שתף קטע נבחר

סניורה: רוצים הפסקת אש, נשליט ריבונותנו

הלחץ הצבאי שמפעילה ישראל מול לבנון נותן את אותותיו. ראש ממשלת לבנון יצא הערב לעיתונאים והבטיח: "נפעל לפריסת ריבונותה של לבנון על כל שטחה בתיאום עם האו"ם". סניורה הודה: "לבנון היא האחרונה לדעת על המתרחש, אך הראשונה לשלם את המחיר"

קריאה נואשת לעזרה: ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, יצא הערב (שבת) בנאום לאומה הלבנונים ולעולם כולו, ושיגר קריאה נואשת לעזרה. סניורה ביקש מהעולם ומארגון האומות המאוחדות לסייע לו לפרוש את כוחות צבא לבנון בדרום המדינה - כפי שדורשת ישראל - וביקש הפסקת אש. לדבריו, לבנון הפכה ל"אזור מוכה אסון".

 

לבנון ספרה בימים האחרונים, מאז החלה הלחימה בצפון, עשרות הרוגים. תקיפות חיל האוויר הסבו נזק עצום לתשתיות לבנוניות - גשרים הופצצו, נמלי ים ושדות תעופה הושמדו כליל, ומבנים בבירה הלבנונית נחרבו עד היסוד. ראש הממשלה הלבנוני בנאומו שב וניסה להתנער מאחריות ממשלתו למתחולל בלבנון. הוא רמז במשתמע כי הוא מקבל את עמדתה של ישראל וכי בכוונת ממשלתו לפעול למען פריסת צבאה בכל שטחה. מדובר בצעד שחיזבאללה התנגד לו עד כה.


"הפכנו לאזור מוכה אסון" , אמר סניורה. ביירות בלהבות (צילום: רויטרס)

 

"הממשלה הודיעה מלכתחילה שלא ידעה מראש על פעולת החטיפה. אין לישראל זכות להרוס את לבנון. לבנון אינה יכולה למלא את תפקידה אם היא האחרונה לדעת על המתרחש, אך הראשונה לשלם את המחיר", אמר ראש הממשלה המיואש.

 

מבלי לנקוב במילים המפורשות שרטט סניורה קו אדום ברור מול חיזבאללה ואמר: "המדינה היא הגורם הלגטימי היחידי להחלטות של מלחמה ושלום. אנו נעמוד מול המלחמה הזאת מאוחדים, כולנו יחד.

 

"ישנה תוקפנות גדולה מולנו. לא נהסס ולא נכנע מול התוקפנות הזאת וננקוט מולה את כל האמצעים. אני רוצה לציין שהממשלה קיבלה החלטה בישיבתה האחרונה ולפיה היא תגן

 על אזרחיה וכן כי זכותה וחובתה לפרוס את ריבונותה על כל שטחה", הוא אמר ברמיזה נוספת לעבר החיזבאללה.

 

"בהסתמך על כך, אנו קוראים מיד להפסקת אש בחסות האו"ם, דבריש יפתח אפשרות יחד עם מדינות ערב והגורמים הבינלאומיים ובתיאום עם לבנון לטפל טיפול אחראי במצב. שנית, יש לפעול לפריסת ריבונותה של לבנון על כל שטחה בתיאום עם האו"ם. נפעל להשבת אדמותינו הקדושות (חוות שבעא - ר"נ) ולהחלת הסכם הפסקת האש משנת 1949 בין ישראל ללבנון. שלישית, לבנון קוראת לידידיה ברחבי העולם להתערב ולהציל אותה, בין אם באמצעות לחץ על ישראל כדי להפסיק את התוקפנות ובין אם באמצעים אחרים. אנו מטילים על ישראל את האחריות לאסון ההומניטרי המתחולל בלבנון. אני מכריז מכאן שלבנון היא מדינה מוכה שזקוקה לתוכנית סיוע ערבית בינלאומית מהירה", אמר. סניורה סיים את דבריו בהכרזה:"נאחז באדמתנו וננצח כולנו יחד במבחן הזה, תחי לבנון!".

 

גורמים בלשכתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמרו בתגובה להצעתו של ראש ממשלת לבנון: "1559 היא בהחלט אחד מיעדי המבצע אך לא תהיה הפסקת אש בלא החזרת שני החיילים החטופים". החלטה 1559, שהתקבלה במועצת הביטחון של האו"ם ב-2004, כוללת מספר סעיפים שקוראים בין היתר לנסיגת כל הכוחות הזרים מלבנון, לפירוק כל המיליציות הלבנוניות והלא-לבנוניות ובהן חיזבאללה מנשקן ולהשלטת הריבונות הלבנונית על כל שטח לבנון. 

 

יושב ראש מרצ, חבר הכנסת יוסי ביילין, קרא לראש הממשלה אהוד אולמרט, להודיע כי הצעתו של עמיתו הלבנוני, פואד סניורה, היא בסיס למשא ומתן שיוביל להפסקת אש מלאה, להחזרת החטופים ולפריסת צבא לבנון בגבולה הדרומי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סניורה. ישראל אשמה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ביירות תחת אש
צילום: איי פי
מתקפה בדרום לבנון
צילום: רויטרס
מומלצים