שתף קטע נבחר

סקירה: מצלמת Photosmart R927 של HP

חברת HP תמיד ידעה להציע מצלמות זולות ופשוטות לשימוש. בדגמים החדשים היא מנסה להצטיין בעוד תחומים ולפעמים גם מצליחה. האם HP כבר בשלה לפנות למגזרי שוק שדורשים יותר מהמצלמה שלהם?

HP הייתה הראשונה מבין ענקיות ההייטק שהבינה את הפוטנציאל העצום של הצילום הדיגיטלי. היה לה פחות ידע משהיה לחברות שהתמחו בצילום גם קודם, בתקופה האנלוגית, אבל היא השכילה למצוא את הנישות שלה ולספק מצלמות אטרקטיביות שזכו לפופולריות גדולה.

 

בדורות הקודמים של המצלמות מבית HP, הדגש היה על פשטות הפעלה ומחיר תחרותי. חובבי צילום מנוסים אמנם לא התייחסו לדיגיטליות של HP ביותר מדי רצינות, והתלוננו על העיצובים המגושמים ועל היכולות הבינוניות, אבל השוק קיבל אותן באהבה.

 

סדרת R ממשפחת Photosmart, מייצגת שלב אבולוציוני נוסף של מוצרי החברה בתחום. כמו בדורות הקודמים, גם הפעם HP השכילה לנצל את היתרון שלה בתחום טכנולוגיות ההדפסה כדי לתפור פתרונות שלמים, בדמות קיטים שמשלבים מצלמות עם מדפסות פוטו ייעודיות. מעבר לזה, דגמי R עצמם כוללים שיפורים רבים ותכונות חדשות. לאו דווקא כאלה שמעמידים את HP בשורה הראשונה של יצרני המצלמות, אבל בהחלט כאלה שיעזרו לחברה למכור יותר.

 

מתיחת פנים, בחוץ ובפנים

 

בדקנו את R927, דגם ה-8.2 מגה-פיקסל שהגיע לאחרונה ארצה. כמו שאר הדגמים בסדרה, מדובר בדגם קומפקטי ומעוצב, נוח לאחיזה. היא שוקלת 170 גרם, לא ממש מעט בהשוואה לדגמים דומים של יצרנים אחרים, אבל בהתחשב בגוף המתכת הקשיח ובצג ה-3 אינטש הגדול והמצויין, זהו משקל סביר בהחלט.

 

בשונה מכמה מצלמות שראינו בשנה האחרונה, הרזולוציה הגבוהה של הדגם, מגובה ברכיב CCD גדול יחסית (1/1.8 אינטש). מלבד הזום האופטי השגרתי מאד (3x), מצלמת ה-R927 מציעה זום דיגיטלי 8x. בניגוד למקובל, השימוש בזום הדיגיטלי לא מייצר תמונה ממוקדת בעלת מספר זהה של פיקסלים, אלא מתמקד באובייקט תוך הקטנה של התמונה. תוך כדי, מופיע על הצג נתון על הגודל האמיתי של התמונה שתתקבל. כך, במקום קובץ מנופח באיכות ירודה, מתקבלת תמונה ממוקדת וקטנה יותר - ואם הרזולוציה ירדה מ-8 מגה-פיקסל ל-5 או 4 זה הרי בדרך-כלל לא באמת חשוב.

 

ממשק השליטה במצלמה נוח מאד בדרך-כלל, למרות שחלק מההגדרות המתקדמות יותר קבורות עמוק מדי בתוך התפריטים. המעבר לצילום הוידאו לא דורש חיטוט בתפריטים, אלא מוקדש לו כפתור מיוחד. ישנו כפתור נפרד למצבי המאקרו. הצג מתפקד היטב במצבי תאורה משתנים, ולרוב נוח וחד, אם כי לעיתים התצוגה שלו מעט מגורענת (grainy).

 

בסך-הכל, מדובר בדגם פשוט מאד לשימוש לצלמים מנוסים. צלמים חסרי ניסיון יצטרכו להקדיש קצת יותר זמן ללימוד התכונות שלה - בראש ובראשונה לשליטה בהגדרות הרזולוציה ואיכות התמונה. בכל אופן, HP ממש יצאה מגדרה כדי להפוך את המצלמה הזו ידידותית, כולל שילוב די מרשים של עזרה מובנית במערכת התפריטים.

 

משוכללת אך רחוקה משלמות

 

R927 כוללת כמה תכונות לא שגרתיות, וכמה תכונות ייחודיות שלא קיימות במצלמות אחרות. HP שמה כאן את כובד משקלה על האפקטים וכלי העריכה המובנים, ומלבד אפשרויות לשליטה בבהירות, קונטרסט וצבעים, יש גם אפשרות להסיר בתוכנה עיניים אדומות, להוסיף מסגרת צבעונית לתמונה, או ליישם עליה אחד ממספר אפקטים "אמנותיים" שהצלמים המתחילים בוודאי יאהבו.

 

אהבנו את האפשרות הנוחה לצילום פנורמי, את תכונת ה-Adaptive Lighting שמאזנת את החשיפה של חלקי התמונה השונים כדי להבליט פרטים, ואת האפשרות הפשוטה להוסיף הערות קוליות ("memo") לתצלומים.

 

מכמה בחינות, R927 היא מצלמה בעלת יכולות טכניות מצויינות - ביצועים טובים בתאורת יום מלאה, עם פוקוס אוטומטי מהיר ומדוייק ויכולות מאקרו לא רעות (בתנאי שיש מספיק אור). הופתענו מאד לטובה גם מהתוצאות שלה בצילומי פנים עם פלאש, תחום שבו היא עולה על הרוב המכריע של הדיגיטליות הזולות.

 

מצד שני, דווקא על רקע השיפורים האלה מתסכל לגלות כמה נקודות תורפה מוזרות של הדגם הזה. כמו העובדה שהוא לא תומך ב-USB 2.0, או שחיווי הסוללה שלו לא מדוייק (HP הבטיחה 200 תמונות. אחרי 170 נראה היה שהסוללה כמעט מלאה, ואז פתאום היא התרוקנה).

 

גם השימוש בעריסה (Cradle) לשם חיבור למחשב/טלוויזיה וטעינה, הוא פתרון שלא ממש אהבנו. והפתיע אותנו לגלות במצלמה מהודרת כזו, גימור גרוע של דלת בית-הסוללה שצריך להילחם בה קצת כשסוגרים אותה.

 

הבעיה: חוסר עקביות

 

אבל נקודת התורפה העיקרית של R927 הן איכויות התמונה. ברוב המקרים מדובר באיכויות סבירות או טובות. במקרים בודדים - לאו דווקא בתנאי צילום אידיאליים - דווקא הופתענו מאד לטובה. אבל במקרים אחרים קיבלנו תמונות עם פגמים מורגשים - רעשים, חשיפת-חסר, Purple Fringing, Barrel Distortion.

 

אפשר להוציא מהמצלמה הזאת תמונות טובות. למרבה הצער, לא תמיד אפשר לצפות מראש מתי זה יקרה ומתי יקרה להפך. עקביות היא לא אחד מהיתרונות של הדגם הזה.

 

ממצלמה ברמת המחיר הזו קשה לצפות לשלמות, אבל מותר לצפות לפחות הפתעות. היינו מוכנים לוותר על כמה מהתכונות המתקדמות שלה בשביל קצת יותר יציבות.

 

R927 תתאים, מרוב הבחינות, לצרכים של צלמים מתחילים - אבל הם לא זקוקים לרזולוציה של 8 מגה-פיקסל, והם יכולים לשלם הרבה פחות על דגמים אחרים בסדרה, כמו R717 (ברזולוציית 6 מגה-פיקסל) הזולה במאות שקלים.

 

לדעתנו, חברת HP מראה בסדרה הזו שיש לה יותר יכולות בתחום הצילום הדיגיטלי ממה שהיא בוחרת לממש במוצרים שלה. אולי בגלל שהיא מפנה אותם בעיקר לשווקי ה"Consumer" (משקי הבית), שאולי באמת לא רוצים יותר. בכל זאת היינו שמחים לראות מצלמה דיגיטלית של HP, שמבוססת על חלקים איכותיים יותר וכוללת פחות פשרות הנדסיות, פחות גימיקים, ויותר צילום דיגיטלי איכותי ומהוקצע.

 

להשוואת המחירים בערוץ הקניות של ynet

 

בעד: עיצוב אלגנטי וחזק, צג ענק (3 אינטש) ואיכותי, ממשק נוח וידידותי, מערכת עזרה מובנית, הרבה אפשרויות עריכה ואפקטים, זום דיגיטלי שמצליח להיות שימושי

נגד: חיי סוללה קצרים מהמוצהר, איכויות תמונה לא עקביות, עיוות קל בצילומי מאקרו, רעש (noise) רב יחסית

שורה תחתונה: מפתיעה, מבטיחה, מקיימת חלקית.

ציון:


 

 

מפרט טכני

 

מידות/משקל: 96x26x62 מ"מ/170 גרם

תכונות עיקריות: 8.2 מגה-פיקסל, "CCD 1/1.8, זום אופטי 3x, זום דיגיטלי 8x, מהירות תריס 1/2000-16 שניות, f/2.8-8.5, ISO100-400

תכונות צילום נוספות: פוקוס ידני/אוטומטי 7 מצבים, 6 מצבי איזון לבן, 5 מצבי פלאש

מצבי צילום: 5 רזולוציות מ-VGA עד 8.2 מגה-פיקסל ב-4 רמות איכות. מאקרו החל מ-12 ס"מ, 13 תוכניות צילום מוכנות + מצב מותאם אישית, טיימר 10 שניות, צילום רצף

תצוגה: צג LCD בגודל 3 אינטש, 960x240 פיקסלים

וידאו: MPEG-1, עד VGA בקצב 24fps

אודיו: ללא הגבלה, או עד 60 שניות לכל תמונה כ"memo"

  

אחסון: 32MB זיכרון מובנה + חריץ SD

ממשקים: USB ו-A/V דרך עריסה

אספקת חשמל: סוללת ליתיום-יון 2500mAh

תכונות מיוחדות: תכונות עריכה מובנות, שליטה בצבעים, בהירות, ניגודיות, הסרת עין אדומה בתוכנה, צילום פנורמי, אפקטים אמנותיים.

 

למפרט מלא באתר היצרן

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים