שתף קטע נבחר

מודיעין כושל, הסברה עילגת

אסור לבנות על דוברים בני 19 עם אנגלית רצוצה או על המעריך הלאומי, שמתפלא שלאיראנים יש טיל איראני

התרגלנו לכך שצה"ל הוא פרה קדושה שלא שוחטים. במיוחד בעת מלחמה, לא נהוג לבקר בחריפות את הצבא שלנו, שהגיע בתודעתנו למדרגת אלוהות נערצת. דווקא משום היותו אחד הצבאות הטובים בעולם, זועקת אלינו שרשרת טעויותיו לדרוש רפורמה מוחלטת במערך המודיעין והדוברות. היהירות השאננה שלנו, המוסתרת במשקפי הטייסים הכהות, עוד תעלה לנו במחיר טיל גרעיני על תל-אביב.

 

ביממות האחרונות נפער לנגד עינינו הפער האדיר שבין התקדמותו הטכנולוגית של צה"ל, יכולותיו וביצועיו - לבין הזלזול בפרטים הקטנים שבשולי הדברים. מילואימניקים שמזדכים על הציוד, ורק אחר-כך יוצאים לסיור בגבול? סטי"ל בשווי מאות מיליוני שקלים, שצוותו בוחר שלא להפעיל את מערכות שיבוש הטילים מונחי המכ"ם? חיל מודיעין שלם שיודע כל סוד במזרח-התיכון, אך מופתע שחיזבאללה - הזרוע צבאית של איראן - מצויד בטילים איראנים?

 

משהו רקוב בדסק המודיעין של איראן, עיראק ושכנותיהן. אין זו הפעם הראשונה בה המודיעין שלנו מגשש באפלה בהקשרים הללו, במקום להושיט יד למתג ולהדליק את האור. הגיע הזמן להודות באמת: המודיעין שלנו הוא זה שהעביר הערכות בלתי נכונות על הימצאותו של נשק להשמדה המונית בידי סדאם חוסיין, והכניס את כל צבאות המערב למלכוד עיראקי מביך וחסר מפרופורציות. חוסר היכולת לדלות פרט מזערי על מקום הימצאו של הנווט רון ארד במשך 20 שנה הוא חלק נוסף בפאזל הכישלון המודיעיני של אותו דסק. ומי ערב שאין כרגע בלבנון טילים בעלי ראש נפץ גרעיני, כימי או ביולוגי, העומדים הכן לשיגור - ואנחנו פשוט לא רוצים לדעת?

 

אבל הבעיה לא מסתיימת בחיל המודיעין; גם דוברות הצבא חייבת לעבור הפרטה מלאה, לאור מכלול התנהלותה החובבנית. דוברת צה"ל בוחרת שוב ושוב לשלוח אל שדה המערכה ההסברתית בראיונות לטלוויזיה ברחבי העולם קצינים עם אנגלית עילגת ומבישה, מתוך מחשבה אווילית שדרגות הפלסטיק האדומות על כתפיהם יחפו על הכישלון שבלשונם. לצה"ל מאגר אדיר של דוברי ספרדית, צרפתית, אנגלית וערבית, אך הוא בוחר דווקא בבוגרי קורס פו"מ, שהאנגלית בפיהם רצוצה ומביישת.

 

הגיע הזמן לחשבון נפש גלוי - מה זה צריך להיות, משרד ההסברה הסובייטי? בעידן המדיה, לא ייתכן לנהל מערך דוברות המבוסס על חיילי סדיר בני 19. גם אי-אפשר להתנהל בלי אתר הסברה בינלאומי און-ליין, בספרדית, צרפתית, סינית ובכל שפה נדרשת. אין עוד טעם במערך דוברות שעובד בשיטות שאבד עליהן הכלח, ומביך אותנו בכל פעם כשאנו צופים במירי רגב מלחשת לאוזני הרמטכ"ל מה להגיד.

 

את לא ב"כוכב נולד", גברת רגב, והלחישות שלך מתפרשות כאילו הרמטכ"ל לא יודע מה לומר, או שצריך לשמור על מוצא פיו יפלוט איזו אמת נסתרת, חלילה. זה נראה כאילו מישהו שכח לבצע את עבודת ההכנה ההסברתית בטרם התייצב בפני המצלמות. התנהלותו של דובר צה"ל בשנים האחרונות משדרת שטחיות וחוסר מקצועיות, ומחדירה בנו טפטוף איטי של אובדן אמון במערכת.

 

רוני אלוני-סדובניק, פעילה חברתית ופוליטית, לשעבר ממלאת-מקום ראש העיר ירושלים לקידום מעמד הילד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעל בר הלל, דובר צה"ל
מירי רגב. לחישות לחלוץ
צילום: יעל בר הלל, דובר צה"ל
מומלצים