שתף קטע נבחר

הצנחנים שבו לבינת ג'ביל והרגו 20 מחבלים

חיילי גדוד 101 ניהלו הלילה קרב בבינת ג'ביל, 3 ימים לאחר שמפקד אחת המחלקות בגדוד נהרג במקום. מפקד הגדוד סיפר כי המחבלים פעלו בקבוצות מתואמות וכי הופתע מכמותם - אך היה גאה בחיילים על תפקודם: "זו לא נקמה"

שלושה ימים לאחר שסגן יפתח שרייר ז"ל, מפקד מחלקה בגדוד 101 של הצנחנים, נהרג בפעילות במרחב בינת ג'בל בדרום לבנון, שבו לוחמי הגדוד אל השטח. בקרב שהחל אתמול בצהריים ונגמר בשעות הלילה, הרגו החיילים יותר מ-20 מחבלים. בקרב השתתפו גם כוחות מגדוד 890 וממפקדת חטיבת הצנחנים. גם חיל האוויר סייע לכוחות הקרקע ופגע במספר מחבלים.

 

מפקד גדוד 101, סגן-אלוף אריאל יוחנן, אומר ל-ynet כי לא מדובר ב"סגירת חשבון". "לא מדובר כאן בנקמה, קיבלנו משימה וביצענו אותה על הצד הטוב ביותר. הסברתי להם שאנחנו נמצאים במלחמה ולפעמים יש גם נפגעים. אנחנו לא מתעסקים בנקמות אלא בכיצד להגן על עצמנו ולפגוע במחבלים. עם זאת, אין ספק שהתוצאות תורמות לחיילים בהיבט המורלי וברוח הלחימה".  

 

 


קרב לילי. "מבצע הפינוי היה מורכב" (צילום: איי.פי)

 

18 חללים גבה עד כה מרחב מרון א-רס ובינת ג'בל מצה"ל במהלך מבצע "שינוי כיוון". אמש והלילה, התנהל שוב קרב ארוך בין כ-30 מחבלים ללוחמי הצנחנים. הפעם, למעט מספר פצועים שפונו לבית חולים, שבו כל החיילים לישראל. "היינו במספר עמדות בחלק המערבי של הכפר", שיחזר סא"ל יוחנן.

 

"זה התחיל בשעות הצהריים כאשר שני מחבלים ניסו להתקרב לבית בו היה כוח שלנו, החיילים פגעו בהם והרגו אותם. ואז החלה המתקפה, לפחות שבע חוליות של מחבלים התחילו לפעול במרחב, חלקם מתוך שטחים פתוחים, אחרים מתוך בתים, הם ניסו לפגוע בחיילים, ירו טילים נגד טנקים, סאגרים, אר.פי.ג'י. הכוחות שלנו היו ערוכים היטב, הורידו חוליה אחר חוליה, זיהינו אותם נופלים. הייתה הדדיות בין הבתים, כלומר כל אחד ידע מה הכוח השני עושה, תיאום טוב".

 

נשאו את הפצוע על אלונקה עד למנחת המסוק

 

במהלך הפעילות נפצע אחד החיילים באורח קשה, בצה"ל בודקים אפשרות כי פציעתו נגרמה מתפעול לא נכון של טיל עליו היה מופקד. אם כי בגלל עוצמת האש הרחבה שהייתה במקום, ייתכן שנפגע מנסיבות אחרות. שני חיילים נוספים נפצעו באורח בינוני וחמישה קל - כולם כתוצאה מפגיעות הדף.

 

לוחמי גדוד 101 הצליחו לפגוע באמצעות קלעים וצלפים גם במחבלים ששהו בתוך הבתים, במקביל סייע גם חיל האוויר ופגע במספר מחבלים לאחר שקיבל הכוונה מכוחות הקרקע. "באחד המקרים זיהינו בית ששימש כחפ"ק של המחבלים, בתוכו היו כל מיני אמצעי קשר, הצלחנו לפגוע בשלושה מחבלים בפנים ולאחר מכן הכוונו לשם מסוק קרב - כדי לפגוע במקום עצמו", סיפר המג"ד.

 

רק לאחר ששככה האש החלו הלוחמים להוציא את הפצועים מהמרחב - הם נשאו על אלונקה את הפצוע הקשה מחוץ לאזור, עד לנקודה שבה נחת מסוק חילוץ של חיל האוויר ופינה אותו לטיפול בבית חולים בישראל. "מבצע הפינוי היה מורכב בפני עצמו", אמר סא"ל יוחנן.

 

"הלוחמים עמדו גם בפינוי. הם עשו עבודה מקצועית, די הופתענו מההיקף הנרחב של המחבלים שלקחו חלק בפעילות, אבל ידענו להתמודד איתם, זה היה קרב ארוך, וכולם הפגינו רוח לחימה, אני חייב להודות שאני גאה בחיילים שלי, אחד אחד. ההכנה המנטלית והמקצועית עשתה את שלה, ואני שמח שאלו בסופו דבר תוצאות הקרב". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חיילים בלבנון. "הקרב תרם למורל"
צילום: איי פי
צילום רפרודוקציה: דו"צ
סגן יפתח שרייר ז"ל. "זו לא נקמה"
צילום רפרודוקציה: דו"צ
מומלצים