שתף קטע נבחר

ישראל לאו"ם: לבנון הכריזה עלינו מלחמה

שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, שיגר תלונה חריפה ביותר לאו"ם על מתקפת חיזבאללה, שבה נהרגו שבעה חיילים ונחטפו שניים: "זו הכרזת מלחמה של לבנון על מדינת ישראל". מזכירת המדינה האמריקנית ללבנונים: פעל להחזרת החטופים

ישראל הגישה הערב (יום ד') תלונה חריפה ביותר לאו"ם והכריזה על פעולת החטיפה כ"אקט מלחמתי". שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, אמר במסיבת עיתונאים ש"לבנון פתחה במלחמה נגד ישראל". עם זאת, ישראל עדיין לא ביקשה כינוס של מועצת הבטחון. דבריו של גילרמן נאמרו זמן קצר לאחר שמזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, גינה את ישראל על מתקפת הנגד ודרש לשחרר את החיילים החטופים. 

 

במכתב ששלח גילרמן למזכ"ל האו"ם ולנשיא התורן של מועצת הבטחון, השגריר הצרפתי ז'אן מרק דיה סבלייה, כתב גילרמן כי "מדובר באקט מלחמתי משטחה הריבוני של ממשלת לבנון. אקט המנוגד לכל החלטות האו"ם ומועצת הבטחון".

 

ישראל מאשימה בפניה לאו"ם כי "האחריות מוטלת על ממשלת לבנון שמשטחה הותקפה ישראל. ממשלת לבנון לא השכילה לפרק את ארגוני הטרור הפועלים משטחה נגד ישראל. מכיון שמדובר באקט מלחמתי, ישראל שומרת לעצמה את החובה להגיב על-פי מגילת האו"ם".

 

גילרמן כינס מסיבת עיתונאים ובה קבע: "הבוקר הוכרזה מלחמה על ישראל מגבולה הצפוני. זו הכרזת מלחמה של לבנון על מדינת ישראל. אנחנו מאשימים את לבנון באחריות לאירוע. הפעולה נעשתה משטחה הריבוני לשטח הריבוני של ישראל. האו"ם קבע כי ישראל נסוגה לחלוטין מלבנון. החלטה אחרת קבעה שעל ממשלת לבנון לממש את ריבונותה ולפרוס את חייליה בגבול ישראל ושחיזבללה יפורק מנשקו. ממשלת לבנון התעלמה מהחלטות האו"ם ומה שאתם רואים היום זו התוצאה. ישראל תפעל בכל דרך אפשרית להגן על גבולה ולהחזיר את חייליה החטופים".

 

לדבריו, "ישראל לא נתהל מו"מ על ארגוני טרור. נסראללה הוא טרוריסט שידיו עקובות מדם, דם שנוטף מטהרן ודמשק ואנחנו עם האיש הזה לא מדברים. דמשק היא הבירה הרשמית של הטרור. היא נותנת מחסה לעשרה ארגוני הטרור הקשים ביותר".

 

מיד עם תחילת הפעולה ברצועת עזה, פנתה קבוצת המדינות הערביות בבקשה לכנס בדחיפות את מועצת הבטחון ולדון במה שכינו "התוקפנות הישראלית". אלא שמדינות אירופה סרבו אפילו להתייחס לנוסח הקיצוני של הקבוצה הערבית ואפילו לא טרחו להשיב להצעה הערבית בנוסח מתוקן ומאוזן יותר. לישראל אין עניין לבקש בשעה זו כינוס מועצת הבטחון, ולהגיע לדיון בעיצומה של פעילות צה"ל בשטח לבנון.

 

ובתוך כך, מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס טילפנה מפריס לראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, והפעילה עליו לחץ לפעול בנושא החיילים החטופים. ארה"ב תומכת בעמדת ישראל והבית הלבן עומד לפרסם הודעה שתטיל את האחריות למצב כולו על ממשלת לבנון ועל חיזבאללה. על פי ההודעה, לישראל זכות להגנה עצמית.

 

וושינגטון מנסה לגבש חזית בפסגת המדינות המתועשות, הג'י-8, לקריאה להחזרת החטופים ולהפסקת פעילות הטרור של חיזבאללה וחמאס. גם בקונגרס האמריקני מכינים הודעות תגובה המגנות את חיזבאללה ומטילות את האחריות על המצב על ממשלת לבנון. ההסכמה בוושינגטון היא שאיראן היא הנהנית העיקרית מהמצב, המשחק לידיה ומסיט את תשומת הלב מהפעילות הגרעינית שלה. הסורים - אחרי שהושפלו בלבנון - מנסים להוכיח שבהיעדרם המצב קשה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
דני גילרמן
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אנאן גינה
צילום: איי פי
מומלצים