שתף קטע נבחר

טייס נהרג בהתנגשות שני מסוקי קרב בגבול הצפון

המסוקים, שהיו בדרכם לסייע לכוחות הפועלים באזור אביבים, התחככו באוויר והתרסקו סמוך לצומת כח, שמדרום לקריית שמונה. אחד הטייסים, רב-סרן רן יהושע כוכבא, מבית חנניה נהרג. שלושה לוחמי צוות אוויר נוספים נפצעו. בצה"ל מדגישים: המסוקים לא הופלו על-ידי חיזבאללה, מדובר בתאונה. עד ראיה: "ראיתי הבזק חזק בשמיים וכדורי אש שהחלו ליפול"

קצין צה"ל, המשרת כטייס קרב, נהרג ושלושה לוחמי צוות אוויר נוספים נפצעו בהתרסקות שני מסוקי קרב מסוג אפאצ'י (פתן) הלילה סמוך לגבול לבנון. הבוקר (יום ו') הותר לפרסום שמו של הטייס שנהרג - רב סרן רן יהושע כוכבא, בן 37, מבית חנניה. הלווייתו תתקיים בשעה 15:00 בבית העלמין הצבאי בקריית שאול.

 

המסוקים היו בדרכם לגיחה מבצעית בלבנון, שם היו אמורים לסייע לכוחות הפועלים בגזרת אביבים. ההתרסקות אירעה באזור רמות נפתלי, סמוך לצומת כח שמדרום לקריית שמונה. נסיבות האירוע אינן ברורות, אולם בצה"ל מדגישים כי הוא לא נגרם מאש שנורתה לעבר המסוקים. מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי, הקים ועדת בדיקה.

 

 

בצה"ל מעריכים כי מדובר בתאונה. מחקירה ראשונית עולה שככל הנראה שני המסוקים התחככו זה זה באוויר, ונערכו לנחיתת אונס שהסתיימה באופן קשה. תחילה אותר המסוק הראשון, ורק לאחר דקות ארוכות אותרו שרידי המסוק השני. על פי בדיקה ראשונית, מדובר כאמור בתאונה ולא באירוע טרור. כוחות ההצלה שהגיעו למקום קבעו את מותו של אחד החיילים. שלושה אחרים הועברו במצב קשה, בינוני וקל לבית החולים רמב"ם בחיפה.

 

עד ראייה סיפר ל-ynet כי הוא וחבריו הבחינו בכלי טיס שהתחיל לאבד גובה. "אמרתי לחברים שלי 'תראו משהו שם נופל מהשמים הוא הולך להתרסק'. אחרי כמה דקות שמעתי אמבולנסים וראיתי כוחות של צבא ומשטרה זורמים למקום שבו נפל המסוק".


מפת אזור ההתנגשות

 

התרסקות המטוסים נראתה היטב גם במטולה. שחר גמליאל סיפר: "ישבנו כמה חברים על המרפסת בבית של אבא שלי, משם אפשר לראות את עמק החולה ואת אזור קריית שמונה. בשלב מסוים ראיתי הבזק חזק בשמיים וכדורי אש שהחלו ליפול. גוש האש החל להתקרב לקרקע במהירות עד שנעלם. מייד הבנתי שמדובר במסוק שספג פגיעה כלשהי. אחרי כמה שניות נשמע פיצוץ עמום ואחריו שקט". גמליאל אמר כי בדקות שקדמו להתרסקות לא נשמעו או נראו נפילות של רקטות באזור נפילת המסוק.

 

 

עד ראיה אחר סיפר: "הייתי בתל חי כשפתאום שמעתי בום. חשבתי שזו עוד נפילה, אבל אז התחילו שמועות וכשהגענו למקום ראינו את המסוק מרוסק על ההר. ראיתי אש והרחיקו את כולם, כיוון שהיה חשש להתלקחות של חומרים מסוכנים. כוחות הצלה רבים הגיעו. לאורך כל הזמן הזה באוויר חג מסוק נוסף שהאיר וחיפש מסוק נוסף. כוחות הצלה רבים הגיעו למקום ואמבולנסים פינו את הפצועים".

 

ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר, סיפר כי "המזל הגדול הוא שהמסוק ניסה לבצע נחיתת חירום, מפני שהיתה בו תחמושת רבה. הדבר יכול היה לגרום לפיצוצים עזים. עלו בי זכרונות קשים על אסון המסוקים בשאר ישוב"

.

בעקבות התאונה נזכרו גם בחיל האוויר בצמרמורת באסון המסוקים מעל שאר היישוב בפברואר 1997. בתאונה שאירעה אז, התרסקו שני מסוקי יסעור שהיו בדרכם ללבנון ו-73 חיילים וקצינים נהרגו.

 

תאונה רודפת תאונה

 

תאונה אחרת שאירעה אתמול הסתיימה כמעט באסון. במהלך המראה של מטוס קרב מסוג אף 16 מדגם "סופה", המטוס החדיש ביותר של חיל האוויר, נטשו אותו שני הטייסים בבסיס חיל האוויר בדרום. זאת בעקבות תקלה טכנית שעדיין נבדקת. השניים לא נפגעו, והמטוס נעצר על המסלול באמצעות רשת מיוחדת.

 

מבדיקה ראשונית עולה כי האירוע נגרם ככל הנראה כתוצאה מתקר באחד הגלגלים. למטוס נגרם נזק רב. מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי, הורה להקים ועדת חקירה שתבחן את נסיבות האירוע.

 

המטוס, שהיה בדרך לתקיפה בלבנון נשא עליו טילים וחומר נפץ. הטייסים שהתקשו לבלום את המטוס, נטשו אותו בהתאם להוראות. הודות לפעולת הטייסים, לא הסתיים האירוע בנפגעים בנפש. למטוס עצמו נגרם ככל הנראה נזק רב.

 

עד כה ביצע חיל האוויר כ-3,000 גיחות בלבנון ותקף כ-1,500 יעדים. מדובר בהיקף פעילות נרחב במיוחד.


פורסם לראשונה 21/07/2006 00:50

 

בהכנת הידיעה השתתפו מירי חסון ומיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
רב-סרן רן כוכבא
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום: ניב קלדרון
פינוי אחד הפצועים
צילום: ניב קלדרון
צילום: ניב קלדרון
טופלו במקום - ופונו
צילום: ניב קלדרון
מומלצים