שתף קטע נבחר

חייל גולני נהרג במבצע צה"ל ברצועה

הרוג ראשון במבצע "אלוני הבשן": סמ"ר יהודה באסל ממושב ינון נהרג מירי צלף פלסטיני דרומית לשטח דוגית בצפון הרצועה. בגלל חילופי האש העזים באזור התעכב הפינוי - ורק כעבור כ-40 דקות הוא פונה לבית החולים. הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית קיבלה אחריות. מדיווחי הפלסטינים עולה כי ביממה האחרונה נהרגו 16 מאנשיהם, רובם חמושים

הרוג ראשון לצה"ל במבצע "אלוני הבשן" ברצועה: סמ"ר יהודה באסל, בן 21 ממושב ינון נהרג בצהריים (ה') מירי מחבלים באזור אל עטטרה, דרומית להתנחלות דוגית בצפון רצועת עזה.

 

סמ"ר באסל, לוחם בגדוד 13 של חטיבת גולני, נורה בראשו כשנחשף למספר רגעים בעת ששהה במבנה פלסטיני על מנת לחפות על כוחות אחרים. ככל הנראה צלף פלסטיני זיהה את החייל וביצע לעברו ירי מדויק. 

 

 

החייל, יהודה באסל, נפצע באורח אנוש ובמשך למעלה משעה נעשו ניסיונות להוציאו מאזור הלחימה על מנת לפנותו לטיפול בבית חולים ישראלי, אולם בעקבות חילופי אש עזים באזור התעכב הפינוי והחייל קיבל טיפול ראשוני בשטח. כעבור כ-40 דקות הצליחו לפנותו אל מחוץ לאזור הלחימה ומשם פינה אותו מסוק של חיל האוויר לבית החולים סורוקה בבאר שבע, אולם הוא מת מפצעיו.

 

אל בית החולים הגיעו רס"פ היחידה, המ"פ ושלושה חיילים נוספים על מנת לזהותו. לדבריהם, ברצועת עזה התרחש "בלגאן שלם" המלווה בירי בלתי פוסק.


פינוי החייל לבית החולים (צילום: רויטרס)

 

החייל נורה בשכונת אל עטטרה, מעוז חוליות הטרור ומשגרי הקסאמים. אזור שהפך היום לשדה קרב של ממש עבור הכוחות. בצה"ל דיווחו כי הכוחות השתלטו על האזור ואף נעו עוד קילומטר בעומק השטח הפלסטיני.  "המבצע מתקיים כמתוכנן", אמרו גורמים בצה"ל לאחר האירוע, "ישנה לחימה והכוחות ערוכים לה".

 

פלוגות צלאח א-דין, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, קיבלו אחריות לפעולה.


מפת האזור (אל-עטטרה) בו נורה לוחם צה"ל

 

מוקדם יותר נפצעו באותו איזור שני חיילים, האחד מירי של חמושים בישבנו ואילו חייל נוסף נפגע בידו. שני החיילים פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי חולים בישראל. ביממה האחרונה נהרגו 16 פלסטינים, לפחות שמונה מהם נהרגו מפגיעה ישירה של פגז טנק ישראלי באזור בית להיא וג'בליה שבצפון רצועת עזה; 20 בני אדם נוספים נפצעו בתקיפה. 

 

בצה"ל מדווחים על לחימה קשה בצפון הרצועה, על אירועים רבים בהם מחבלים מתקרבים לעבר הכוחות ומנסים לפגוע בהם. מסוקי חיל האוויר ביצעו מספר תקיפות בגזרה. באחד האירועים הוזנק מסוק של חיל האוויר לעבר קבוצת חמושים שביצעה ירי לעבר כוחות צה"ל שפועלים דרומית למעבר כיסופים בחיפוש אחר מנהרות. החמושים גם ירו שבעה טילים נגד טנקים נגד כלי הרכב ההנדסיים.


חילופי אש בבית להיא (צילום: איי.פי)

 

במקביל, נסגר הבוקר מעבר הסחורות קרני בצפון הרצועה לאחר כמה שעות שהיה פתוח למעבר מוצרי מזון בסיסיים לרצועת עזה. המעבר נסגר בעקבות מידע מודיעיני על כוונה לבצע במקום פיגוע ולפגוע בחיילים ובעובדי רשות שדות התעופה שעובדים במקום.

 

האלוף גלנט: אין לנו אינטרס להישאר בעזה

 

אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, אמר כי מטרת פעולת צה"ל בצפון הרצועה אינה לכבוש את השטח, אלא לחפש דרך להרחיק את איומי הטרור והקסאם מישראל. "שיטת הפעולה שלנו היא שיטה של פשיטה ולא שיטה של כיבוש. פעולת צה"ל מכוונת על מנת ליצור את התנאים הנכונים לשחרורו של גלעד שליט. אנחנו רואים בזה יעד ואנחנו נפעל בכיוון". לדבריו, לפעולת צה"ל יש הישגים משמעותיים וחלק מתשתית הטרור ברצועת עזה נפגעה.

 

האלוף סירב לפרט האם התקבל פרט מידע בקשר למיקומו של החייל החטוף, גלעד שליט. "לא נכון לפרט אם יש מידע באשר לגורלו של החייל החטוף, אנו רואים בכך יעד ומשימה. באשר לפעולה עצמה, הפעולה תחומה בזמן אבל היקף הפעולה ישמר גם במקומות שנבחר".

 

בהקשר לחייל צה"ל שנהרג, אמר האלוף גלנט: "לצערנו במהלך הפעולה נפגע חייל. אנו רואים פעולה אפקטיבית אל מול לחימה עיקשת. אנו מצליחים לגבור עליהם ונהרגו

מספר רב של מחבלים".

 

אלוף פיקוד הדרום נשאל כיצד בכל מצליחים הפלסטינים לירות רקטות קסאם לעבר שדרות? לדבריו, "אני לא יכול להבטיח שלא יהיו עוד קסמאים בכלל. אבל הפלסטינים יבינו שלא כדאי להם לירות קסאמים כי פעולת צה"ל תגרום להם לחדול מהירי".

 

מטרת מבצע "אלוני הבשן", שיצא הלילה לדרך בניצוחו של מפקד חטיבת גולני, היא לעצור את ירי הקסאם וליצור "רצועת ביטחון", בניסיון נוסף להחזיר את השקט ליישובי עוטף עזה - ועכשיו גם לאשקלון. בפעילות, שמתמקדת כעת ביישובי "התוחמת הצפונית" - קרי שלוש ההתנחלויות שפונו בקיץ האחרון - לוקחים חלק כוחות חי"ר, שריון, הנדסה ויחידות מיוחדות, וכן מטוסי חיל-האוויר שמפציצים מעת לעת מטרות בתוך הרצועה.

 

"חיילים זינקו מהגגות"

  

חרדה רבה אחזה בצהריים בפרברי העיירה בית להיא שבצפון רצועת עזה, עם הסתערות כוחות צה"ל על שכונת אל-עטטרה שבמקום. תושבים דיווחו על חיילים שמזנקים מהגגות ומבין העצים, "כולם יורים על כולם ויש מהומה רבה". בחילופי האש במקום נהרג אחד התושבים הפלסטינים ושני חיילים נפצעו באורח קל. למרות הפעילות, שהגיעה כבר לעומק 7 ק"מ בתוך הרצועה - ירי הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה נמשך גם היום, ללא נזק או נפגעים.

 

אבל לא רק בצפון הרצועה פועלים כוחות צה"ל. בשעות הצהריים דווח על טיל שנורה מן האוויר לעבר קבוצת חמושים בשכונת פראחין שבחאן יונס. מהירי נהרגו שני פעילים צבאיים בג'יהאד האיסלאמי - מוחמד סולימאן א-נג'אר ומוחמד אבו-טיר - ותריסר פלסטינים נפצעו.

 

במקביל נמשכת הפעילות הקרקעית במרחב דהנייה ובאזור מעבר ארז, מחשש למטעני חבלה ומנהרות נוספות - ובמטרה להגביר את הלחץ על חוטפי החייל. גורמי צבא טוענים כי החמושים עושים שימוש באוכלוסייה אזרחית כ"מגן אנושי". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק חדד וענת ברשקובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב
יהודה באסל. נהרג במבצע צה"ל
צילום רפרודוקציה: צפריר אביוב
מבצע צה"ל ברצועה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"לחימה קשה"
צילום: רויטרס
אלוף הפיקוד. אין אינטרס להישאר
צילום: צפריר אביוב
מומלצים