שתף קטע נבחר

אחרי שעות: חולץ ההרוג החמישי מאגוז

רק לאחר שהועברה גופת החייל ההרוג לישראל הותר לפרסם כי בקרב מצפון לאביבים נהרגו חמישה לוחמים. במשך 18 שעות הוגדר החייל כנעדר. נסיבות מותו עדיין נבדקות, וייתכן שנפגע על-ידי משוריין צה"לי שפעל במקום. הרמטכ"ל: "אנחנו שוקלים מה לעשות עם גופות 13 חללים של החיזבאללה שנהרגו בקרבות"

לאחר יממה של אי ודאות אותרה אתמול גופתו של לוחם צה"ל מיחידת אגוז, שנהרג במהלך הקרב ביום חמישי בכפר מרון א-ראס, צפונית לאביבים - כך הותר לפרסום לפנות בוקר (יום א'). שמו של החייל לא פורסם מכיוון שהוא חייל בודד שעלה ארצה לבדו. בכך עלה מספר ההרוגים בתקרית לחמישה. שישה חיילים נפצעו בתקרית.

 

הגופה אותרה ביום שישי בצהריים, אולם בצה"ל הוחלט לפעול לחילוצה רק אתמול, מחשש שבאזור יתפתחו קרבות נוספים. עד לחילוץ הגופה איבטחו לוחמי צה"ל את האזור כדי למנוע אפשרות של חטיפתה בידי מחבלים.

 

4 הלוחמים הנוספים שנהרגו בקרב:

 

  • רב-סרן בנימין הילמן, בן 27 מרעננה
  • סמל-ראשון לירן סעדיה, בן 21 מקריית שמונה 
  • סמל-ראשון רפנאל מוסקל, בן 21 ממזכרת בתיה
  • סמל-ראשון נדב באלווה, בן 21 מכרמיאל

  

 

רק במוצאי שבת לפנות ערב הושלמה העברת גופתו של החייל שנמצאה בכפר מרון א-ראס לשטח ישראל. במשך 18 שעות היה החייל בגדר "נעדר". כוחות צה"ל השתלטו על הכפר כדי להעביר את הגופה לישראל מבלי שהתהליך הרגיש ייתקל באש מחבלים וכדי למנוע אפשרות שמחבלים יחטפו את הגופה. במהלך כל השעות בהן החייל היה נעדר פעלה גם יחידת איתור נעדרים של צה"ל (אית"ן) על מנת לפענח את תצלומי האוויר ולאתר את מיקומו המדויק.

 

בצה"ל אומרים כי המבצע היה מסובך ותוכנן במשך שעות, עד שהתאפשר תהליך החילוץ. מתברר כי לאחר האירוע העלו בצה"ל מזל"טים ואמצעים טכנולוגיים אחרים על מנת לסרוק את השטח שבו ארעה ההיתקלות. 

  

אחת האפשרויות הנבדקות היא שהחייל נפגע מכלי משוריין של צה"ל מסוג פומה. על-פי עדויות חיילים, החייל סייע במהלך הקרב בחילוץ הפצועים באביבים, הוא סחב על כתפו אלונקה יחד עם חבריו. בשלב מסוים, לפני שהגיעו לפומה, ביקש מסיבה לא ידועה להתחלף. ייתכן כי נפגע או חש ברע. על פי ההערכה, החייל התמוטט באזור זה על רקע חילופי האש, וייתכן כי נפגע על ידי הרכב המשוריין שנע באזור. רק כאשר פונו הנפגעים, הבינו חברי הכוח כי החייל ונעדר ופתחו בסריקות. הנחת העבודה של הכוח היתה שהחייל נפגע, ומוטל בשטח הסבוך. בצה"ל העריכו כי לא מדובר במקרה נוסף של חטיפה.

 

שלשום אותרה גופתו, אולם הכוחות הפועלים בשטח החליטו שלא לפעול מייד לחילוצה בשל חשש מחילופי אש כבדים. תחת זאת שוגרו למקום חיילים על מנת לאבטח את האזור ולמנוע ממחבלים להתקרבו ולנסות לחטוף את הגופה. בכל אותן שעות מותחות נמנעו בצה"ל מלהתיר את האירוע לפרסום על מנת שלא לספק מידע רגיש לאנשי חיזבאללה ולמנוע מהם להבין שגופת החייל נמצאת בשטח. 

  

קרב קשה, עוצמת אש גדולה

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, אישר שבקרב באביבים נהרגו כ-13 אנשי חיזבאללה. "אנחנו שוקלים עכשיו מה לעשות עם החללים של חיזבאללה. אנו לא סוחרים בגויות כפי שחיזבאללה נוהג לעשות. לכן העובדה שיש אנשי חיזבאללה הרוגים לא תשנה ממנהגינו". הרמטכ"ל ציין כי צה"ל אינו חוטף גוויות לצורך שימוש כקלף מיקוח. "אך לא ניתן לגוויות הללו, שאחרים לא יכולים להגיע אליהן להיות פזורים בשטח וזאת מפאת כבוד האדם באשר הוא אדם. ראוי לטפל גם בחללי החיזבאללה בדרך ראויה".

 

הקרב באביבים היה אחת ההיתקלויות הקשות ביותר של המבצע. לאחר שהכוח של אגוז ספג את מכת האש המרכזית, החל חילוצו תחת אש ובחיפוי מסוקי קרב. החילוץ נמשך שעות ארוכות והתבצע לסירוגין, כאשר תחילה פונו הנפגעים לבתי חולים בישראל. מאוחר יותר פונו שלושה מההרוגים, ההרוג הרביעי פונה בשלב מתקדם יותר. במהלך היום בוצעו במקום סריקות, כולל של יחידת איתור נעדרים של צה"ל (אית"ן).

 

החיילים נפגעו לאחר שהגיעו בשלב מסוים לאזור פתוח יחסית, מרוחק מעט ממבנים. פצצת מרגמה שירו אנשי החיזבאללה לאזור פגעה ככל הנראה בכוח, ומרבית החיילים ספגו פגיעות הדף ורסיסים. במקום התפתחו בעקבות כך חילופי אש קשים.

 

עוד לפני התקרית, פגעו חיילי צה"ל במספר מחבלים. "הייתה שם עוצמת אש גדולה מאוד, טילים, פצצות מרגמה, מכל וכל". סיפר קצין בכיר. הכפר כולו, כך מתברר, הפך עם השנים למעוז של אנשי חיזבאללה. נבנו בו בונקרים, עמדות ומרתפים. "הם הפכו את האוכלוסיה שם לשכפ"צ אנושי", תיאר הבכיר.

 

הוא הוסיף: "לצערי, במלחמה הזאת עוד יהיו לנו נפגעים והרוגים. לא נוכל להבטיח אחרת. נצטער על כל מי שייפגע, אבל יהיו נוספים. אנו כבר צופים את זה. יש לנו צבא חזק שחייב להלחם באירגון הטרור הזה, שמאיים על ביטחונה של ישראל".

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פינוי הנפגעים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
קרב עיקש
צילום: איי פי
צילום: ניב קלדרון
כוחות צה"ל ליד אביבים
צילום: ניב קלדרון
צילום: אביר סולטן, דובר צה"ל
חיילי אגוז (ארכיון)
צילום: אביר סולטן, דובר צה"ל
מומלצים