שתף קטע נבחר

הסנאט מגבה את ישראל, בוש מזהיר את סוריה

הנשיא בוש חושש שאסד מנסה לשוב ולהתערב בנעשה בארץ הארזים, ומתייצב חד-משמעית לימין ישראל: "הם הותקפו בלי שום התגרות מוקדמת, מה אנחנו היינו עושים במקומם?". גם הסנאט אישר החלטה התומכת בישראל ומגנה את חיזבאללה, סוריה ואיראן. בתחילת השבוע: קונדוליזה רייס מגיעה לאזור. "לא תכפה הפסקת אש על הצדדים"

התייצבות חד-משמעית וכמעט חסרת תקדים של נשיא ארצות-הברית לימינה של ישראל. "הגורם למשבר במזרח התיכון הוא חיזבאללה", כך אמר אמש (יום ג') הנשיא בוש, שתהה מה הייתה עושה ארצו אילו הותקפה כך, "בלי שום התגרות מוקדמת".

 

"חיזבאללה חטף את החיילים והתחיל לירות טילים", אמר בוש בשיחה עם עיתונאים. הוא גילה הבנה לפעולה הצבאית בה נוקטת כעת ישראל. "לכל מדינה זכות להגנה עצמית, ואנחנו לא אומרים לאף אחד כיצד להגן על עצמו. אנחנו רק מבקשים מהם להיזהר על ממשלתו של פואד סניורה". 

 

אבל לא רק מישראל מבקש הנשיא האמריקני לשמור על ראש ממשלת לבנון. "שרידותו היא אינטרס שלנו, ואנחנו חוששים שסוריה תנסה שוב להשפיע על הנעשה שם - הם מנסים לחזור". כששפת גופו משדרת כעס, תקף בוש את הסורים והזכיר את החלטות האו"ם בעניין עצמאותה של לבנון: "התעקשנו שהסורים ייצאו משם ותהיה שם דמוקרטיה". הוא אפילו התבטא על כך שצריך להכות בחיזבאללה.

 

במקביל, הביע הלילה הסנאט האמריקני את תמיכתו המוחלטת בישראל על ידי אימוץ החלטה המגנה את החיזבאללה, החמאס, סוריה ואיראן.

 

"הסנאט הביעה את דעתו בצורה ברורה: לישראל יש את הזכות להגן על עצמה נגד תוקפנות. לממשלת ישראל לא צריך להיות ספק באשר לעמדתנו במשבר הזה", נכתב בהודעה שפורסמה בתום ישיבת הסנאט. ההחלטה עברה פה אחד, ללא מתנגדים, והיום צפויה החלטה דומה לעבור גם את אישור בית הנבחרים האמריקני.

  

רייס תגיע בתחילת השבוע

 

בד בבד, נודע כי מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, תגיע לאזור בתחילת השבוע הבא. גורמים בוושינגטון מסרו ל-ynet כי ביקורה לא נועד לכפות על הצדדים הפסקת אש. לדברי הגורמים, מטרת ביקורה של רייס יהיה להביע סולידריות עם ישראל, ולהתחיל בגישושים ראשונים לקראת מציאת פתרון לבעיות בלבנון: יישום החלטת מועצת הביטחון 1559 לפירוק המיליציות החמושות, ובדיקת האפשרות להצבת כוח רב לאומי בדרום לבנון שיתפרס יחד עם צבא לבנון.

 

בביקורה באזור, תיפגש רייס עם ראש הממשלה אהוד אולמרט ובכירים אחרים בישראל, וכן עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). כן תקיים רייס מסע דילוגים במדינות ערב המתונות - מצרים, ירדן וסעודיה - ותיפגש עם ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה.

 

מוקדם יותר אתמול התבטאה רייס נגד השגת הפסקת אש מלאכותית שתופר על ידי החיזבאללה על פי רצונו. "כולנו רוצים בהפסקת האלימות. כולנו רוצים להגן על אזרחים. אבל אנחנו צריכים להבטיח שכל מה שנעשה יחזיק מעמד ויהיה בעל-ערך. יש ליצור תנאים שיאפשרו הפסקת אש יציבה", אמרה רייס במסיבת עיתונאים שקיימה בתום פגישתה עם שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-רייט.

 

דברים דומים השמיע אתמול גם דובר הבית הלבן, טוני סנואו. בתדרוך היומי לכתבים, אמר סנואו כי "הפסקת אש שתשאיר את תשתית הטרור בלבנון על כנה אינה מקובלת עלינו". סנואו חזר ואמר כי ארצות הברית תומכת בישראל, וציין כי לישראל יש זכות להגן על עצמה.

 

לדברי רייס, הפסקת אש במזרח התיכון תתאפשר רק אם יתרחשו באזור כמה שינויים בסיסיים, ובהם הבטחה שדרום לבנון תחדל להיות מעוז פעולה של חיזבאללה נגד ישראל. "אנחנו מחויבים ללבנון יציבה על בסיס החלטה 1559", ציינה.

 

המשמעות המעשית של דברי רייס, היא שארה"ב מתכוונת לאפשר לישראל להמשיך לפעול נגד חיזבאללה בלבנון, ואין לה כוונה לכפות עליה הפסקת אש, שעלולה להחזיר את המצב לקדמותו.

 

לעומתה, אמר שר החוץ המצרי שארצו מעוניינת להשיג הפסקת אש בהקדם, ואישר שבפגישתם דנו השניים ביישומה של החלטה 1559 ובהורדת צבא לבנון דרומה.

 

רייס תפגוש ביום חמישי את חוויאר סולאנה ובכירים באו"ם בניו יורק, כדי להשפיע על כיוון הפעולה של שליחי האו"ם ולבחון עד כמה האיחוד האירופי מוכן להיות מעורב בהקמת כוח מיוחד שיתפרס עם צבא לבנון בגבול ישראל, יוזמה שמקדם עתה במרץ מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן.

 

בסך הכל, האמריקנים לצידנו

 

משרד החוץ פירסם אתמול ממצאים של סקר חלקי אשר נערך בקרב אזרחי ארצות הברית בימים האחרונים וכולל 404 נסקרים באשר למראות בעזה ובלבנון. על פי הסקר הציבור האמריקני סבור שישראל נמצאת בעמדה של אין ברירה ולכן הוא תומך בישראל. כמו כן, קיים רוב לתפיסה שפעילות ישראל מוצדקת אך כמחצית מהאמריקאים סבורים שהפעולה מוגזמת ופוגעת בעיקר בתשתיות האזרחיות. כמו כן עולה מהסקר שמחצית מהאמריקאים סבורים שיש להפסיק את פעילות ישראל.

 

בתשובה לשאלה באיזה צד אתה תומך בסכסוך - בישראל או בפלסטינים? 67% הביעו תמיכה בישראל בעוד ש-9% הביעו תמיכה בפלסטינים. כאמור, הקהל האמריקני חצוי בשאלה האם פעילות ישראל סבירה או מוגזמת מול החיזבאללה ומול החמאס – כ-40% סבורים שפעילות ישראל סבירה וכ-40% סבורים שהפעילות מוגזמת. זאת למרות שכ-55% סבורים שפעולותיה של ישראל מוצדקות, הן בעזה והן בלבנון.

 

לשאלה האם ישראל צריכה להמשיך בפעולה בלבנון? ענו 41% שיש להמשיך, בעוד ש-39% סברו שיש להפסיק, ובשאלה האם הפלסטינים, החמאס והחיזבאללה נוהגים באופן מוגזם במאבקם? ענו 68% מהאמריקנים שמדובר בהגזמה. 48% מהאמריקנים סבורים שבוש לא פועל נכון במצב לעומת 42% שסבורים שהוא פועל נכון. ורוב הציבור האמריקני סבור שעל ארצות הברית לא להתערב כעת במשבר מול אירן. הסקר המלא יתפרסם בשבוע הבא.


פורסם לראשונה 18/07/2006 22:06

 

השתתף בהכנת הידיעה רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בלי התגרות. בוש
צילום: רויטרס
מגיעה בשבוע הבא. רייס ושר החוץ המצרי
צילום: רויטרס
מומלצים