שתף קטע נבחר

"להפסיק את האש לפני שיהיה מאוחר"

כך קראו היום בשמאל בתגובה להצהרות הפלסטיניות על נכונות להפסקת אש, ולהצהרות ישראל כי לא תיענה לקריאה עד לשחרור גלעד שליט. בנצרת וברהט הפגינו כמה מאות נגד הפעולה ברצועה וקראו לניהול משא ומתן. ח"כ ביילין: "להיענות להצעת הממשלה הפלסטינית"

"תקרית קטלנית אחת עלולה להפוך את הקערה על פיה, לסבך את ישראל ולסכן את חיילי צה"ל. על כן יש להפסיק את האש בטרם יהיה מאוחר מדי". את הקריאה הזו מפנים הערב (שבת) חברי תנועת שלום עכשיו לעבר ממשלת ישראל. בתנועה קראו לממשלה להיענות לאלתר לקריאה של ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, להפסקת אש. גם בקרב הציבור הערבי יש קריאה גורפת להיענות להצעה להפסיק את אש. זאת למרות שישראל כבר הכריזה כי ראשית על הפלסטינים לשחרר את רב"ט גלעד שליט.

 

יו"ר מרצ, ח"כ יוסי ביילין, קרא לאולמרט להענות להצעת הממשלה הפלסטינית. לדבריו, יש להסמיך את המצרים לפתוח מיד במו"מ עם הרשות הפלסטינית להפסקת אש כוללת. במסגרת ההסכם ישוחרר החייל החטוף, גלעד שליט, יופסקו ירי הקסאמים ופעולות הטרור נגד ישראל. מנגד ישראל תפסיק את המבצע הצבאי, הסיכולים הממוקדים ותשחרר את השרים הפלסטינים ואת האסירים שעמדה לשחרר עוד לפני התקרית בכרם שלום.


דגלים אדומים והדגל הפלסטיני בהפגנה בנצרת  (צילום: חגי אהרון)

 

אחר הצהריים השתתפו כמה מאות מפגינים בעצרות שהתקיימו בנצרת וברהט נגד הפעילות הצבאית בעזה. יושב ראש סיעת רע"מ-תע"ל, חבר הכנסת טאלב א-סנע, קרא ברהט להיענות לקריאתו של ראש הממשלה הפלסטיני ולנהל משא ומתן לשחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט בדרכים דיפלומטיות ולא בפעולה צבאית.

 

את העצרת בנצרת ארגנה חד"ש ונשאו בה דברים בין היתר יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, חברת הכנסת לשעבר תמר גוז'נסקי, מזכיר חד"ש עודה בשאראת, המשורר סמיח אל-קאסם והסופר מוחמד עלי טהא. הדוברים גינו את מתקפת צה"ל ברצועה. לדברי בשאראת, פעולת צה"ל ברצועה תוכננה מבעוד מועד ולא הייתה תגובה לחטיפתו של רב"ט שליט, אלא תגובה לחתימה על מסמך האסירים ברשות הפלסטינית. "אנו תומכים בפתרון במשא ומתן ולא באמצעות הסלמה וצעדים צבאיים", אמר ל-ynet.


פלסטינים נמלטים מאש צה"ל ברצועה (צילום: איי.פי)

 

המשורר סמיח אל-קאסם גילה בנאומו שממשלת ישראל, בתיווך הרב הראשי של צה"ל, ניהלו משא ומתן עם מזכ"ל החזית הדמוקרטית, נאיף חואתמה, על שחרור אסירים. גוז'נסקי אמרה שהפגנה היא נגד הרצח ופשעי הממשלה שמבצעת ישראל. "המלחמה הזאת היא לא למען שלום ישראל, אלא למען שלום הכיבוש. העם הפלסטיני ידע סבל רב והוא לא ייכנע לתוקפנות ישראל".

 

הסופר מוחמד עלי טהא הכריז שממשלת ישראל לא תמצא אפילו ילד פלסטיני אחד שינופף לעברה בדגל לבן. "זו ממשלת דמים ועמיר פרץ מקווה להגיע לראשות הממשלה על חשבון הדם הפלסטיני". אחרון הנואמים היה ח"כ ברכה שאמר: "לא יכולנו לשבת בשקט מול מראות הזוועה וגופות הילדים והתינוקות שלשום בעזה. החלטנו לצעוק צעקה מיידית על פשעי המלחמה שמבצעת ממשלת הדמים. ממשלת ישראל לא מחפשת את שלום גלעד אלא את שלום השליט. המלחמה לא תשחרר את החייל, אלא היא משמשת כאמצעי לבריחה משולחן המשא ומתן. האג'נדה של אולמרט מתבססת אך ורק על שפיכות דמים".

 

בהפגנה השתתפו גם נציגי תנועות שלום ושמאל. במהלך ההפגנה נישאו דגלים אדומים ודגלי פלסטין, המפגינים קראו קריאות נגד "לפשעי המלחמה שמבצעת ממשלת ישראל בשטחים". בין היתר, קראו המפגינים: "עמיר פרץ, שר הביטחון – כמה ילדים רצחת עד היום?" וכן "כל שרי הממשלה הם פושעי מלחמה".

 

ח"כ טיבי: ישראל תשחרר אסירים

 

מוקדם יותר אמר חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) בראיון לרדיו "מונטה-קרלו" כי "ממשלת ישראל במוקדם או במאוחר תשחרר אסירים תמורת החייל השבוי גלעד שליט. אז למה לא לחסוך שפיכות דמים עד אז?". חבר הכנסת טיבי קרא להיענות לקריאתו של ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, להגיע להפסקת אש מיידית.

   

לפחות שלושה פלסטינים נהרגו היום וכמעט 40 נהרגו בימים האחרונים. בעקבות המצוקה הקשה ברצועה קרא ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, לפלגים ולישראל לחדול מפעולות צבאיות בעזה. "במטרה לצאת מהמשבר הנוכחי, הכרחי שכל הצדדים יפסיקו באופן הדדי את כל הפעולות הצבאיות", אמר. ההודעה פורסמה מטעם לשכתו בעזה.

 

הנייה הדגיש שכדי לפתור את סוגיית החייל החטוף גלעד שליט, אין מנוס ממשא ומתן. לדבריו, "הממשלה הפלסטינית מעוניינת בפתרון בדרך דיפלומטית ושקטה, הרחק מלחצים או הסלמה צבאית. סוגיית האסירים הפלסטינים כואבת לכל בית פלסטיני, והכרחי שהקהילה הבינלאומית תפקח את עיניה אל מול הטרגדיה של האסירים והעצירים הפלסטינים". הוא שב וקרא לשחרר את כל חברי הפרלמנט והשרים שנעצרו "ולהתחיל לפעול למען הסרת המצור המוטל על העם הפלסטיני, באופן שייאפשר את פתיחתם מחדש של המעברים והפעלתם לתנועת נוסעים וסחורות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה את מבצע צה"ל בנצרת
צילום: חגי אהרון
צילום: ירון ברנר
הפסקת אש. ביילין
צילום: ירון ברנר
צילום: דודי ועקנין
קרא להפסקת אש בעצרת ברהט. א-סנע
צילום: דודי ועקנין
צילום: חגי אהרון
ממילא ישחררו אסירים. טיבי
צילום: חגי אהרון
מומלצים