שתף קטע נבחר

צילום: עמית מגל

אולמרט: מדינה ריבונית תקפה אותנו ותישא בתוצאות

ראש הממשלה אמר בעקבות החטיפה בצפון: "לבנון היא האחראית והיא תישא בתוצאות פעולותיה. הוריתי על שורה של פעולות רבות עוצמה בלבנון. תתקיים היערכות מתאימה גם נגד ממשלת סוריה". הרמטכ"ל ימליץ: פעולה חריפה שתשנה את כללי המשחק. הממשלה תתכנס לישיבת חירום. פרץ: חיזבאללה יוכה - ויצטער על הרגע שהתחיל את האירוע

"אירועי הבוקר אינם בגדר של התקפת טרור אלא פעולה מלחמתית של מדינה ריבונית שתקפה את ישראל ללא סיבה וללא התגרות בשטח ריבוני שאין עליו שום מחלוקת, גם בקהילה הבינ"ל וגם בישראל. ממשלת לבנון, שהחיזבאללה הוא חלק ממנה, מנסה לערער את היציבות האזורית. לבנון היא האחראית ולבנון תישא בתוצאות פעולותיה". כך אמר בצהריים (ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בתגובה לחטיפת שני החיילים בצפון. 

 

 

לדברי אולמרט, "בשעה זו פועלים כוחות הביטחון בשטח לבנון. הוריתי על שורה של פעולות רבות עוצמה בלבנון, והערב הממשלה תתכנס לאשר את המשך הפעילות שם".

 

הוא אמר כי "התגובות של ישראל יהיו מאוד מאופקות, אך מאידך מאוד כואבות". הוא אמר את הדברים בתגובה לדבריו של ראש ממשלת יפן, ג'וניצ'ירו קואיזומי, המבקר בישראל, אשר קרא לישראל לשמור על איפוק".

 

אולמרט הוסיף בהתייחסו לדמשק כי "סוריה הוכיחה שהיא ממשלת טרור באופיה. היא ממשלה תומכת טרור ומעודדת פעולות רצחניות של ארגוני טרור בתוכה ומחוצה לה. כמובן שתתקיים היערכות מתאימה נגד ממשלת סוריה".

 

בהתייחסו למו"מ אפשרי על שחרור החטופים, אמר אולמרט כי "לאורך כל הדרך הודעתי שלא ניכנע לארגוני טרור ולא ניכנע לסחטנות. לא ננהל משא ומתן עם ארגוני הטרור". 

 

ראש הממשלה הוסיף כי "אלה ימים קשים למדינת ישראל ולאזרחיה. אנו עומדים בשעת מבחן קשה. ידענו לעמוד במבחנים קשים, אפילו קשים ומסובכים מאלה, אנחנו נדע להתגבר גם עכשיו על אלה המנסים לפגוע בנו. יש גורמים מצפון ומדרום המאיימים על יציבותנו ומאיימים להעמיד במבחן את נחישותנו. הם ייכשלו בכך וישלמו מחיר כבד על מעשיהם".

 

שרת החוץ, ציפי לבני, כינסה דיון בנוגע לפרשת החטיפה. בדיון ידונו דרכי התגובה הבינלאומיים של ישראל. בין היתר נדון והוחלט על אפשרות של פנייה לאו"ם כדי לבקש את סיועו ולמועצת הביטחון כדי לגנות את המתקפה.

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר כי "מדינת ישראל רואה בממשלת לבנון כמי שנושאת באחריות מלאה למתקפה בגבול הצפון. ממשלת לבנון היא האחראית הישירה לגורלם של חיילי צה"ל ועליה לפעול באופן מיידי ונחרץ כדי לאתר אותם, למנוע כל פגיעה בהם, ולהשיבם לישראל".

  

לדבריו, "ממשלת לבנון, המתירה לארגון חיזבאללה לפעול בחופשיות נגד ישראל מתוך שטחה הריבוני, תישא באחריות להשלכות ולתוצאות. מדינת ישראל רואה עצמה חופשייה לנקוט בכל האמצעים שתמצא לנכון וצה"ל הונחה בהתאם לכך", אמר.

 

מאוחר יותר, בתום הערכת מצב שערך, אמר: "אנחנו לא זקוקים לאיומים וצריכים לעבור למעשים. מרגע זה אני דורש להמעיט בדיבורים ולתת למעשים לדבר. אנחנו יודעים מה צריך לעשות. יש להשלים את ההכנות ולהתחיל לפעול". לדבריו, המטרה היא שהאירוע יהסתיים במצב שהחיזבאללה יהיה מוכה עד כדי כך שהוא יצטער על הרגע שהתחיל את האירוע.

 

חלוץ: נקודת מפנה

 

הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, מתכוון להמליץ לשר הביטחון על פעולה חריפה בגבול הצפון, כזו שתשנה את כללי המשחק בין ישראל ללבנון. כמו כן, צה"ל נערך לתת מענה לאיומים בכל הגזרות נוכח ההסלמה.

 

רב אלוף חלוץ אמר בדיוני הערכת מצב שקיים כי האירועים הבוקר הם נקודת מפנה אל מול לבנון וכי כל האחריות מוטלת על ממשלתה. בדיונים שנערכו הבוקר בצה"ל נשמעו קולות לפיהם אם חיזבאללה לא יחזיר את החטופים בריאים ושלמים, הוא ימיט אסון על לבנון שיחזיר אותה 50 שנה אחורה. בצה"ל החלו בהכנות ראשוניות לקראת גיוס חיילי מילואים.

 

בלשכת ראש הממשלה ניכר המתח בשעות האחרונות. ראש הממשלה קיבל את הידיעה על החטיפה, בעת שנפגש עם הוריו של החייל החטוף גלעד שליט, פגישה שהוגדרה על ידי הנוכחים כ"טעונה". אולמרט התעדכן באופן שוטף על ידי מזכירו הצבאי האלוף גד שמני על ההתפתחויות בגבול הצפון. אולם, בשל פגישתו עם ראש ממשלת יפן, יכול היה אולמרט לכנס את הצוות המצומצם שלו להתייעצויות. בצהריים סעדו אולמרט וקואיזומי יחדיו.

 

בקדימה, מפלגתו של ראש הממשלה, בחרו מרבית הבכירים שלא להגיב על האירועים הקשים, המציבים אתגר מהותי בפני ראש הממשלה ובפני שר הביטחון פרץ, זמן כה קצר לאחר כניסתם לתפקיד. יו"ר הקואליציה, ח"כ אביגדור יצחקי, אמר כי כוח הרתעה של ישראל אינו תלוי רק בהנהגה האזרחית שלה: "כולם יודעים מהן היכולות של צה"ל. ישראל עמדה כבר במצבים יותר קשים. יש להפעיל את כל העוצמה הצבאית כדי לחסל את התופעות האלה ולעקור אותן מהשורש - לא רק בלבנון אלא במדינה תומכת טרור כמו סוריה".

 

לדבריו, "ראש הממשלה ושר הביטחון מבינים את המצב וזה גם מה שהם מתכוונים לעשות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
אולמרט. "ישלמו מחיר כבד"
צילום: דודי ועקנין
צילום: אלי אלגרט
לבני. פנייה לאו"ם?
צילום: אלי אלגרט
צילום: אמיר כהן
חלוץ. נקודת מפנה
צילום: אמיר כהן
מומלצים