שתף קטע נבחר

"דווקא עכשיו, 'אגוז' חייבת להמשיך לפעול"

סרן (מיל') יקיר שגב, לשעבר מפקד ביחידת אגוז, בטוח כי מה שיחזק את הלוחמים, שארבעה מחבריהם נהרגו בקרב ליד אביבים, הוא המשך הלחימה. בינתיים בצה"ל בוחנים אפשרות לשינוי דפוס הפעולה בלבנון: בין השאר נבדקות אפשרויות להכנסת כוחות משוריינים ולמיקוד הפעולות בלילה

"דווקא עכשיו, אחרי האירוע הקשה הזה שבו נהרגו ארבעה לוחמים, היחידה חייבת להמשיך ולפעול. הלוחמים צריכים את הפעילות הזאת, זה מה שמחזק אותם" - כך אמר ל-ynet סרן (מיל') יקיר שגב, ששימש כמפקד צוות באגוז, ופיקד על עשרות מבצעים שנערכו על אדמת לבנון טרם נסיגת כוחות צה"ל מדרום המדינה.

 

 

אתמול נהרגו ארבעה חיילים מיחידת "אגוז" בחילופי אש כבדים בכפר מרון א-ראס, הסמוך לאביבים. הודעה נמסרה

למשפחות. בתקרית נפצעו גם שישה החיילים אחרים במהלך פעילות שנועדה לאתר תשתיות חיזבאללה בכפר.

 

בעקבות האירוע הקשה, ובהמשך להיתקלות חיילי מגלן השבוע במהלכה נהרגו שני חיילים, בודקים בצה"ל את דפוס הפעילות באזור קו הגבול. קצינים בכירים דיווחו על דיונים שנערכים לאחרונה על מנת לתכנן את הפעולות הבאות בעומק השטח הלבנוני. בין השאר, ישנם קצינים הקוראים להכנסת כוחות גדולים יותר לתוך השטח הלבנוני, תוך שימוש בטנקים ובמשוריינים אחרים, וכן לכוון את הפעילות לשעות הלילה, במהלכן יש לצה"ל יתרון על פני חיזבאללה.

 

"כשאני שומע עכשיו על הפעילות ועל הקרבות הקשים זה מחזיר אותי אחורה לאותם היתקלויות קשות, לקרבות

באזורים הסבוכים ולמחבלים המחופרים בעמדות ובבונקרים שמשתמשים בסיוע של מרגמות ותצפיות", אומר שגב. אבל ההבדל הוא שעכשיו החיזבאללה פועל עם אמצעי לחימה רבים יותר ומדויקים יותר והלחימה הופכת קשה עוד יותר".

 

יחידת אגוז במתכונתה הראשונה הוקמה בשנת 56' על ידי מי שהיה אז אלוף פיקוד הצפון, יצחק רבין, ומטרתה היתה לבצע משימות מיוחדות. היחידה התפרקה בעקבות חילוקי דעות, שנבעו בעקבות תקרית שבמהלכה נהרג מפקד היחידה הראשון. כעבור מספר שנים נבנתה היחידה ובשנת 68' הפכה לגדוד, שביצע פשיטות באזור לבנון ופוצץ בתים ששימשו את המחבלים. במלחמת יום כיפור שוב התפרקה היחידה ובשנת 95' שוב הוקמה מחדש, כשבראשה עמד סגן אלוף ארז צוקרמן, לימים מפקד יחידת גולני.  


לוחמי אגוז באימון (צילום: אביר סולטן, דובר צה"ל)

 

שגב: "ייעודה של היחידה היה ביצוע משימות מיוחדות בלבנון, מבצעים ומארבים ארוכים שיחידות צה"ל הרגילות לא ידע לעשות עד אז. בין השאר פעלה היחידה בדום לבנון תוך תפיסת תאי שטח בשיטות חדשניות שהומצאו על ידה".

 

לדבריו, היחידה פעלה בעשרות ומאות מבצעים באזורים שונים בלבנון. אחת מהן היתה ההיתקלות עם מחבלים באזור ג'בל סוג'ד בספטמבר 96', שבמהלכה נהרגו שני קצינים מהיחידה בפעילות דומה לזו שבה נהרגו ארבעה חיילים אתמול. גם אז נפתחה לעבר החיילים אש כבדה ולקח זמן רב לכוחות החילוץ להגיע אליהם".

 

אגוז היתה היחידה המובילה של צה"ל בלבנון עד הנסיגה והפכה לשם דבר. חיילים רבים ביקשו להצטרף לשורות היחידה שקצרה הישגים רבים בשדה הקרב. קצינים ביחידה סיפרו כי ביחס לכמות העצומה של הפעולות שבוצעו על ידה, ספגה היחידה היקף "מצומצם".

 

"אם יש יחידה בצה"ל שיודעת לפגוע במחבלים בתנאי שטח מורכבים אין ספק שזאת אגוז", מסביר שגב. "היחידה

שמרה על הכשירות הזאת גם לאחר יציאת צה"ל מלבנון, וברור שכעת, כשהחיילים מגיעים לשם לאחר פעולות אחרות בעזה ובאזור יהודה ושומרון הם נתקלים במציאות מעט אחרת ולוקח להם זמן ללמוד אותה, להסתגל אליה ולרכוש מיומנויות מתאימות".

 

שגב, איש מילואים של חטיבת גולני, נמצא גם בימים האלה בקשר הדוק עם חבריו ביחידה. לאחר הנסיגה מלבנון המשיכו לוחמי היחידה לבצע פעילויות שונות בגבול הצפון ומאוחר יותר עברה היחידה לפעול בגדה המערבית וברצועת עזה. בשנת 2004 זכתה היחידה לקבל צל"ש מידי הרמטכ"ל על פעילותה המבצעית באותה שנה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
באימון
צילום: דובר צה"ל
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
המ"פ בנג'י הילמן
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
סמ"ר רפנאל מוסקל
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
סמ"ר נדב באלווה
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
מומלצים