שתף קטע נבחר

צילום: עמית מגל

לאחר שחשבו שהבן נחטף, התבשרו שנהרג

בעקבות הקושי בזיהוי הגופות בתקרית החטיפה, הודיעו נציגי צה"ל לשלוש משפחות כי קיימת אפשרות שבניהן נחטפו או נהרגו. בשעות הערב קיבלה משפחת נזאל מהיישוב יאנוח את הבשורה המרה יותר, כי הבן וויסאם נהרג

במשך שעות ארוכות אתמול התנדנדו שלוש משפחות בחוסר אונים ובאי-ודאות מורטי עצבים, לאחר ששמעו מנציגי צה"ל כי בניהן היו על אחד מההאמרים שהותקף על ידי חיזבאללה, מבלי שהיה ברור אם נחטפו או אולי נהרגו. אחת מהן היא משפחת נזאל מהיישוב יאנוח, אשר סברה כי הבן וויסאם נחטף ורק בשעות הערב קיבלה את הבשורה המרה כי נהרג. הלוויתו תיערך היום (ה') בשעה 14:30 בחלקה הצבאית ביאנוח. 

 

בני המשפחה פרצו בקריאות שבר ולמקום אף הוזמן אמבולנס כדי לסייע להם בעת קבלת הבשורה הקשה. נציגי קצין העיר הגיעו למקום לאחר שכבר היו שם בשעות הצהריים, הפעם כדי לבשר על מותו של הבן. גם רבים מבין המכרים ובני המשפחה שהגיעו בשעות אחר הצהריים לחזק את רוחם של בני המשפחה כאשר הניחו שוויסאם נחטף, שבו אל המקום בכדי לנחם את בני המשפחה.

 

 

מוקדם יותר, בשעות הצהריים, שמעו בני משפחת נזאל ומשפחות שני החיילים האחרים כי בניהם נספו או נפלו בשבי. הנציגים הסבירו כי מאחר שאחת הגופות שנמצאו בשטח הייתה במצב קשה במיוחד ומלאכת הזיהוי ארכה זמן רב - הם אינם יודעים לקבוע בוודאות מי ההרוג ומי החטוף.

 

במשך שעות ארוכות נערכה מלאכת הזיהוי ורק לאחר השעה 22:00 בערב התברר באופן סופי כי נזאל, איש קבע המשרת בחטיבה המרחבית כנהג של אחד מרכבי ההאמר, נהרג בפיגוע. שני החיילים האחרים הם שנחטפו על ידי חיזבאללה וככל הנראה נמצאים בחיים. הדילמה של צה"ל היתה גם הסיבה לכך שבמשך שעות ארוכות נמנע הצבא מלפרט את שמות החיילים החטופים ואת מקום מגוריהם. למשפחות העדיף צה"ל להציג את שתי האפשרויות, על אף הקושי הכרוך בכך.  

 

בני משפחת נזאל מהיישוב יאנוח שבגליל המערבי, חוו לפני כחודש אסון נוסף כאשר אחיו של וויסאם - בשנות ה-40 לחייו - מת בפתאומיות תוך כדי נהיגה, ככל הנראה מאירוע לב.

 

וויסאם הוא הבן הצעיר במשפחה המונה חמישה בנים וארבע בנות. הוא שירת בקבע כנהג בט"שית, ונישא לפני כארבע שנים לאכמאל. הוא אב לילד בן שנתיים ומצפה להולדת בנו השני. הוא בנה את ביתו בשכונת החיילים המשוחררים ביישוב הדרוזי. גם שניים מאחיו משרתים בקבע.

 

מכרים שהגיעו לבית המשפחה כי לא היה אמור לנהוג בסיור שבו מצא את מותו אולם החליף נהג אחר, שלא הגיע. לידיעה לא התקבל אימות. אחד מחבריו ליחידה סיפר כי נפגש איתו לפני שיצא לסיור ממנו לא שב, התלוצץ עמו ונפרד ממנו - ולא ידע שמדובר בפרידה אחרונה. מכרים אחרים סיפרו: "הוא בן למשפחה לא גדולה בכפר, מאוד מכובדת, כולם אנשים משכילים ומכובדים". הקרובים והחברים ניסו לגונן על המשפחה בהרבה אהבה ברגעיה הקשים, "זה פשוט אסון, שנפל עליהם זמן קצר, כל כך אחרי מותו של האח", אמרו.

 

באירוע שבו נחטפו שני חיילי המילואים נהרגו שלושה חיילים נוספים. בשל הקושי בזיהוי, פורסמו בתחילה רק שמותיהם של  שניים מתוך ההרוגים: רב סמל שני תורג'מן ורב סמל אייל בנין. כעת, משהושלמה מלאכת זיהוי גופת החייל השלישי, הובהרה באופן ודאי זהותו וזהות החטופים.

 

בבתי החטופים התגודדו קרובים

 

בבתי החטופים בצפון הארץ, נותרו שתי משפחות בחוסר ודאות. בביתו של אחד מהם, סיפרה השכנה בקומה הראשונה כי היא מכירה את החטוף מאז שהיה תינוק: "הבת שלי למדה יחד איתו, אני לא מאמינה. הוא ילד חמוד, שקט, שאיבד את אמא שלו לפני כמה שנים. הוא גדל פה עם הבת שלי ואני לא מאמינה שזה קורה". לדברי השכנה, האווירה בבית עצובה ומופנמת, "אני מקווה מאוד שאמא שלו תתפלל בשבילו עכשיו מלמעלה כדי שישוחרר מהר". השכן בקומה השלישית, לוני הוד, הבין שמשהו רע קרה בגלל התגודדות הצלמים בכניסה לבניין. "הוא בחור שקט עם משפחה שקטה שכבר לא כולה גרה כאן. אני לא מאמין שזה קורה".

 

צוותי הצילום משכו קהל רב לקדמת הבניין. במקום התפתחו ויכוחים סוערים בנוגע לשאלה מה צריכה הממשלה לעשות. מרגלית יעקב אמרה נסערת: "תגידו לראש הממשלה שיחזירו את החיילים הביתה ושיזרקו לנו כאן את כל האסירים מבתי הסוהר. אנחנו לא צריכים לתת להם לאכול כאן. גם אני אמא ואני יודעת מה זה חייל חטוף". אפרים חג'ג' השיב לה בזעם: "את לא מבינה שהם הופכים את זה לפטנט, מה עשית בזה? אי אפשר לשחרר את כולם. אסור לעשות את זה, זה לא יעזור".

 

צפונית משם, בבית החטוף השני, הוקף בית המשפחה בעשרות חברים ומכרים שבאו לתמוך במשפחה המצומצמת. המשפחה העדיפה להסתגר בבית ולנסות לקבל מנציגי צה"ל פרטים נוספים ורסיסי מידע חדשים אודות גורלו של הבן החטוף. שכנים סיפרו כי מדובר במשפחה שקטה שגרה בשכנות אליהם תקופה ארוכה. 


פורסם לראשונה 12/07/2006 23:38

 

בהכנת הידיעה השתתף חגי עינב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
וויסאם נזאל. המשפחה חשבה שנחטף
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
צילום: איי פי
אש בגבול לבנון
צילום: איי פי
תקיפות צה"ל בלבנון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים