שתף קטע נבחר

הרוגה ופצועים מקטיושות בנהריה; הפצצה בביירות

מוניקה לרר תושבת העיר כבת 40 נהרגה מפגיעה ישירה בחדר השינה. עוד 18 נפצעו, מצבו של אחד מהם קשה. מטחים נורו עם שחר גם לעבר משמר הירדן, מחניים ומקומות נוספים, בעומק רב מבעבר. תחנת הרכבת בנהריה מושבתת, וכך גם שדה התעופה של ראש פינה. המשטרה העלתה את הכוננות בכל הארץ. בצדו הלבנוני של הגבול ספרו כ-20 הרוגים בעשרות תקיפות אוויריות, אחת מהן בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות

מלחמה כוללת בצפון - ובלבנון: בעוד תושבי הצפון שוהים במקלטים, החרידו מטחי קטיושות את מרכז נהריה. אחת התושבות, מוניקה לרר בת 40, שעלתה מארגנטינה לפני כארבע שנים, נהרגה מפגיעה ישירה בחדר השינה. עוד 18 נפצעו, אחד מהם במצב קשה, אחד בינוני והשאר קל. הם הובהלו עם פגיעות הדף ורסיסים לבית-החולים בעיר, שנכנס למתכונת חירום.

 


הפגיעה בבניין בנהריה (צילום: אחיה ראב"ד)

 

הפעם הגיעו הקטיושות רחוק יותר בעומק ישראל: נפילות אותרו גם באזור צפת, ליד כברי, סביב ראש הנקרה ובסמוך לבית הלל. גם קיבוץ מחניים והמושבה משמר הירדן ספגו פגיעות. במהלך הלילה נפצע תושב זרעית כבן 60 באורח קל מרסיסי קטיושה, שנחתה לא הרחק ממנו. תחנת הרכבת בנהריה מושבתת, ובהוראת משרד התחבורה, נסגר שדה התעופה במחניים. גם בית-המשפט נסגר.    

 

אחד המטחים פגע ישירות בבניין ברחוב הזמיר בנהריה - שם, בדירת הגג, שהתה האזרחית שנהרגה. נזק נגרם לשלוש דירות נוספות. באותו בניין מתגוררת חברת מועצת העיר, אלה מרקין-ספקטור ששהתה בחדר הביטחון עם בעלה ארקדי ותינוקם בזמן הירי. "מיד הבנו שמדובר בפגיעת קטיושה", סיפר ארקדי, "הבית רעד ולמרות שהתריסים היו סגורים, חלונות התנפצו בשל ההדף. זו פעם ראשונה שאנו חווים קטיושה קרובה כל-כך לבית. הקטע המפחיד ביותר היה הבכי הבלתי פוסק של התינוק, והחשש כי טיל נוסף צפוי להגיע בעקבות הפגיעה הראשונה".

 

צילום: דורון גולן

  

וגם לבנון תחת אש: אש גדולה נראתה הלילה בגשרים ואתרי תשתית לאורך נהרות הליטני, הזהרני והאוולי. עם שחר הופצץ

גם מסלול המראה בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות, דרכו עוברים מדי יום המוני תיירים בדרכם לאתרי הנופש של לבנון. הנמל נסגר "עד להודעה חדשה". יעד נוסף ב"בנק המטרות" היה תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל מנאר", אך זו המשיכה לשדר. בסך-הכל הותקפו הלילה כ-40 יעדים שונים. על פי מקורות לבנוניים, ישנם כ-20 הרוגים בתקיפות ופצועים רבים. 

 

מיוחד: בשתי חזיתות - כל העדכונים על ההסלמה בצפון

 

ואלה שמות החיילים ההרוגים והנעדרים, שהותרו עד כה לפרסום:

 

  • רב-סמל ראשון וויסאם נזאל, בן 27 מהיישוב ג'ת-ינוח
  • רב-סמל אייל בנין, בן 22 מבאר-שבע
  • רב-סמל שני תורג'מן, בן 24 מבית-שאן
  • סמל נמרוד כהן, בן 19 ממצפה שלם

נעדרי הטנק שהתפוצץ כליל, ובצה"ל מעריכים שנהרגו:

  • סמל ראשון אלכסיי קושנירסקי, בן 21 מנס-ציונה
  • סמל יניב בר-און, בן 19 ממכבים
  • סמל שלומי ירמיהו, בן 20 מראשון לציון
  • סמל גדי מוסייב, בן 20 מעכו

שמותיהם של שני החיילים החטופים אינם מותרים עדיין לפרסום.


הרס על הנהר (צילום: רויטרס)

 

מבצע "שכר הולם" נכנס להילוך גבוה בעקבות החלטות הממשלה, שהתכנסה אמש לישיבת חירום לאור ההסלמה החמורה בגבול הצפון - שמצטרפת לפעולה המתמשכת ברצועת עזה. בירושלים רואים בלבנון אחראית ל"אקט המלחמתי", כלשונו של אהוד אולמרט, ומבקשים לגבות מחיר מחיזבאללה עד ש"יצטער על הרגע", כדבריו של שר הביטחון פרץ. 

 

המטרה המיידית של המבצע בלבנון, כמו של זה המתנהל בעזה, היא להביא בדרך כלשהי לשחרור החיילים החטופים. אולם צה"ל קיבל מנדט נרחב להפגזות בעומק לבנון וכן להתמודדות עם הרקטות ארוכות הטווח, שפרס חיזבאללה לאורך הגבול מאז נסיגת צה"ל לפני שש שנים.

 

איום הרקטות - המכוונות בכל רגע נתון לריכוזי אוכלוסייה ואתרים אסטרטגיים לבאזור חיפה ודרומה, ולפי המודיעין, עלולות

להגיע אפילו עד נתניה - הפך בשנים האחרונות לאיום אסטרטגי ממשי. בדברי הרהב שלו אתמול רמז חסן נסראללה לשימוש ב"נשק יום הדין" מבחינתו - קרי אותן רקטות. אולמרט מצידו הבהיר שישראל תפעל גם במחיר של ירי רקטי לשטחה, "כפי שהסקאדים הסוריים לא הרתיעו אותנו מלפעול בעבר".  

 

בעוד המבצע נמשך בלבנון, בישראל העלתה המשטרה את הכוננות לרמה ג' - דרגה אחת לפני מצב חירום של ממש. בגבול הצפון העבירו התושבים את הלילה במקלטים וחדרי ביטחון. מספר פצצות מרגמה שוגרו לעבר הגזרה המערבית, וכמה קטיושות נורו לעבר בסיס צה"ל בהר מירון. איש לא נפגע באירועים הללו, ולא נגרם כל נזק. 


פורסם לראשונה 13/07/2006 06:49

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אפרת וייס ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו שטרן
אש במרכז נהריה
צילום: עידו שטרן
צילום: דורון גולן
פגיעה ישירה בחדר השינה
צילום: דורון גולן
צילום: ניב קלדרון
נפילה בכברי
צילום: ניב קלדרון
לילה במקלט
צילום: חגי אהרון
הרס גשרים בלבנון
צילום: איי פי
מומלצים