שתף קטע נבחר

המחשב נגנב, הקצין הבכיר ישתחרר לבקשתו

לפני כשנה נגנב מחשב נייד ובו חומר בטחוני מסווג מקצין בדרגת אלוף-משנה. היום אישר בית הדין הצבאי את בקשתו להשתחרר משירות, על אף שהיה צפוי לו עתיד מבטיח. "התחושה של הנאשם כי הוא נושא על גבו חלק מהותי במלחמה של הצבא באובדן חומרים מסווגים היא ממשית", ציינו השופטים בטרם אישרו את עסקת הטיעון

פרסום ראשון: קצין בדרגת אלוף-משנה מחיל האוויר, אשר בקיץ 2005 נגנב מרשותו מחשב נייד שהכיל חומר מסווג, ישוחרר מצה"ל על פי בקשתו, במסגרת הסדר טיעון שאושר אתמול על ידי בית הדין הצבאי המיוחד. הפרשה נחשפה לראשונה ב-ynet לפני כשנה.

 

הקצין החליט לפרוש משירות צבאי, למרות של פי כל חוות הדעת המקצועיות עתיד היה להתקדם בשרשרת הפיקוד ואף לעלות לדרגת תת-אלוף. זוהי הפעם השניה בחודש האחרון בה לוקח על עצמו קצין בכיר אחריות ומחליט להשעות את עצמו, בעקבות חשדות שעלו נגדו. לפני כשלושה שבועות החליט אלוף משנה ארז, מפקד בסיס חיל האוויר בדרום הארץ בו אירעה פרשת אונס הנערה, לסיים את תפקידו לאחר שמספר ימים קודם לכן נחקר במצ"ח תחת אזהרה.

 

אופיו, תפקודו ומקצועיותו של הקצין עמדו לזכותו בבית המשפט

 

ביולי אשתקד יצא הקצין הבכיר ממשרדו בקריה בתל אביב ונסע לביתו כשברשותו מחשב נייד המכיל מידע מסווג של מערכת הביטחון. במהלך הנסיעה הוא עצר כדי לשתות קפה אך השאיר את המחשב במושב האחורי של הרכב. כאשר שב לאחר מספר דקות גילה כי החלון האחורי נופץ והחפצים שהיו ברכב - בהם המחשב - נגנבו.

 

בעקבות המקרה נעשו מספר ניסיונות במערכת הביטחון להשיב את המחשב. צוות בדיקה מיוחד הוקם בחיל האוויר ובמקביל הוגש כתב אישום נגד הקצין על אי שמירת רכוש צבאי (עבירה אשר אינה נושאת רישום פלילי). עורכת דינו של הקצין, סגן-אלוף (מיל.) אלמוגית אביטל, הציגה בבית הדין את תיקו האישי אשר לימד על הצטיינותו לאורך כל השירות ואת המלצות הקצינים הבכירים, בהם מפקד חיל האוויר האלוף אליעזר שקדי.

 

בין היתר כתב אלוף שקדי, אשר היה מפקדו הישיר של הנאשם, כי מדובר בטייס ומוביל מבצעי בכיר שבעברו טיסות מבצעיות רבות. הוא הגדיר אותו כאדם בעל לב זהב, חכם, איכותי ומקצוען, בולט כקצין שקול, ישיר, אמין, בוגר ורציני. את אירוע הגניבה תיאר אלוף שקדי כחריג ביותר אשר איננו עולה בקנה אחד עם אופיו ותפקודו של הנאשם לאורך השנים. גם קצינים בכירים נוספים, בהם ראש מטה חיל האוויר, תא"ל אמיר אשל, שיבחו את הנאשם וציינו את השנים הרבות בהן תרם לביטחון המדינה, כמו גם את האישיות המיוחדת שלו.

 

"האמירות לגבי פוטנציאל הנזק הינן במידה רבה ספקולטיביות", אמרה הסנגורית עו"ד אביטל בבית המשפט. "הנאשם לא התרחק מרחק ממשי מהרכב ונעדר דקות מעטות בלבד. יוצא כי הרשלנות הייתה מזערית, גם אם תוצאתה קשה".

 

לאחרונה הגיעו הצדדים להסדר טיעון לפיו יפרוש הקצין מצה"ל לאחר סיום תפקידו הנוכחי. יש לציין את ההחלטה קיבל הקצין עצמו, אשר החליט לקחת את האחריות ולפשוט מדים, על אף שעשוי היה להתמודד בעתיד על תפקיד בכיר יותר ולהתקדם לדרגת תת אלוף.

 

בנוסף לפרישה, נקבע כי יוטל על הקצין קנס בסך 4,000 שקלים ופיצויים בסך 3,000 שקלים וכן מאסר על תנאי. התובע הצבאי הראשי, אלוף משנה לירון ליבמן, ציין במסגרת סיכומיו את היבטי החומרה שברשלנות הקצין, אשר גרמה לאירוע שהתרחש.

 

השופטים, בראשות אלוף משנה אבי לוי, שמעו במהלך הדיון דברים מרגשים מצד הנאשם וציינו כי התרשמו שגדיעת הקריירה הצבאית בנסיבות אלה היא אכן כואבת לו מאוד. "אין ניתן להתעלם מהחלקים המנהליים של העונש שמשמעותם פרישה בטרם עת של קצין מעולה, אשר צפוי היה בלי ספק לאופק קידום והמשך שירות", כתבו בהחלטתם.

 

"הצבא החליט להילחם מלחמה קשה באובדנים של חומר מסווג על ידי אובדן מחשבים נישאים המכילים בתוכם חומר שכזה, ובמידה רבה התחושה של הנאשם כי הוא נושא על גבו חלק מהותי בתוך מלחמה זו, היא ממשית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
אילוסטרציה
צילום: גבי מנשה
עו"ד אלמוגית אביטל
מומלצים