטברו במערכת הדואר של 012 קווי זהב, בעקבות פעילותו של גנס, הואטה פעילות הדואר עבור שאר הלקוחות ונגרם להם נזק. כתוצאה מהפעילות החריגה שנבעה מהכמויות הענקיות של הספאם, 012 קווי זהב טוענת כי נאלצה להוסיף שרתי דואר חדשים. החברה ביקשה להורות לגנס לשלם פיצויים בסך עשרות אלפי דולרים ולהוציא צו מניעה האוסר עליו לשלוח דואר זבל באמצעות שרתי החברה.

 

גנס טען כי קיבל אישור

 

בכתב ההגנה, שהוגש באמצעות עו"ד אביב אילון, נטען כי  הנתבע טוען כי מעולם לא קיבל את הסכם השימוש האוסר במפורש על שימוש בחשבון דואר אלקטרוני לצורך הפצת דואר זבל, ואף קיבל, לטענתו, היתר מנציג החברה לשלוח דואר אלקטרוני בכמות מסחרית.

 

עוד נטען, כי קריסת מערכות התובעת אירעה רק עקב רשלנותה של 012. על פי כתב התביעה, גנס שלח 510,000 הודעות תוך 18 שעות, ובהנחה שכל הודעה היא בנפח כארבעה קילוביט, בכל שעה התקבלו בשרתי החברה כ-110 מגה בייט של דואר זבל מגנס, כמות שלא אמורה להכביד על שרתי הדוא"ל של חברה כה גדולה, על פי כתב ההגנה.

 

גנס התקומם בכתב ההגנה על החיבור שעושה 012 קווי זהב בכתב התביעה, בין דואר זבל פרסומי מקוון לכל פעילות עבריינית באמצעות דואר אלקטרוני, למטרות הונאה או הודעות עם ווירוסים, שאין להם קשר לפעולתו. לטענתו, החוק בישראל אינו אוסר משלוח דואר זבל ואף מכחיש כי שלח דואר זבל וגרס כי מדובר ב"דואר פרסומי מקוון". במקביל הגיש בשם גנס תביעה נגדית נגד 012 קווי זהב, בטענה של הכפשה ופרסום לשון הרע אודותיו.

  

גנס צמצם את פעילותו

 

במסגרת ההסדר ויתרה 012 על דרישתה לפיצוי, וזאת, על מנת להגן, לטענתה, על לקוחותיה מפני התקפות דומות באופן מיידי.

 

בד בבד, במסגרת ההסדר, הדרישה המקורית של הנתבע, לדחות או למחוק את התביעה ולשלם הוצאות משפט ושכר טרחה לגנס, אף היא לא נענתה.

  

על אף הוויתור על הפיצוי, 012 יכולה לרשום לעצמה הישג בעקבות תביעתה. ל-ynet נודע, כי בעקבות התביעות שהוגשו נגדו, גנס הפסיק להשתמש בשירותים של ספקיות אינטרנט בישראל וצמצם דרמטית את פעילותו בתחום הפצת דואר זבל בישראל.

 

012: נתבע עוד זבלנים

 

"מטרתה העיקרית של התביעה הייתה ליצור פעולת הרתעה אפקטיבית כלפי מפיצי "דואר זבל", אמרה סטלה הנדלר, מנכ"ל 012 קווי זהב, "ואני בטוחה שההסדר אליו הגענו, ואשר קיבל כאמור תוקף של פסק דין אכן מביא לידי כך. זו הפעם הראשונה שמפיץ 'דואר זבל' התחייב לפעול תחת איום מתמשך וללא הגבלת זמן של "קנס" בגין שימוש אסור במערכות של ספק הגישה".

 

הנדלר ציינה, כי לפי נתונים של חברות מחקר בינלאומיות כ-73% מתעבורת הדואר האלקטרוני היא "דואר זבל", דבר המקשה מאוד על הגולשים ברשת, לדבריה. "אנו מתכוונים להמשיך ולתבוע מפיצי "דואר זבל" שיפגעו בנו ובאיכות השירות שאנו מעניקים ללקוח 012 קווי זהב", היא אמרה.

 

גנס אומר, כי במסגרת הפשרה סוכם על "ניתוק קשר מלא" בינו לבין 012, וסוכם על משיכת התביעה הנגדית. "בעקבות המקרה והפשרה שהושגה, כל פעילותנו הטכנית הועתקה לחו"ל וכל הפירסומים מבוצעים באמצעות שתי דאר וספקי אינטרנט בחו"ל", הוא אומר ל-ynet.

 

"לאור זאת, אין בכוונתנו לשלוח דבר דואר באמצעות ספקים מקומיים בכלל ולא באמצעות שרתי 012 בפרט".

 

גם מיקרוסופט תבעה את גנס בחודש פברואר, 2005, ודרשה ממנו להפסיק לשלוח ספאם למנויי הוטמייל בארץ ובעולם ולפצות את מיקרוסופט. גם תיק זה מצוי בהליכים מתקדמים לקראת הסדר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה הלוי
גנס. לא ישלם פיצויים
צילום: משה הלוי
צילום: גטי אימג' בנק
דואר זבל. "נמשיך ונתבע", אומרת הנדלר
צילום: גטי אימג' בנק
מומלצים