שתף קטע נבחר

מסתמן: מצעד הגאווה יוצא מירושלים

פוליטיקאים חרדים חברו לתנועה האיסלאמית; הרב הראשי גייס את האפיפיור; ישי יצא מרוצה מפגישה עם רמון. והתוצאה: ההומואים והלסביות מרחבי העולם לא יצעדו כנראה בבירת ישראל, "כי למשטרה שם קשה יותר". האם צבעי הגאווה יפסחו על עיר הקודש?

הלחץ הפוליטי עשה כנראה את שלו: ל-ynet נודע כי מצעד הגאווה העולמי, שתוכנן להתקיים בחודש הבא בירושלים, צפוי לעבור ברגע האחרון לתל-אביב. במשטרה אישרו כי זו המגמה המסתמנת, אם כי הדבר טרם נקבע באופן סופי.

 

רשמית מנמקים גורמים במשטרה, כי הסיבה לנדידת המצעד היא החשש שהתעורר במשטרת ירושלים נוכח גודלו של האירוע והמורכבות שבאבטחתו. "בתל-אביב מורגלים יותר באירועים שכאלה, ולכן מוטב שגם הפעם זה יקרה שם". אלא שבבירה, כידוע, מתמודדים מדי שבוע עם אירועים מקומיים ובינלאומיים מורכבים לא פחות. כך שגם הסיבה לשינוי - אם אכן יקרה - היא מורכבת יותר.   

 

מאחורי הקלעים בחשו במצעד פוליטיקאים, אישי ציבור ורבנים. אפילו האפיפיור עורב בפרשה חוצת הדתות הזאת, בעקבות מכתב ששיגר אליו הרב הראשי שלמה עמאר. כעת מתברר שמתנגדי המצעד נהנו מרוח גבית גם מכיוונו של שר המשפטים.

 

ל-ynet נודע כי שלשום נועד השר חיים רמון עם מקורבו מש"ס, השר אלי ישי. האחרון טען באוזני רמון כי "אמנם, יש עניין של

 חופש הביטוי, אבל מצד שני קיימת טובת הציבור". לטענת ישי, שר המשפטים השיב כי קיימת בעיה משפטית עם ביטול המצעד לגמרי, אך הוא בהחלט תמך ברעיון להרחיקו מירושלים, "בגלל טובת הציבור ומפני שראשי שלוש הדתות מתנגדים".

 

רמון עצמו הבהיר בשיחה עם ynet כי מסר לשר התמ"ת שמשרד המשפטים יציג את עמדתו הפורמלית על-פי רוח החוק בפני הגוף שמוסמך לדון בכך. "אין לי כל נגיעה אישית להמלצות שתוצגנה על-ידי הגורמים המקצועיים, ואיני מתכוון להתערב בסוגייה הערכית הזאת", דברי רמון.

 

הרב עובדיה ציווה לעשות הכל

 

השבוע, לאחר דיון סוער בפרשה בוועדת הפנים של הכנסת, נועדו ראשי ש"ס והרב עובדיה יוסף בבית הרב. בפגישה, מעיד ישי, התבטא המנהיג הרוחני כי "מאוד כואב הנושא וחייבים שהמצעד יתבטל". הוא ציווה את אנשיו לעשות ככל שביכולתם לביטול המצעד. בין השאר, דובר על שיתוף פעולה חוצה מגזרים בין הרבנים השונים, במקביל להתארגנות ציבורית.

 

כעת יכול ישי לסמן לרבו, למפלגתו ולעצמו "וי" גדול, ונראה כי הוא יסתפק בהעברת המצעד מעיר הקודש. "אבל מבחינתנו, אנחנו נגד קיום המצעד בכלל. זהו דבר חמור שאסור שיקרה בכלל", אומר ראש ש"ס, שמשוכנע שנטייה הומוסקסואלית היא סוג של מחלה. מי שלא מתכוון להניח לפרשה זה ארגון הגג המייצג את הקהילה ההומו-לסבית בעיר, אותו ארגון שגם יזם את המצעד.   

 

"לא מדובר רק במצעד אלא בשבוע אירועים שיתקיים כולו בירושלים וישא אופי ירושלמי", נמסר מ"הבית הפתוח", "הזכות לקיים את אירועי הגאווה והמצעד ניתנת לנו על-ידי החוק הישראלי ובמסגרת חופש הביטוי שמקנה לנו החוק בישראל. ככל הידוע לנו, לא מפלגת ש"ס ואפילו לא שר המשפטים נמצאים מעל החוק".

 

סער נתנאל, חבר מועצת העיר ירושלים מטעם מרצ, הצטרף לדברים: "בפעם האחרונה שבדקתי, ישראל הייתה עדיין מדינה

 דמוקרטית. אני מקווה שפוליטיקאים שונים לא ימכרו עכשיו את הערכים הבסיסיים של המדינה, שהם הדמוקרטיה וחופש הביטוי. אין כל הבדל בין המצעד הזה למצעדים בשנים הקודמות, ואלו שמתנגדים למצעד הזה מתנגדים לעצם קיומנו".

 

כאמור, במשטרה מבהירים כי דבר לא הוחלט בשלב זה. "נבחנת הבקשה לקיים את מצעד הגאווה בירושלים, ובימים הקרובים צריכה להתקבל החלטה", לשון ההודעה הרשמית של משטרת מחוז ירושלים. בשבוע הבא יכונס דיון במטה הכללי, והמפכ"ל קראדי יתבקש באופן אישי לאשר את המצעד בירושלים. בכירים במשטרה הודו בשיחה עם ynet כי אם תוצג בקשה רשמית לקיים את המצעד דווקא בתל-אביב, יהיה קל יותר לאשרה.  

 

אמנון לוי: הרב עם השמלה נגד הגאווה

 

בהכנת הידיעה סייע רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צבעי הגאווה יפסחו על ירושלים?
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
מאוד כואב הנושא: ישי והרב עובדיה
צילום: גיל יוחנן
צילום: יוסי רוט
לא מתערב: רמון
צילום: יוסי רוט
עצם קיומנו: סער
מומלצים