שתף קטע נבחר

נסראללה: נכנסנו לשלב של מעבר לחיפה

חיוור, לאקוני ומתנצל עלה מזכ"ל חיזבאללה לשידור ברשת "אל מנאר" ונשא נאום שישי מאז תחילת הלחימה בצפון. הוא הדגיש כי "מעתה, גבולות התגובה לא יהיו עוד העיר חיפה", והוסיף כי ארגונו יבחר את המועד המתאים לפעול. במקביל ניסה להסביר ללבנונים מדוע לא ארגונו הוא שהוביל את ארצם למצב של מלחמה

"עד עתה היינו בשלב של חיפה ומעכשיו אנחנו נכנסים לשלב של מעבר לחיפה - שלב שהאויב כפה עלינו. מעתה - גבולות התגובה שלנו לא יהיו עוד העיר חיפה אלא מעבר לה - אנו עוברים לשלב הבא", כך אמר הלילה (יום ד') מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, בנאום ברשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל מנאר". לדבריו, "בהתאם להתפתחות העניינים נבחר את המועד המתאים לתגובה ונחליט האם ומתי לעבור לשלב של הרבה מעבר לחיפה".

 

 

בנאום נראה נסראללה חיוור, חסר אנרגיות, לאקוני וכמעט מתנצל בפני העם הלבנוני על הלחימה. את דבריו החל בפתיח ארוך המסביר ללבנונים כיצד הגיעו למצב של מלחמה מול ישראל, ומדוע בעצם לא חיזבאללה היה זה שגרם למלחמה אלא רק שירת את לבנון  - והקדים את הצפוי מראש. הסברים אלה תואמים את מה שאמר מוקדם יותר גורם בכיר בצה"ל שהסביר כי נסראללה מעביר מסרים אפולוגטיים לאנשיו ולפיהם ארגונו לא היה זה שהתחיל בלחימה.

 

האמריקנים ביקשו: תוקפנות ציונית

 

לדברי נסראללה, "המהלך החל בפלסטין. הם עשו בחירות והופתעו מנצחון החמאס שהביך אותם. בתגובה - הם הקפיאו את הסיוע וסגרו בפניו את כל הדלתות והביאו את העניינים לכדי מלחמה פנימית. ואולם, באה פעולת חטיפת החייל (גלעד שליט - ר"נ). החשיבות שלה היתה בכך שהיא הדפה את סכנת המלחמה הפנימית והחזירה את העניינים למלחמה האמיתית.

 

"ואילו בלבנון - במהלך שנה שלמה היו ניסיונות אמריקניים שונים - ישירים ועקיפים. הם עשו ניסיונות ונכשלו", המשיך נסראללה. "הם הבינו שאין כוח פוליטי בלבנון המוכשר והמסוגל לחסל את ההתנגדות בלבנון. הם הופתעו מהכוח של ההתנגדות.... בסופו של דבר הם הבינו שאין דרך פנימית - פוליטית או צבאית שבאמצעותה ניתן לחסל את ההתנגדות בלבנון".

 


חורבות ביירות. נסראללה הסביר: איני אשם (צילום: איי.פי)

 

"גם במישור האזורי הם פעלו רבות. הם ניסו את ידידינו בסוריה ואיראן וגילו כי לא איראן ולא סוריה מוכנות להשתתף בחיסול ההתנגדות. לכן, הם הבינו שישנו רק גוף אחד שניתן לסמוך עליו שיכה את ההתנגדות בלבנון ובפלסטין ואחר כך את סוריה ואיראן. לפיכך, האופציה שלהם היתה מלחמה ישראלית ותוקפנות ציונית על לבנון".

 

ישראל רצתה לתקוף בספטמבר

 

מכאן, עבר נסראללה להסבר ישיר מדוע ארגונו למעשה כמעט הציל את לבנון בכך שחטף שני חיילים ומדוע אין להאשימו בכך שחטיפתם סיבכה את העניינים. "כל התמרונים של האויב בתקופה האחרונה היוו משום הכנות לתוקפנות זו. התזמון יועד לסוף ספטמבר או תחילת אוקטובר. הם היו צריכים עוד קצת מידע כדי להשלים את ההכנות. תכניתם קבעה כי האויב הציוני יפעל עם או בלי תירוץ - במבצע יבשתי תקיף בניסיון להשתלט על כל מרחב הדרום - עד לנהר הליטאני כדי למנוע ירי קטיושות ובמקביל להשתמש בחיל האוויר כדי לתקוף יעדים, מוסדות של חיזבאללה, בתים, תשתיות ועוד. זאת, כדי לגרום לשיתוק כולל של ההתנגדות ולדחוף את הציבור הלבנוני נגדו. זה מה שהוכן".

 

נסראללה הודה כי לא ידע עד כמה רבת עוצמה תהיה תגובת צה"ל לאירועים."ישנם כאלה ששאלו אותנו, 'אז למה חטפתם את שני החיילים?' הפעולה סיכלה את הגרוע מכל - מלחמה על לבנון וזו האמת. באמצעות הפעולה הזאת האויב מצא את עצמו במצב קשה והחל במבצע שתכנן להתחיל רק בחודש ספטמבר. האויב איבד את גורם ההפתעה. התסריט שלהם הסתמך על גורם ההפתעה, שכן הוא תכנן ברגע אחד להפציץ את כל אזור הדרום, אך הוא איבד זאת. בפעולת השבי סיכלנו את התסריט הזה וביטלנו את גורם ההפתעה וזאת בטרם הוא אסף את המודיעין הנחוץ לו והשלים את ההכנות. יותר מבעבר, אנו מתחילים עכשיו להבין את מטרות המלחמה".

 

מזכ"ל חיזבאללה הבהיר כי "התכנית שתוכננה עבור המלחמה הזאת היא להחזיר את לבנון להגמוניה אמריקנית-ישראלית וזה מסוכן אף יותר מאשר מה שתוכנן ב-1982 - שלבנון תנוהל על ידי עושי דברם של ארה"ב וישראל".

 

קודם כל כבוד

 

גם כשנדרש למהלכים הדיפלומטיים נשמע נסראללה נחרץ פחות מכפי שנשמע בנאומיו מאז החל המשבר, ואולי אף עמום באופן שיסייע להכשיר את הקרקע לירידה מהעץ. "המשלחות שבאו ללבנון, ואחריהן קונדוליזה רייס, באו עם תכתיבים אמריקניים-ציוניים. אני לא רוצה להיכנס לדיונים ולתנאים אלא לומר בקצרה: לא ייתכן שנקבל שום תנאי משפיל למדינתנו, לעמנו ולהתנגדות שלנו על חשבון הריבונות והעצמאות המדינית ואחרי כל הקורבנות שהקרבנו. הסיסמא שלנו היא 'קודם כל הכבוד'. בתים וגשרים אפשר לבנות אבל לא ניתן שאיש יפגע בכבוד שלנו. אנו פתוחים לדיון מדיני אך יש קו אדום - האינטרסים המדיניים שלנו. אחרי שרייס באה לכאן היא למעשה נתנה לאוייב עוד צ'אנס. יש לפנינו עוד 7-10 ימים מכריעים ועלינו להמשיך לעמוד איתן ולגלות סבלנות. אנו נמשיך בעימות שלנו".

 

ועוד סממן למצוקה של נסראללה: קשה להאמין אבל אשף הלוחמה הפסיכולוגית מזהיר את אנשיו מפני לוחמה פסיכולוגית של ישראל. בדבריו הסביר גם מדוע אנשיו אינם יכולים לגמרי לסכל את חדירת כוחות צה"ל לשטח לבנון. "עד כה לוחמי ההתנגדות רשמו הצלחות ניכרות מול האויב. היום אנו נלחמים בבינת ג'בייל כמו שנלחמנו במארון א-ראס. איננו צבא קלאסי - אנו נלחמים מלחמת גרילה. לכן, מה שחשוב לנו בקרב היבשתי הוא להסב לאויב נזקים גדולים ולמנוע ממנו להשיג את מטרותיו. בואו של צבא האויב יתן לנו הזדמנות לקרב ישיר ולהקזת דמו. בקרב היבשתי ידנו תהיה על העליונה. איננו נלחמים בדרך מאורגנת אך כל מה שייכבש - אנו נחזיר. אנו מוכנים לכך".

 

ואשר ל"לוחמה הפסיכולוגית של ישראל", הוא הסביר לאנשיו ולבני העם הלבנוני: "אני רוצה לציין את סוגיית הלוחמה הפסיכולוגית שמנהל האויב. אני מדגיש בפניכם - איננו מסתירים את ההרוגים שלנו. אם יהרגו לנו מספר גדול של אנשים - לא נסתיר זאת אלא נתגאה בכך. כך, כפי שהיה במארון א-ראס. אמרנו שהיה קרב ולא הסתרנו זאת. עליכם להקשיב לנו ולא ללוחמה הפסיכולוגית של האויב". הדברים מתייחסים אולי לפערי הנתונים בין מה שהציג גורם בכיר בצה"ל היום ולפיהם נהרגו בקרבות "עשרות רבות" של אנשי חיזבאללה, לעומת נתונים החיזבאללה כפי שהביאם בכיר הארגון, קומאטי, ולפיהם נהרגו 25 מאנשיו בלבד.

 

מדובר בהופעתו השישית של מזכ"ל החיזבאללה באמצעי התקשורת מאז תחילת הלחימה. אתמול העניק נסראללה ראיון לעיתון הלבנוני א-ספיר, שבו אמר כי פעולות קרקעיות של צה"ל בלבנון לא יביאו להפסקת ירי הרקטות לעבר ישראל. קצין בכיר בצה"ל אמר אתמול כי נסראללה הוא שיוזם את הפניות הרבות לתקשורת, וכי אמצעי התקשורת השונים לא פונים אליו כדי לראיינו. בין היתר, התראיין נסראללה גם ברשת אל-ג'זירה.

 

סגן ראש הלשכה המדינית של הארגון, מחמוד קומאטי, הודה אמש לראשונה בראיון שהעניק לסוכנות איי.פי כי אנשי חיזבאללה ציפו מישראל ל"תגובה רגילה ומוגבלת" ולא למכה הניצחת שהנחיתה ישראל. הוסיף: "לא ציפינו שישראל תפתח במבצע כה גדול נגדנו". לפי התסריט שחיזבאללה חזה לנגד עיניו, קיווו אנשי הארגון כי לאחר החטיפה יסתייעו בתיווך גרמני כדי לגבש עיסקה להשבת אסירים לבנונים בתמורה לחיילים שנחטפו.

 

מוקדם יותר, הודה קומאטי כי 25 לוחמי חיזבאללה נהרגו בימים האחרונים מאש צה"ל. הוא הסביר כי בכלל זה נמנים גם 17 לוחמים שנהרגו במהלך סוף השבוע בסמוך לגבול. מאוחר יותר, הודיעו אנשי הארגון כי שני לוחמים נוספים נהרגו סמוך לגבול ובכך טיפס מניין הרוגי חיזבאללה ל-27.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלג'זירה
עברנו שלב. נסראללה
צילום: אלג'זירה
צילום: איי פי
שכונת דאחייה בביירות
צילום: איי פי
מומלצים