שתף קטע נבחר

פגיעה בסטי"ל מול ביירות; נסראללה: נתקוף דרומית לחיפה

"רציתם מלחמה כוללת? קיבלתם אותה", אמר מזכ"ל חיזבאללה בנאום טלפוני לאומה, זמן קצר אחרי שהופצצה לשכתו. הוא סיפר על ספינה של צה"ל שתקפה את ביירות ועולה באש. בבדיקה שנערכה בצה"ל התברר כי הירי הסב פגיעה קשה לספינת הטילים, גם במערכות הפנימיות. נבדקת אפשרות שמזל"ט ממולכד פגע בספינה

פגיעה קשה בספינת טילים של חיל הים מול חופי לבנון: מעט לאחר השעה 20:30 אמש (יום ו') התקבל דיווח על פגיעה בחלק האחורי של הספינה, באזור מנחת המסוקים. הפגיעה גרמה לדליקה שכובתה. איש לא נפגע מן הדליקה. מעט לאחר מכן המשיכו אנשי הצוות לבדוק את הספינה והתברר כי מדובר בפגיעה רחבה יותר, גם במערכות פנימיות של הספינה. במערכת הביטחון בודקים אפשרות כי הספינה נפגעה על ידי מזל"ט, ככל הנראה ממולכד, או לחילופין על ידי ירי טילים.

 

 

 

הספינה הפגועה היא ספינת טילים מסוג סער 5 ששייטה 16 קילומטרים מול חופי לבנון. הספינה שהתה במקום על מנת לאכוף את הסגר הימי שהוטל אתמול על לבנון. בספינה משרתים בדרך כלל כ-80 אנשי צוות במספר מגמות.

 

תא"ל נעם פייג, ראש מספן ים, אמר ל-ynet בימים האחרונים כי חיל הים יוצא מתוך הנחת פעולה בגזרה תחת איום. לדבריו, המפקדים המצוייים על כלי השייט הונחו לכללי התנהגות מתאימים על מנת שלא להפוך ליעד לפגיעה על ידי חיזבאללה. עד אתמול לא נרשם כל ניסיון נקודתי לפגוע בכלי השייט של חיל הים, אולם על פי הקצין הבכיר, בחיל הים לא פוסלים תרחישים מן הסוג הזה ובהם גם פיגוע סירת תופת שתנסה להסב נזק לכלים הישראליים.

 

הראשון שדיווח על הפגיעה בכלי השייט של חיל הים היה מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. "רציתם מלחמה כוללת - ותקבלו מלחמה כוללת. רציתם לשנות את חוקי המשחק - וכך יהיה. אין לכם מושג עם מי יש לכם עסק ועם מי אתם נלחמים - עם בניו של מוחמד ועלי, שיש להם אמונה כמו שאין לאיש עלי אדמות", אמר נסראללה זמן קצר לאחר שהמטה שלו בביירות הופגז בידי חילות האוויר והים של ישראל.

 

בנאום שנשא בטלפון לתחנת הטלוויזיה "אל מנאר", ביקש נסראללה לעודד את רוח אנשיו, שחלקם - על פי הדיווחים - החלו לנטוש את המפקדות. הוא הציג את שתי האלטרנטיבות היחידות שעומדות בפני לבנון, בראייתו: להיכנע לתנאים שהציב האויב הציוני ולעבור ל"עידן ישראלי", או לגלות אורח רוח ולסמוך על האל.

 

 

 

במהלך נאומו איים נסראללה לתקוף גם דרומית לחיפה, וסיפר כאמור על "אחת ההפתעות" שהבטיח, וכבר בוצעה: הוא סיפר כי ספינה שתקפה את הרובע השיעי בביירות עולה אש כשעליה חיילי צה"ל, והיא "עומדת לשקוע".

 

"בקרוב תגלו כמה הממשלה החדשה שלכם טיפשה ואינה יודעת להעריך את המצב", אמר נסראללה בפנייה לישראלים. "אין לה כל ניסיון. אתם אומרים בסקרי דעת הקהל שלכם שאתם מאמינים לי יותר מאשר לכל אחד אחר. תאמינו לי עכשיו - תקפתם כל בית ואתר בלבנון, ותשלמו על זה.

 

"אם עד עכשיו אמרתי שאם תתקפו את ביירות נתקוף את חיפה, ואתם רציתם שזה ייגמר - אז זה נגמר. רציתם מלחמה פתוחה - אז אנחנו נלך למלחמה כוללת. אנחנו מחכים לכך ונתקוף את חיפה והרבה הרבה מעבר לה. לא רק אנחנו נשלם את המחיר, זה נגמר. זה היה המצב לפני 82' ואני מבטיח לכם שזה נגמר".

 

אווירת קרב במערך הסטי"לים

 

מעבר לסגר הימי פועל חיל הים יחד עם חיל האוויר בהתקפת יעדים בדרום לבנון ובאזורים אחרים במדינה. חיל הים תקף מספר רב של יעדים מאז תחילת מבצע "שינוי כיוון". כולל תקיפות של חוליות ששיגרו קטיושות לעבר ישראל.

 

לפני הפגיעה בסטי"ל הצה"לי במערך ספינות הטילים של חיל הים שמרו על מצב רוח קרבי. כתב ynet הצטרף לצוות סטי"ל מול חופי נאקורה שבלבנון, כדי להתוודע מקרוב להפגזות של ספינות הטילים של חיל הים. לאחר שייט של כשעה מבסיס חיל הים בחיפה צפונה, התמקמה אח"י קשת מול חופי נאקורה, שם פועלות ספינות של חיל הים ומסוקים של חיל האוויר, ומפגיזות מטרות חיזבאללה במטרה למנוע מאנשי הארגון לשגר קטיושות לעבר יישובים ישראלים.

 

על סיפונה של אח"י קשת האווירה היתה טובה. החיילים הוקפצו לים שלשום, אולם הספינה לא משתתפת בהפגזות בלבנון. הספינה הוותיקה אינה מצויידת בתותחים כבדים, ועל כן, החיילים עוסקים בעיקר בסיורים לאורך חופי ישראל וחופי לבנון. האם הם מתוסכלים מכך שאינם משתתפים בלחימה מול החיזבאללה? ברוב המקרים, החיילים סיפרו כי הם לא חשים תחושות תסכול. "אנחנו יודעים במה אנחנו מצויידים ובמה לא. אנחנו משרתים על הספינה הזאת הרבה זמן". אחד הקצינים סיפר שהיה רוצה לשרת על ספינה אחרת. "גם אם אתה לא ממש נלחם באף אחד, בכל זאת יש תחושה על ספינות שמפגיזות שאתה עושה משהו, יש תחושה אחרת. הייתי רוצה להיות שם".


פורסם לראשונה 14/07/2006 21:11

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אל-מנאר
להבות בלב ים
צילום: אל-מנאר
צילום: דני דגן
סטי"ל מול חופי לבנון, היום
צילום: דני דגן
צילום: רויטרס
תמיד האמנתם לי - תאמינו גם עכשיו. נסראללה
צילום: רויטרס
מומלצים