שתף קטע נבחר

לראשונה: טילים ארוכי-טווח נחתו באזור עפולה

על פי המשטרה חמשת הטילים - מסוג פג'ר 5 - הינם ארוכי טווח "שטרם נראו כמותם בימי הלחימה". הטילים נחתו בשטח פתוח ללא נפגעים. זמן קצר לאחר מכן אישר חיזבאללה: שיגרנו רקטה בה לא השתמשנו עד כה. חיל האוויר השמיד את המשגר שביצע את הירי. בכיר בחיזבאללה, האחראי על הברחת אמצעי לחימה, נהרג אתמול בתקיפה צה"ל

החיזבאללה עולה מדרגה: לראשונה ב-17 ימי הלחימה, שיגר היום בצהריים (ו') ארגון החיזבאללה חמישה טילים, אשר גורמים במשטרה הגדירו כארוכי-טווח בעלי חומר נפץ במשקל גבוה מהרקטות שנורו עד כה. הטילים - מסוג פג'ר 5 - נחתו בשטחים פתוחים באיזור עפולה ובשטח שבין עפולה לעמק בית שאן; איש לא נפגע. זמן קצר לאחר מכן הודיע צה"ל כי חיל האוויר השמיד את המשגר שביצע את ירי הטילים ארוכי הטווח.

 

עד היום, ב-17 ימי הלחימה, נורו עשרות רקטות בקוטר 220 מ"מ לעבר ישראל, בהן מספר רקטות מסוג פג'ר 3. גורם משטרתי אמר ל-ynet מיד לאחר נחיתת הטילים כי מדובר ב"סוג שנע בין הפג'ר 3 לטיל הזילזל". החבלנים במקום בדקו מיד באיזה סוג של טילים מדובר וכעבור זמן מה הודיעו גורמים במשטרה כי מדובר ב"פג'ר 5" המכיל כמאה ק"ג חומר נפץ. 

  

 

לדברי גורמי ביטחון שהגיעו למקום הנפילה, ייתכן שהחיזבאללה ביקש לשגר את הטיל אל אזור חדרה או נתניה אך בגלל פעולת צה"ל בתוך שטח לבנון נמלטו עשרות פעילי הארגון פנימה לתוך עומק המדינה ואין ביכולתם לשגר טילים מאזור גבול ישראל-לבנון. לדבריהם, בגלל שהמרחק גדל - הטיל אשר כוון דרומה לחיפה נחת בשעות הצהריים בשטח פתוח סמוך לעפולה. 


טיל זילזל. ככל הנראה לא מהסוג שנחת בעפולה

 

בהודעה שפירסם אחר הצהריים חיזבאללה אישר הארגון כי תקף את העיר עפולה אך ציין כי עשה זאת באמצעות רקטה מסוג "חייבר 1" - בה לא השתמש עד כה. בהודעה נכתב כי "בכך נפתח שלב חדש בעימות מול האוייב וכי רקטה זו היא בעלת טווח של 50 קילומטרים. זו ההפתעה שהבטיח נסראללה בנאומו האחרון כי הארגון יתקוף 'מעבר לחיפה'". על פי ההודעה, "אם האויב ימשיך בתוקפנותו, יגיע השלב הבא בו נתקוף הרבה מעבר לחיפה".

 

ל-ynet נודע כי במטחים שנורו אמש לעבר הגליל המערבי אותרו בכרמיאל ובעכו רקטות בקוטר 220 מ"מ. עד כה שיגר החיזבאללה רקטות כאלה רק לעבר חיפה, כאשר אחת מהן פגעה במוסך הרכבת והרגה שמונה בני אדם ובאתרים נוספים.

 

בתוך כך הותר לפרסום כי בתקיפת צה"ל אמש פגע חיל האוויר ברכב בו נע נור שלהוב, בכיר בחיזבאללה שאחראי על ריכוז הברחות אמצעי הלחימה האסטרטגיים של הארגון, ובהם טילים ארוכי טווח. התקיפה התרחשה בעת שהרכב נע באזור הבקעה, במהלך ניסיון הברחה. בנוסף לשלהוב, נהרגו מספר מחבלים נוספים שהיו עמו ברכב וכן נמסר כי ברכב היו מספר רב של טילים. 

 

רקטות בצפון: 2 נפצעו בקריית שמונה, רכב נשרף בנהריה

 

זמן קצר לאחר נפילת הטילים ארוכי הטווח באזור עפולה, נחתו ארבע רקטות בנהריה וסביבותיה. שלוש מהן נחתו בשטחים פתוחים ואחת, בתוך העיר, פגעה ברכב שמיד עלה באש. אל מקום נפילת הרקטה הגיעו כוחות הצלה ואנשי כיבוי אש שפעלו במהירות לכיבוי הלהבות. רסיסים מהרקטה והמכונית עפו לכל עבר. רקטה נוספת שנורתה מאוחר יותר פגעה בבניין ציבורי אולם לא גרמה לנפגעים.


פגיעת אחת הקטיושת בנהריה, היום (צילום: שי שפיר)

 

רקטות נוספות שירה חיזבאללה מלבנון פגעו היום בשכונות מגורים בקריית שמונה; שני בני אדם נפצעו קל עד בינוני, ארבעה כלי רכב עלו באש ומספר בני אדם לקו בחרדה. בנוסף, נחתו בצהריים רקטות בשטחים פתוחים באזור כרמיאל, ראש פינה, עפולה, צפת, טבריה, כרמיאל ומעלות; ללא נפגעים. בעקבות הנפילות באזור הגליל המערבי פרצו מספר שריפות המטופלות על-ידי צוותי כיבוי מתחנות האזור. במספר מוקדים סמוך למעלות פועלים מטוסי כיבוי.

 

כשפגעה הרקטה בבית בפקיעין דווח תחילה כי המבנה שנפגע הוא אולם שמחות - הבלבול נוצר משום שבסמוך למבנה שניזוק עמדה הכלה, שהתכוננה לחתונתה, כשהיא כבר לבושה בבגדי החתונה. בנוסף לרקטה שפגעה בבית פגעו היום עוד ארבע רקטות בשטחים פתוחים בפקיעין. 10 בני אדם סובלים מפגיעות חרדה.

 

בעל הבית שנפגע, נאסיב סעידה, סיפר ל-ynet על רגע הפגיעה: "הייתי בבית עם כלתי ושני נכדי ופתאום שמענו את הנפילה. תפסתי את שני הנכדים, שהחלו לבכות מרוב בהלה. אני דווקא לא התרגשתי" .  

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, רועי נחמיאס, חגי עינב, רענן בן צור ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעת הרקטות בצהריים בצפון
צילום: ברוך גרוסוולד
צילום: רותם צרפתי
רקטה בצפת
צילום: רותם צרפתי
מומלצים