שתף קטע נבחר

צה"ל מתקרב לגוש קטיף; הרוגים בתקיפה אווירית

חיל האוויר הפציץ בניין בן שתי קומות בעיר עזה. הבניין קרס על יושביו. בכיר חמאס שהיה מעורב בחטיפתו של רב"ט גלעד שליט נפצע קשה. גופותיהם של חמישה בני משפחה ושכנם חולצו מבין ההריסות. בתקיפה אחרת נהרג פעיל בכיר בוועדת ההתנגדות העממית. במקביל, החל פרק נוסף במבצע "גשמי קיץ", עם כניסת כוחות צה"ל למרכז הרצועה

צה"ל שוב נכנס לעומק רצועת עזה: כוחות רגליים, שיריון והנדסה נכנסו הלילה (ד') למרכז הרצועה. הפלסטינים דיווחו כי שוטר פלסטיני נהרג ואחר נפצע בחילופי אש עם כוח רגלי של צה"ל באזור דיר אל בלאח. במקביל, חיל האוויר הפציץ בניין בן שתי קומות בשכונת שייח' רדואן בעיר עזה. הבניין קרס על יושביו. שש גופות, בהן שני ילדים ושתי נשים, ו-36 פצועים חולצו מבין ההריסות. בתקיפה אחרת נהרג בכיר חמאס שהיה מעורב בחטיפת רב"ט גלעד שליט.

 

חאלד אבו סעדה נהג אמבולנס סיפר ל-ynet כי הוצאו מבין ההריסות שש גופות ו-36 פצועים מתחת להריסות המבנה. על פי הדיווחים נהרג ד"ר נביל אבו סלמייה, מרצה באוניברסיטה האיסאלמית ופעיל חמאס ידוע בעיר. כמו כן, נהרגו אשתו, בתו, שני בניו ושכנם. מאות פלסטינים התכסנו במקום וכוחות הצלה ביקשו מהם לפנות את הזירה כדי להקל על הפינוי.

 

במהלך אותה הפעולה תקף חיל האוויר כלי רכב פלסטיני שנסע סמוך לבניין. שלושה פלסטינים נפצעו בתקיפה, בהם בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, אחמד גנדור, שנפצע באורח קשה ופונה לבית החולים שיפא בעזה. גנדור משמש כמפקד חמאס בצפון הרצועה וניצל בעבר ממספר תקיפות של צה"ל. גנדור הוא אחראי מרכזי על מערך שיגור קסאמים לעבר ישראל מפאת היותו מפקד צפון הרצועה בחמאס. כמו כן, גנדור נחשד כי היה מעורב בחטיפתו של רב"ט שליט.

 

תקיפה אחרת אירעה סמוך לשעה 5:30 לפנות בוקר, אז דיוווחו מקורות פלסטינים ברצועה כי חיל האוויר ירה טיל לעבר רכב באזור קרארה סמוך לחאן יונס שבמרכז רצועת עזה. לטענתם, שלושה פעילי פלוגות צלאח א-דין, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, היו במקום ואחד מהם נהרג. המקורות הוסיפו כי נהרג הישאם אבו נוסיירי, פעיל בכיר בארגון, שאנשיו היו מעורבים בחטיפת שליט.

 

המבצע התחדש: צה"ל נכנס לרצועה

 

עד כה, פעל צה"ל בעומק השטח הפלסטיני, בעיקר בעיירה אל-עטטרה שבצפון הרצועה, שם ניהלו לוחמי גולני קרבות קשים מול מחבלים. במהלך הקרב נהרג מאש כוחותינו לוחם מגדוד 13 של החטיבה, סמ"ר יהודה בסאל ז"ל. מאז יציאת הכוחות בסוף השבוע, ממשיך צה"ל לפעול בעיקר באמצעות חיל האוויר על מנת לפגוע בחוליות הטרור וכן באמצעים מיוחדים אחרים.

 

הלילה, החל פרק נוסף במבצע "גשמי קיץ" במרכז ובדרום הרצועה - בואך גוש קטיף, לשעבר. הפעם, תחת השם "היזון חוזר". בדומה לפעילות באל עטטרה, גם כעת נערכים בצה"ל להתנגדות קשה מצד מחבלים והכוונה במבצע היא לפגוע בכל חמוש פלסטיני, כמו גם בתשתיות של אירגוני הטרור.

 

הפלסטינים דיווחו כי כוח רגלי גדול של צה"ל החל להתקדם מכיוון מעבר כיסופים לאזור דיר אל-בלאח במרכז הרצועה. על פי הדיווח, עשרות כלים של צה"ל, בחיפוי של מסוקי חיל האוויר, התקדמו לעומק השטח הפלסטיני אולם זמן קצר לאחר התקדמותם, נתקלו הכוחות באנשי ביטחון פלסטיני ובחמושים פלסטינים שהשיבו בירי לעבר החיילים.

 

במהלך ההיתקלות בין הכוחות נהרג שוטר פלסטיני ונפצע שוטר נוסף. על פי הפלסטינים, ההרוג הוא זיאד אבו מר'סיב, בן 24, איש הביטחון הלאומי. על פי אותו דיווח, במהלך התקדמות הכוחות ירו טנקים של צה"ל פגזים לעבר האזור. כמו כן נורתה אש מקלעים מן האוויר ומן היבשה לעבר החמושים ואנשי הביטחון הפלסטינים. הפלסטינים טענו כי צה"ל השתלט על מספר בתים באזור וכי חיילי צה"ל החלו לבצע סריקות במקום.

 

זוהי הפעם הראשונה מזה תקופה ארוכה שאנשי הביטחון הפלסטינים מנהלים קרב יריות נגד חיילי צה"'ל. זאת, לאחר שמשרדי הפנים והביטחון הלאומי הפלסטיני קראו בימים האחרונים לאנשי הביטחון הפלסטינים להדוף את המתקפה הישראלית ברצועת עזה ולהשיב אש לעבר חיילי צה"ל העושים את דרכם לעומק השטח הפלסטיני.

 

"כל תותחן כאן הוא כמו רמטכ"ל"

 

אמש כינס מפקד חטיבת גבעתי, אלוף משנה יואל סטריק, את החיילים בשטח הכינוס, סמוך למעבר כיסופים. "ישנה חשיבות רבה למשימה אליה אתם יוצאים", אמר לחיילים, "אתם הולכים לסכן את חייכם, אבל לפעול למען יצירת תנאים להשבת החייל החטוף גלעד שליט. אם חלילה יווצר מצב שמישהו מכם יפול בשבי, צה"ל יעשה הכל על מנת להשיבו, בדיוק כפי שהוא פועל כעת להשבת גלעד".

 

מח"ט גבעתי אמר לחייליו שיש לעשות הכל על מנת שלא לפגוע באזרחים חפים מפשע שאינם מעורבים בלחימה. "דברים כאלה שומטים את הקרקע לפעילות הצבאית שלנו. אנחנו לא פועלים כמו הצבא האמריקאי, אמנם מדובר בלחימה קשה ומורכבת, אך ממוקדת".


נערכים לכניסה מחודשת. על הרכב הכיתוב "גלעד שליט" (צילום: אמיר כהן)

 

המח"ט ציין בפני החיילים כי יש אפשרות שייתקלו גם במחבלים מתאבדים ובמכוניות תופת, זאת לצד המטענים והטילים שבידי ארגוני הטרור. הוא הדגיש את הצורך להימנע מפגיעה באזרחים ואמר: "כל תותחן וכל מפקד כאן הוא כמו רמטכ"ל. חשוב להפעיל שיקול דעת".

 

עם החיילים שוחח גם רב החטיבה שביקש להתפלל לשלומו של החייל החטוף ולשלומם של כל החיילים. רגע לפני שעזב, אמר אל"מ סטריק כי אם הדבר היה מתאפשר, הוא היה לוחץ יד לכל חייל באופן אישי ומחבק אותם, "כיוון שאני לא יכול לעשות את זה אני מאחל לכם שתחזרו בריאים ושלמים".

 

מחזה מרגש נראה לפנות ערב בשטח הכינוס, כאשר על מספר משוריינים מסוג "אכזריות" שנועדו להכניס את כוחות החי"ר לרצועת עזה נכתב בפחם "גלעד שליט", כמחווה לחייל החטוף.

 

במהלך פעילות צה"ל עד כה ברצועת עזה הושם דגש מיוחד בכל הקשור להשלכות על גורלו של רב"ט גלעד שליט. לפני כל פגיעה בחוליית חמושים נבחנו ההשלכות שעשויות להשפיע על גורלו של החייל. במערכת הביטחון מנסים להשיג גם הישג נוסף, בעיקר בנושא ירי רקטות הקסאם. ככל שחולף הזמן, מלאי הרקטות של אירגוני הטרור, עשוי להיגמר. כמו גם העובדה כי פגיעה באזורי השיגור גורמת לחוליות לחפש אזורים אחרים, פחות אפקטיביים, שמהם ניתן לפעול.

 

בצה"ל מעריכים שהפעילות של כניסה ויציאה לסירוגין מרצועת עזה, תימשך עוד שבועות.


פורסם לראשונה 12/07/2006 02:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לוחמי צה"ל בפעולה (ארכיון)
צילום: איי פי
כניסה מחודשת
צילום: איי פי
"לפגוע רק בלוחמים"
צילום: רויטרס
מומלצים