שתף קטע נבחר

הירוקים: "להפסיק פעילות התעשייה במפרץ חיפה"

חברי הקואליציה לבריאות הציבור שיגרו מכתב לחברי הקבינט והציגו את הדרישה מחשש שפגיעת רקטה באזור תגרום לאסון סביבתי רב נפגעים. לדבריהם, הממשלה מונעת משיקולים כספיים ומודאגת מגובה הפיצויים שתידרש לשלם למפעלים

הקואליציה לבריאות הציבור שלחה היום (ה') בצהריים מכתב דחוף לקבינט, ובו דרישה להכריז על מצב חירום ולהפסיק את הפעילות התעשייתית במפרץ חיפה עקב המצב הביטחוני בצפון.

 

לדברי העמותה, המאגדת את כל ארגוני איכות הסביבה בצפון, המשך הפעילות התעשייתית במפרץ והחזקת כמות, אפילו חלקית, של חומרים כימיים מסוכנים, עלולה לגרום לאסון סביבתי נוכח המשך נפילת הרקטות במפרץ, ולגרום לאסון המוני.

 

בצהריים התראיין מנהל המחוז הצפוני במשרד לאיכות הסביבה, עודד ראובן, וטען, במטרה להרגיע את חששות הציבור, כי כמות האמוניה הנמצאת במיכל במפרץ חיפה הוקטנה לחצי. עם זאת, עדיין מדובר באלפי טונות - כמות שעלולה לסכן עשרות אלפי תושבים במקרה של פגיעת רקטה.

 

במכתב ששלחו ארגוני הסביבה לשרים נטען כי על פי מחקר שבוצע בטכניון, חדירת עצם זר לתקרת המיכל עלולה לגרום לפגיעה במאות אלפי תושבים ולנזק בטווח של כ-20 ק"מ. "החלטות הממשלה להימנע מהכרזה ברורה על מצב מלחמה ומצב חירום מושפעות משיקולים של עלות וגובה הפיצויים שתידרש המדינה לשלם".

 

"אנו רואים כי אפילו הוראות פיקוד העורף אינן מובהרות ולא נאכפות בכל הנוגע לעובדים במפעלים ולתושבים שסביבתם", כתבו אנשי

הקואליציה לבריאות הציבור, והוסיפו כי "אנו דורשים פעולה מיידית ונחושה לסגירת כל פעילות תעשייתית מסוכנת במפרץ והפחתה לאפס של כל מלאי החומרים המסוכנים".

 

מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר כי המשרד המליץ למפעלים בחיפה לצמצם את כמויות החומרים המסוכנים עד למינימום האפשרי. מהמשרד נמסר בנוסף כי אנשיהם פועלים וימשיכו לפעול בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

 

מנהל מחוז חיפה במשרד, רוברט ראובן, חזר ואמר כי ריקון המפרץ מחומרים מסוכנים מתבצע באופן אינטנסיבי, אך הוסיף כי ריקון מיכל האמוניה עד תום ייארך עוד כשבועיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
בתי הזיקוק במפרץ חיפה
צילום: אחיה ראב"ד
עמוס בחומרים מסוכנים. המפרץ
צילום: מיכל כרמון
מומלצים