שתף קטע נבחר

קרבות באזור בינת ג'בל; 10 חיילים נפצעו

כוחות קרקעיים מנהלים קרבות עם חיזבאללה בין מרון א-ראס לבינת ג'בל. מספר חיילים נפצעו מפגיעת טיל נגד טנקים שנורה לעבר אחד הכוחות. גורמים בצה"ל דיווחו על תקריות אש רבות באזור, "אך עדיין מדובר בחיכוך ברמה נמוכה, שכן הכוחות טרם נכנסו לבינת ג'בל"

היום ה-13: 10 חיילי צה"ל נפצעו, חלקם באורח בינוני וקל, בשורה של תקריות אש שאירעו הבוקר (יום ב') בין כוחות קרקעיים של צה"ל לפעילי חיזבאללה במרחב שבין מרון א-ראס לבינת ג'בל. באחד האירועים נורה טיל נגד טנקים לעבר כוח וכתוצאה מכך נפגעו מספר חיילים.

 

 

הקרבות מתנהלים, במהלך השתלטות צה"ל על השטחים החולשים על בינת ג'בל - "בירת חיזבאללה". במקביל, פגע חיל האוויר במספר מחבלים כאשר חיפה על הכוחות הקרקעיים הפועלים בשטח. גורמים בצה"ל דיווחו כי במקום מתנהלות כל העת תקריות אש ויש חיכוך בין הכוחות לבין המחבלים, עם זאת לדבריהם, "עדיין מדובר בחיכוך ברמה נמוכה שכן הכוחות נמצאים בפאתי בינת ג'בל וטרם נכנסו לתוך הכפר".

 

 

תוך כדי לחימה, חולצו מספר פצועים מאיזור הקרבות והם הועברו במסוקים לעבר בית החולים זיו בצפת ורמב"ם בחיפה. כוחות רפואה מוטסים נחתו סמוך לגבול הצפון ושם קלטו את הפצועים מאמבולנסים צבאיים. לבית החולים רמב"ם בחיפה הגיעו במהלך הבוקר שני פצועים - אחד באורח קל ואחד באורח בינוני. מנהל יחידת הטראומה, ערן טלאור, מסר כי השניים הם פצועי ירי. בית החולים זיו קלט חמישה חיילים נוספים שנפצעו קל בחילופי האש.

 


פינוי הנפגעים מלבנון (צילום: ניב קלדרון)

 

הלילה תקף חיל האוויר תשעה משגרי רקטות שכוונו לעבר חיפה. קצין בכיר אמר כי חלק מהמשגרים היו בעלי 14 קנים וכי זהו הישג המסייע להבנת שיטת הפעולה של חיזבאללה. למרות זאת, ציין הקצין כי ישנה כמות גדולה של משגרים בעלי טווח קצר ויהיה קושי להשמיד את כל הארסנל.

   

לאחר שהשתלט צה"ל על הכפר מרון א-ראס בדרום לבנון, התחיל אמש שלב נוסף וחשוב במבצע הקרקעי "קורי פלדה". כוחות צה"ל העמיקו את אחיזתם בכפרים שבדרום לבנון אלא שהפעם, הפעולה תהיה איטית תוך יישום לקחים מהאירועים במרון א-ראס. גדודים מחטיבות הצנחנים, גולני, מלווים בשיריון וחיפוי אווירי, החלו לנוע לעבר בינת ג'בל, הנחשב ל"בירת חיזבאללה" בדרום לבנון.


מפת האזור

 

קצין בכיר בחיל האוויר אמר כי החיל ליווה את הכוח הקרקעי שנכנס לפאתי בינת ג'בל וירה לאזור לפני הכניסה ובמהלכה. עד כה, פונה חייל אחד לצורך טיפול רפואי לאחר שהוכש על-ידי נחש. חיל האוויר השתמש במטוסי ומסוקי קרב והן בכלים אחרים על מנת לספק מודיעין לכוחות שפועלים בקרקע.

 

הבכיר הוסיף כי חיל האוויר ממשיך לפגוע גם במנהיגי חיזבאללה וביכולת הפיקוד והשליטה. הוא ציין כי הארגון מעביר לעיתים הוראות פעולה לחוליות בשטח באמצעות אופנוענים. אתמול פגע חיל האוויר במספר אופנוענים שפעלו כשליחי חיזבאללה. עוד אמר הקצין כי לאור הירי אתמול של רקטות לעבר חיפה, פעל שוב חיל האוויר ברובע דחייה שבדרום ביירות ופגע בעשרה מבנים של חיזבאללה.

 


פינוי הנפגעים הבוקר לרמב"ם (צילום: דורון גולן)

   

במקביל, לכדו כוחות צה"ל שני פעילי חיזבאללה בכפר מרון א-ראס שמצפון לאביבים. גורמים בצה"ל דיווחו כי השניים נעצרו על-ידי כוח צה"ל שפעל בכפר והועברו לשטח ישראל. 

 

בסך הכל תקף צה"ל ב-24 השעות האחרונות כ-270 יעדים בלבנון. בין היתר הותקפו למעלה מ-35 רכבים החשודים כי בהם הסתייעו ארגוני הטרור לירי רקטות אל עבר ישראל, 21 משגרים, למעלה מחמישים מבנים ומפקדות ששימשו מחסה למחבלים ואמצעי לחימה, מערכות תקשורת וקשר המשמשות את חיזבלאללה, גשר וצירים ומרחבי שיגור רקטות.

 

המטרה: נזק תודעתי

 

לצה"ל יתרון במספר היבטים. הוא שולט באש ובתצפית הוא מפעיל כוחות רבים הוא מגובה במודיעין והוא מסתייע בחיפוי אווירי - מסוקי קרב שמלווים את הכוחות ומבצעים ירי על כל דמות חשודה. מנגד, בצה"ל מעריכים כי אנשי החיזבאללה לא ישארו אדישים, וינסו לפגוע בכוחות, תוך שימוש בעמדות ובאמצעי לחימה רבים. "הלוחמים שלנו יודעים את העבודה", סיכם קצין בכיר בהתייחסו לסכנות הצפויות מן הפעולה.

 

על פי ההערכות באזור שבו החל צה"ל להעמיק אחיזתו נותרו כמה אלפי תושבים, כחמישית מהאוכלוסיה. במקום נמצאים גם כמה מאות אנשי חיזבאללה.

 

בצה"ל מעניקים למבצע חשיבות רבה. לא לחינם בחרו לקרוא למבצע "קורי פלדה", כעקיצה לדימוי שבו השתמש נסראללה לתיאור ישראל - "קורי עכביש". בצה"ל רוצים לגרום לחיזבאללה לא רק נזק במחסני אמצעי הלחימה ובתשתיות, אלא גם בתודעה. "אחרי שש שנים הגיע הזמן להבהיר חד משמעית את החוזק שלנו, גם הצבאי, גם בכושר העמידה ובדיוק לכך אנו פועלים", אמר הקצין הבכיר. החיילים בגבול הצפון למדו את המשימות שלפניהם, קיבלו דגשים והוראות מדוייקות. לכולם, בשטח ברור כי מדובר במבצע הגדול ביותר של צה"ל בלבנון בשנים האחרונות.

 

ההתפתחויות האחרונות:

 

המהלך הדיפלומטי צובר תאוצה - מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, תגיע בצהריים לישראל לסבב פגישות שמטרתו לעצב נוסחה שתוביל להפסקת אש. לפי שעה, האמריקנים עומדים לצד ישראל בדרישות לפרק את חיזבאללה מנשקו.

 

שבויים ראשונים - גורמים בצה"ל דיווחו כי חיילים לכדו שני אנשי חיזבאללה בכפר מרון א-ראס. השניים נעצרו והועברו לשטח ישראל.

 

אתמול, ירי רקטות ללא הפסקה - מטחי רקטות רבים נחתו אתמול במהלך כל יום ראשון על יישובי הצפון. שמעון גליקבליך בן 60 מחיפה וחביב עוואד בן 48 מאעבלין שילמו בחייהם. בסך הכל נפגעו 93 אזרחים, רובם נפגעי חרדה.


פורסם לראשונה 24/07/2006 07:20

 

בהכנת הידיעה השתתפו חגי עינב ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
משוריינים בשטח
צילום: איי פי
צילום: ניב קלדרון
פינוי הנפגעים
צילום: ניב קלדרון
צילום: דורון גולן
מפנים פצועים
צילום: דורון גולן
מומלצים