שתף קטע נבחר

הצפון תחת מתקפה; לראשונה טיל בחיפה

מתקפת טילים וקטיושות בכל הגזרה הצפונית עד חיפה. לפחות טיל אחד נחת בחיפה, מתחת לרכבל של סטלה מאריס. שני מטחי קטיושות פגעו בצפת. 19 נפצעו, בהם אחד באורח אנוש. שש קטיושות נחתו בערב בנהריה. אחת פגעה פגיעה ישירה בבניין. חמישה נפגעו קל ועוד שניים נפגעו מחרדה

איום נסראללה התממש: טיל אחד או שניים שנורו אמש (יום ה') מלבנון פגעו מתחת לרכבל של סטלה מאריס בחיפה. אדם אחד נפגע מהלם. תושבי חיפה נקראו להישאר בקרבת מבנים. חיזבאללה הכחיש שהוא ירה את הטיל. צפת ספגה פגיעה קשה, ובה נהרג אחד התושבים. שש קטיושות נחתו מוקדם יותר בנהריה, ואחת מהן פגעה פגיעה ישירה בבניין ברחוב הרצל בעיר. מטח קטיושות נורה גם על קריית שמונה.

 

חמישה דיירים בנהריה נפגעו קל ושניים נוספים נפגעו מחרדה. הפצועים פונו לבית החולים בעיר. אש ועשן היתמרו מהבניין, אך השריפה כובתה כעבור זמן קצר. הכבאים סרקו את הבניין במאמץ לבדוק אם יש לכודים נוספים. מטח הקטיושות פגע בנהריה ממש בשעה שבה סייר בעיר הנשיא, משה קצב.

 

 

עמוד חשמל סמוך עלה באש. במרחק 200 מטר בלבד נפלה רקטה נוספת וגרמה לשריפה בקיר חיצוני ובמכונית. מספר תושבים לקו בחרדה. אתמול בבוקר נהרגה מוניקה לרר, תושבת העיר בת 40, מפגיעה ישירה של קטיושה בביתה. עוד כ-90 בני אדם נפצעו במטחי הקטיושות בצפון, אחד באורח קשה, מעשרות הקטיושות שנחתו ביישובי הצפון.


מקום נפילת הטיל בחיפה  (צילום: חגי אהרון)

 

בשעות הערב אתמול הפכו מקומות יישוב רבים לריקים מאדם, ומשפחות רבות עשו את דרכן דרומה. פיקוד העורף הורה לכל התושבים המתגוררים מצפון לקו עכו-כרמיאל ללון הלילה בחדרי ביטחון או בחדרים פנימיים, מרוחקים ככל שניתן מחלונות.

 

לרר נהרגה בעת שישבה במרפסת ביתה בקומה החמישית ברחוב הזמיר בנהריה ושתתה קפה בבוקר. רקטת הקטיושה פערה חור ברצפת המרפסת ומעוצמת הפיצוץ הוטחה לרר אל הקומה הרביעית ונהרגה במקום. מוניקה לרר עלתה ארצה לפני כארבע שנים והתגוררה עם בן זוגה בדירה בשכונת נהריה הירוקה מזה כשנתיים. היא הותירה שתי בנות שנותרו בארגנטינה.

 

  

שכניה של מוניקה לרר סיפרו שהיתה אישה טובת לב ואמנית מוכשרת. "רק אתמול נפגשנו בקאנטרי קלאב והתלוצצנו", סיפרה אחת השכנות. עיריית נהריה מסרה כי אם יחליטו הבנות להגיע לארץ, יוכלו לעשות זאת על חשבון העירייה ואם יוחלט כפי שהדברים מסתמנים כעת להטיס את הארון לקבורה בארגנטינה, תשלם העירייה גם עבור הוצאות הטיסה הזו. גורמי רווחה ופסיכולוגים של העירייה שהו בדירה מאז הפיצוץ וסייעו לבן זוגה של ההרוגה.  

 

נשיא המדינה, משה קצב, סייר בנהריה והפנה אצבע מאשימה לממשלת לבנון: "במחדליה היא ממיתה אסון גם על העם הלבנוני ועל העם הלבנוני לדעת שהסבל אשר נגרם להם ביממה האחרונה הוא באחריות ממשלת לבנון". קצב אמד מקרוב את נזקי הקטיושות ואף נפגש עם הפצועים בבתי החולים. "אני מבקש לשבח את ראשי הישובים שבמנהיגות המופתית אותה הם מגלים ובאורך הרוח מאפשרים לממשלת ישראל לבצע את החלטותיה", אמר קצב.

  

הנהריינים עוזבים

 

תושבי נהריה הוותיקים אמרו שרק כאשר יעברו כמה ימים של שקט, יחזרו לבלות בשדרה האהובה ובינתיים נמשכו השיירות שהובילו מאות מתושבי העיר דרומה. שדרות הגעתון, השוקקות בימים כתיקונם תושבים, תיירים וסוחרים ננטשו כמעט לחלוטין. גם הרחובות הסמוכים שבהם עורכים תושבי נהריה את קניותיהם לשבת היו ריקים.

 

סניפי הבנקים, בתי הקפה ובתי העסק היו סגורים, והיחידים שהראו את פרצופם ברחוב היו אנשי כוחות הביטחון שפיטרלו לבושי שכפ"צים ומצוידים בקסדות ואנשי התקשורת ששבו ומילאו את הלובי של מלון "קרלטון" ובית הקפה המיתולוגי "פינגווין", כאילו לא חלפו שש שנים מאז נסוג צה"ל בלבנון. רק בעליה של פיצוציה הסמוכה למלון "קרלטון", אלירן גלעדי משתולה, מסרב להיכנע לתכתיביו של נסראללה. "אנחנו לא מפחדים, הוא לא יקבע לנו מתי ואיך לפתוח את החנויות".

   

זמן קצר לאחר נפילת הטילים על מג'דל כרום נשמעה צפירת אזעקה בכרמיאל. העירייה פתחה את המקלטים מיד ורק לאחר צפירת האזעקה ניתנה הוראה לפתוח את המקלטים. עם זאת, לאחר זמן קצר ויתרו רבים מהתושבים על התענוג המפוקפק וחזרו לבתיהם. מאוחר יותר הודיע פיקוד העורף כי אין חובה להישאר במקלטים, אלא במרחבים מוגנים בדירות, אך להפקיד להישאר בקרבת מקום מוגן.

  

במרכז המסחרי הישן של העיר נותרו פתוחים רק דוכני הפלאפל ומספר מועט יחסית של אנשים הסתובבו ברחובות. תושבת העיר מרים צבעוני סיפרה כי היתה נעימות רבה וחשש, אולם רבים מהתושבים הודיעו כי אין בכוונתם לשבת במקלט." צריך יותר מאשר מספר פיצוצים כדי להכריח אותי להיכנס למקלט". אמרה. "בכרמיאל תמיד הרגשנו מוגנים, בכרמיאל שבתוך בקעת בית הכרם הרגשנו תמיד מוגנים על ידי ההר הגבוה הזה. זה פשוט לא נתפס שזה קורה גם אצלנו", אמרה צבעוני. מהעירייה נמסר כי לא התקבלו תלונות בנושא המקלטים אלא משכונה אחת שבה נטען כי המקלטים הציבוריים צפופים מדי, אך בעיה זו נפתרה.


פורסם לראשונה 13/07/2006 19:33

 

בהכנת הידיעה השתתף חגי עינב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
קטיושה במג'דל כרום
צילום: חגי אהרון
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
מוניקה לרר
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
הבעל
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: דורון גולן
הפגיעה בצפת
צילום: דורון גולן
מומלצים