שתף קטע נבחר

אקסון מוביל - החברה הגדולה בעולם

חברות האנרגיה והמחצבים הובילו השנה את דירוג החברות הגדולות בעולם של המגזין "פורצ'ן". חמש מ-10 החברות הגדולות בעולם היו חברות נפט, וגם הבנקים תפסו מקום של כבוד. במקום השני דווקא וול-מארט

חברות האנרגיה והמחצבים מובילות השנה את דירוג החברות הגדולות בעולם של המגזין "פורצ'ן", כאשר 5 מ-10 החברות הגדולות בעולם הן חברות נפט. במקום הראשון בדירוג נמצאת ענקית האנרגיה אקסון מוביל, ואחריה ענקית הקמעונאות וול-מארט.

 

במקום השלישי בדירוג נמצאת רויאל דאטש של, ובמקום הרביעי חברת הנפט הבריטית BP. את המקום החמישי תופסת ג'נרל מוטורס, ובמקום השישי נמצאת שברון. את המקום השביעי, השמיני והתשיעי תופסות חברות הרכב דיימלרקרייזלר, טויוטה מוטור ופורד (בהתאמה), ובמקום העשירי נמצאת חברת האנרגיה קונוקופיליפס.

 

השליטה של חברות הנפט הגדולות בדירוג היא תוצר של עשור של מיזוגים ורכישות בתעשייה, ביחד עם מחירי נפט גבוהים וגידול בביקוש הגלובלי. הכנסותיה של אקסון זינקו ב-2005 ב-26%, ורווחיה עמדו על 36 מיליארד דולר, הרווח הגדול ביותר שנרשם בהיסטוריה של הדירוג. גם בנקים תפסו השנה מקום של כבוד - אחת מכל תשע חברות בדירוג השנה היא בנק.

 

אך חברות הנפט אינן החברות היחידות ששגשגו ב-2005, שהיתה שנה טובה מאוד עבור רוב המדורגות: ורווחיהן של 500 המדורגות זינקו ב-30%, וסך הרווחים עמד השנה על 18.9 טריליון דולר, שליש מהתמ"ג הגלובלי.

 

לארה"ב היה את מספר החברות הגדול ביותר בדירוג - 170 חברות, כאשר אחריה עמדו יפן עם 70 חברות, ובריטניה וצרפת עם 38 חברות כל אחת. מקומם של השווקים המתעוררים גדל השנה, כאשר סין הכניסה ארבע חברות חדשות לרשימה, ובסך הכל הסתכמו מספר החברות הסיניות בה ב-20. מקסיקו הוסיפה שלוש חברות חדשות.

 

אוסטריה נכנסה בפעם הראשונה לדירוג עם יצרנית הנפט OMV, שדורגה במקום ה-334. מנגד, 11 חברות יפניות יצאו מהדירוג, וגם מספר חברות אמריקניות, ביניהן AT&T וטקסס אינסטרומנטס. חברת אפל חזרה השנה לרשימה לאחר תשע שנות היעדרות, עם גידול של 384% ברווחים.

 

אקסון מוביל, רויאל דאטש של וסיטיגרופ היו החברות הרווחיות ביותר בדירוג השנה. וול-מארט היתה המעסיקה הגדולה ביותר, עם 1.8 מיליון עובדים, ואחריה שתי החברות הסיניות צ'יינה נשיונל פטרולום עם כמיליון עובדים וסטייט גריד עם כ-800 אלף עובדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אקסון מוביל - הגדולה בעולם
וול-מארט - מקום שני
מומלצים