שתף קטע נבחר

אנשי חיזבאללה: סבלנות היא שם המשחק

כתב ה"גרדיאן" הבריטי שהה במחיצת ארבעה מחבלי חיזבאללה המסתתרים בדירה ליד צור. המחבלים אומרים כי ירי הקטיושות נעשה לפי הוראות מדויקות וכי מטרתם היא לפגוע ב"חיילי קומנדו או גולני". הם מספרים על הסיוע האיראני ועל אסטרטגיית הסבלנות: "צה"ל פועל מהר מדי, מוקדם מדי". ומה יהיה אחרי המלחמה? אז הם יסגרו חשבון עם הפוליטיקאים הלבנונים

כתב ה"גרדיאן" הבריטי ביקר במעוזי חיזבאללה באזור צור שבדרום לבנון. חיזבאללה, כך מתברר מהכתבה המתפרסמת הבוקר (שבת) נערך לעימות הנוכחי במשך שנים בסיוע איראן. הארגון גייס אנשי "מילואים" כבר לפני כחודש ומחבלי חיזבאללה ממתינים לצה"ל במקומות מסתור שונים. הדיווח מצייר תמונה של ארגון בלתי חדיר - שלוחמיו נבחרים כבר בגיל צעיר ולא עושים דבר מבלי לקבל הוראות מדויקות. בארגון כבר מסמנים את המטרה הבאה אחרי המלחמה - פוליטיקאים לבנונים, שדיברו נגדם.

 

הכתב, ריית' עבד אל-אחד, מתאר דירת מסתור, עמוסת כלי נשק, תחמושת וספרים שבה פגש את איש הדת השיעי, סייד עלי, ושלושה מחבלים נוספים של חיזבאללה השייכים לצוותו. הארבעה יושבים בדירה וממתינים לכוחות צה"ל. "סבלנות היא המעלה שלנו, אנחנו יכולים לחכות ימים, שבועות וחודשים לפני שנתקוף. הישראלים כל הזמן חסרי סבלנות גם בקרב וגם מבחינה אסטרטגית", אומר עלי, "אני מכיר אותם היטב".

 

 


הפגנה למען חיזבאללה (צילום: איי.פי)

 

עלי לחם בשורות חיזבאללה מאז שהיה בן 17 ואף בילה כמה חודשים בכלא הישראלי. בחמש השנים האחרונות הוא השלים לימודי דת בטהרן ולפני חודש קרא לו הארגון לשוב לדרום לבנון, ככל הנראה במסגרת "גיוס מילואים" - הוא הגיע ללבנון שבוע לפני שהלחימה החלה. עלי מביט מהחלון על מטעי הבננה הסמוכים: "נלחמתי שנים בין המטעים האלה. נהגנו לשבת ולחכות להם שיפעלו - ואז היינו מכים. הם תמיד היו פועלים מהר מדי, מוקדם מדי".

 

כתב הגרדיאן מדווח שקבוצות לוחמים אלו בהנהגת עלי ממתינות לצה"ל בכל רחבי דרום לבנון - בבונקרים, בבתים כפריים. עלי מספר שהוא ואנשיו מבלים רוב הזמן בבית ויוצאים ממנו רק בחסות החשכה.

 

"אנחנו נשארים במקומנו ולא זזים עד שנקבל הוראות וזה בדיוק מה שמבדיל אותנו ממליציות אחרות, בהן כל אחד יורה מתי שהוא רוצה ולאן שהוא רוצה", מספר אחד החמושים שהיה מעורב בירי קטיושות לעבר ישראל. "יש לנו הוראות מדויקות. גם כשאנו יורים טילים. אנחנו יודעים מתי ולאן לירות וכל אחד יודע בדיוק היכן הוא מתחבא לאחר השיגור". המחבלים מסבירים שעליהם להתחבא משום שכל אתר שיגור מופצץ על-ידי חיל האוויר הישראלי תוך 10 עד 15 דקות מרגע השיגור.

 

"להכות את הקומנדו ואת גולני"

 

מחבל נוסף, אחיו של עלי, מסביר כיצד חיזבאללה מלמד את לוחמיו להיות סבלניים. "במהלך האימונים שלנו אנחנו מעבירים ימים שלמים בבניינים ריקים מבלי לדבר עם אף אחד או לעשות משהו. הם היו אומרים לי - 'לך תשב בבניין ההוא', ואני הייתי יושב שם ומחכה".

 

מחבלי חיזבאללה נחלקים לשלוש קבוצות - לוחמים פעילים המקבלים משכורת קבועה, "לוחמי מילואים" שנקראים לשירות רק בזמן מלחמה ומקבלים בונוסים בהתאם אך לא תשלום קבוע וקבוצה שלישית המכילה את כל מי שתומך בארגון או נתמך על ידו.

 

עלי, שהוא מפקד החיזבאללה בכפרו, ושלושת המחבלים האחרים, הם חלק מכוח פעיל וההוראות שקיבלו הן להמתין להוראות נוספות. "חיזבאללה עוד לא השתמש בכל הלוחמים הפעילים שלו והישראלים כבר מגייסים מילואים".

 

בארגון מתגאים בכך שהם פועלים בחשאיות, "אנחנו לא מקבלים כל מי שדופק על הדלת ואומר שהוא רוצה להצטרף. אנחנו מגדלים את הלוחמים שלנו - אנחנו לוקחים אותם כשהם ילדים קטנים ומגדלים אותם להיות לוחמי חיזבאללה. כל לוחם שיש לנו מאמין כי צורת הקיום האולטימטיבית היא מות קדושים - כל אחד מהלוחמים האלה הוא מאמין אמיתי. הוא לא רק למד להשתמש בנשק אלא גם שיעי מאמין".

 

עלי מציין שהוא ולוחמיו נערכו לעימות הנוכחי במשך שנים ומודה כי איראן תמכה בארגון במהלך תקופה זו. "כשהבסנו אותם בשנת 2000 עשינו זאת עם קטיושות. היו לנו שש שנים להתכונן ליום הזה – האמריקנים שולחים לישראל טילים מונחי לייזר, אז מה רע בזה שהאיראנים עוזרים לנו? כשהסורים היו כאן, היינו מקבלים ציוד דרך קווי האספקה שלהם, עכשיו זה קצת יותר קשה. האסטרטגיה שלנו היא להכות את יחידות הקומנדו ואת יחידות גולני כמו שעשינו בבינת ג'ביל - אלו היחידות הכי טובות, אם הן לא יוכלו נגדנו, אז המורל של כל יחידות המילואים יצנח".

 

"אם ישראל תנצח - נחזור עשרות שנים לאחור"

 

עלי ואנשיו רואים במלחמה הנוכחית מלחמת הישרדות - לא רק של חיזבאללה אלא של העדה השיעית כולה. מבחינתם זו לא רק מלחמה נגד ישראל אלא מלחמה פנימית מול הסונים. "אם ישראל תנצח בעימות הזה, זה יהיה ניצחון עבור הסונים והם יחזירו את הקהילה השיעית עשרות שנים אחורה לזמן שבו היינו מורשים לעבוד רק בניקיון במדינה הזו. אנחנו נמות לפני שניתן לזה לקרות שוב".

 

הוא מבהיר כי גם אם הקהילה הבינלאומית תדרוש מחיזבאללה להתפרק מנשקו במסגרת הסכם להפסקת אש הרי שהוא ואנשיו לא מתכוונים להניח את נשקיהם. "המלחמה הזו היא 'פרק 2' בניסיון לפרק את חיזבאללה מנשקו. תחילה ניסו לעשות זאת באמצעות ממשלת לבנון והאו"ם והם נכשלו ואז האמריקנים ביקשו מישראל לסיים את העבודה".

 

למרות שישראל טוענת כי הסבה נזקים כבדים לחיזבאללה בימי הלחימה עלי מתעקש כי הארגון עומד איתן. "דברים הולכים טוב מאוד עכשיו - מה שלא יקרה אנחנו מנצחים. אם הם ימשיכו להפציץ אנחנו נישאר במקלטים ובכל תקיפה שעוברת יותר אנשים תומכים בנו. אם הם ייכנסו קרקעית הם ישובו לגורל האומלל שהיה להם ב-1982 - ברגע שהם יכבשו מטר אחד הם יתנו לגיטימציה להתנגדות האיסלאמית. אם הם רוצים להרוג את חיזבאללה הם צריכים להרוג את כל השיעה בלבנון".

 

"הקרב האמיתי יחל אחרי שהמלחמה הזו תיגמר", מזהיר עלי, "אז נצטרך לסגור את החשבון עם הפוליטיקאים הלבנונים - יש לנו מודיעין מעולה ואנחנו נוכל להגיע לכל אחד מהאנשים שמדבר נגדנו עכשיו. קודם נגמור עם הישראלים ואחר כך נסגור חשבונות". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיכה ברחובות ביירות
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"יצטרכו להרוג את כל השיעים"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מחבלי חיזבאללה. ממתינים במסתור
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
"צה"ל פועל מהר מדי"
צילום: איי פי
מומלצים