שתף קטע נבחר

"הסיקריקים" מפחידים את החרדים בירושלים

מכות, השלכות אבנים ואיומים: לכל אלו חשופים רבנים בכירים ואזרחים מן השורה בירושלים, בשל פעילותה של קבוצה קיצונית בעדה החרדית המכונה "הסיקריקים". מדוע שורר בציבור החרדי פחד כה גדול ממנה? למה המשטרה לא פועלת נגדה? יהודה משי זהב: "כולם פוחדים מקבוצה של שטינקרים, חייבים להילחם בהם בכוח"

בחודשים האחרונים הצועדים ברחובותיהן של השכונות מאה שערים וגאולה בירושלים אינם שקטים. חששות ופחדים מתגנבים לליבם של התושבים החרדים, שמחישים את צעדיהם כדי להגיע ליעדם, למקום בטוח. דאגותיהם של התושבים נובעים מפעולותיהם של חברי הקבוצה הקיצונית המכונה "הסיקריקים", שנוקטים בפעולות אלימות ומהלכים אימים על הציבור החרדי בעיר, מרבנים חשובים ועד אזרחים פשוטים.

 

לפני כחודשיים הגיע כהרגלו ישראל קלצקין, בעל בית הדפוס המרכזי במאה שערים, לבית הכנסת בשכונת זכרון-משה כדי להעביר שיעור תורה במקום. "המסלול שלי למקום קבוע ואני תמיד מחנה את האופנוע שלי בסמטה קטנה ליד", מגולל קלצקין את מהלך האירועים. "שם, ארבו לי ארבעה אנשים בחצר ואיך שהגעתי הם יצאו אליי כששניים מחזיקים אותי והשניים האחרים מתחילים להכות אותי בחפץ קהה". לאחר התקיפה הובהל קלצקין לבית החולים הסמוך "ביקור- חולים". למזלו, התקיפה הסתיימה במספר מכות יבשות. רק ביום שישי קודם לכן, אותה חבורה חיכתה לקלצקין בכיכר השבת ושפכה לו את הדבק המשמש אותו להדבקת מודעות הקיר.

 

ככל הנראה, בימים הקרובים עומדים הסיקריקים לחתום עם קלצקין על הסכם הפסקת אש, במעמד בית הדין צדק של העדה החרדית. תושב מאה שערים מנתח שההסכם הולך להיות "מעין שלום קר, כמו ההסכם בין ישראל למצרים וכולם מקווים שהוא יחזיק מעמד, אבל", הוא מעדיף להישאר זהיר, "יש אומרים שזה יחזיק מעמד מפורים עד תענית אסתר (שנה אחת), ויש המעריכים שזה יחזיק מתענית אסתר עד פורים (יום אחד). מה שבטוח, הפיצוץ הוא בלתי נמנע".


הקרב על המודעות. צילום: גיל יוחנן

 

על הסקאלה של החברה החרדית כיום, ממוקמים הסיקריקים בקיצון הימני ביותר, פלג שיצא מ"נטורי קרתא" ונחשבים כקבוצה המיליטנטית ביותר שידע הציבור החרדי. יש הטוענים שהסיקריקים מונים כשישה אנשים בלבד. יש הסוברים שמספרם מגיע ל-12 ויש אף המעריכים שהם מונים כ- 30 אנשים. "ולפעמים כשמישהו רוצה לעשות מלחמה נגד מישהו", אומר תושב מאה שערים, "הוא תופס טרמפ על גב השם 'סיקריקים', למרות שהוא לא באמת שייך אליהם". על כל פנים, לא מדובר בקבוצה גדולה במיוחד אך כזו שיודעת להלך אימים על ציבור שלם.

 

הצרות של קלצקין עם הסיקריקים התחילו לפני כשנתיים. בית הדפוס אותו הוא מנהל זכה במכרז של עיריית ירושלים להדבקת מודעות הרחוב. המודעות, אשר היו נתלות בכל קרן רחוב ואחת על גבי השנייה, שיוו לשכונות החרדיות, בעיקר בגוש מאה שערים, הבוכרים ובר אילן, מראה מגובב ולא מסודר כשהזיכיון נועד כדי להכניס קצת סדר על הקירות. תחת גלגליו של "דפוס- ישר" שאותו מנהל קלצקין מוצאות מדי יום המודעות היישר אל קירות האבן הירושלמית ומודיעות על פטירתם של אדמו"רים ורבנים חשובים, פסקי הלכה חדשים הנוגעים לכלל הציבור וכמובן גם הפשקווילים, אותן מודעות רחוב המודפסות אנונימית, כשלמפיץ יש סיבה מספיק טובה להסתיר את זהותו. בחברה החרדית, אשר אינה מחזיקה מקלטי טלוויזיה בבתים, מודעות הרחוב משמשות להפצת החדשות האחרונות במגזר וכמו בחברה הכללית, גם כאן, התקשורת משמשת ככלי רב עוצמה בידיו של המחזיק בה.

 

כשזכה במכרז, שמח קלצקין מאוד - אבל אפילו הוא, שגדל בתוככי החברה החרדית, עדיין לא שיער את גודל הצרות המצפות לו. שיתוף הפעולה של קלצקין עם עיריית ירושלים, מוסד מובהק של המדינה הציונית, גרם לבעיה קשה עבור אנשי העדה החרדית אשר אינם מכירים במדינה הציונית וגם יוצאים נגד כל מי שמשתף פעולה עם מוסדותיה. מעתה לא יכלו עוד הקנאים של ירושלים להשתמש בשירותיו של קלצקין בהדפסת מודעות - וכשהסיקריקים ייסדו בית דפוס פיראטי משל עצמם והחלו לתלות מודעות מטעמם, היה קלצקין תולש אותן מהקיר ובכך עורר את חמת זעמם.

 

לא עבר זמן רב ומלחמת מודעות גלויה החלה משתוללת על גבי קירות מאה שערים כששני הצדדים מגדפים זה את זה לעיני כול. "בזכותו" של קלצקין הסיקריקים אף זכו לשמם, כשהחל לכנותם כך על גבי המודעות שהוציא נגדם. בגמרא מצויינים הסיקריקים כבריונים אשר פועלים כנגד הרבנים ומתהדרים בקנאות יתר לה', שלא על פי ההלכה ודעת תורה. "בכך עשיתי להם את הנזק הכי גדול, שהדבקתי להם את השם הזה והיום כולם קוראים להם ככה", אומר קלצקין.

 

מהר מאוד מלחמת המודעות בין שני הצדדים עברה לפסים אלימים יותר. "מאז שזכיתי במכרז", מספר קלצקין, "אני סובל מרדיפות ללא הרף. זה כולל סתימת מנעולים, פינצ'ור רכבים, הם הופכים לפועלים שלי את הדבק, אורבים לי ומביישים אותי. פעם אחת הם גם זרקו לי בלוק על הרכב ואפילו שלחו הודעה למד"א שבבית משפחת קלצקין גבר מכה את אשתו. למזלי אני כבר לא גר בכתובת שהם אמרו שלוש שנים ולפחות השכנים יודעים שזה לא נכון". בגין זריקת הבלוק על מכוניתו הגיש קלצקין תלונה למשטרה - אך זו החליטה לסגור את התיק.


כתובת נגד הסיקריקים. צילום: גיל יוחנן

 

אבל קלצקין איננו המטרה היחידה של הסיקריקים. בין היתר הם תוקפים אפילו את גדולי הרבנים בציבור החרדי וכן אישי ציבור. על ביתו של מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, השליכו הסיקריקים אבנים כאשר הוציא פסק הלכה שלא מצא חן בעיניהם בעניין חילול הקברים בכביש פסגת זאב. הרב אהרון לייב שטיינמן, אחד הרבנים המוערצים והחשובים בציבור החרדי, נאלץ להגיע לחתונת אחד מנכדיו בבית שמש כשהוא מלווה באבטחה לאחר שהסיקריקים איימו עליו מאחר והתיר את הגיוס לנח"ל החרדי. בתקופה האחרונה הם אף יורדים לחייו של הרב מאיר ברנדסדורפר, חבר בית הדין של העדה החרדית לאחר שהעז ללחוץ את ידו של הרב שטיינמן. לאחר שראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי שכל את נכדו, יצא תחת ידם פשקוויל שהכריז כי מותו של הפעוט נגרם בעקבות קללת "פולסא דנורא" שרבנים הטילו על ראשו.

 

לאחרונה שוחחו בנושא גורמים במשטרת ירושלים עם יהודה משי-זהב, אשר שימש בעבר כקמב"ץ העדה החרדית ומכיר היטב את השטח, על מנת

 להתייעץ כיצד נלחמים בתופעה. "אמרתי למשטרה שלא יכול להיות שקבוצה של 20-30 פוחזים יטילו אימה בירושלים בכלל ובמאה שערים בפרט ויפעלו בשיטות של אלימות, סחיטה ואיומים", מספר משי- זהב. הוא בעיקר מאשים את המשטרה באוזלת יד בכך שהיא "מפחדת מהם ולא פועלת וכל פעם נכנעת להם".

 

הביקורת של משי- זהב אינה מופנית רק כלפי המשטרה, אלא גם כלפי הציבור החרדי: "מצד אחד עומדת הנהגה שלמה וממוסדת, ומצד שני כולם פוחדים מאיזה קבוצה של שטינקרים ולא עושים כלום. כולם יודעים במי מדובר, ולציבור כולו וגם למשטרה אסור לעבור לסדר היום וחייבים להילחם בהם בכול הכוח. כשיש מצב שלאור היום הם תוקפים מישהו ומכניסים אותו לבית חולים וכולם פוחדים להתערב, אז זה מזכיר לנו את ימי ניו- יורק האפלים... לפני 20 שנה החבר'ה האלה לא היו מעיזים להרים את הראש. היינו יודעים להחזיר להם בשפה שהם מבינים, היינו מכסחים להם את הצורה".

 

ממשטרת ירושלים נמסר: "החבורה מוכרת למשטרה. חבריה נעצרו כמה וכמה פעמים בחשד לתקיפת בעל בית דפוס וכן תקיפה של כמה חרדים במאה שערים. רובם של התיקים הועברו לתביעות לצורך הגשת כתבי אישום. המשטרה נמצאת במעקב קבוע אחר החבורה ותנקוט בכל אמצעי חוקי למנוע את המשך פעילותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מאה שערים. למה מפחדים?
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
קלצקין. "ארבו לי בסמטה"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
משי זהב. לכסח אותם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים