שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מסתמן: צרפת וצבא לבנון יתפרסו בגבול
  ראש הממשלה אולמרט סעד עם מזכירת המדינה האמריקנית במעונו ושמע ממנה על הכוח הרב-לאומי המתגבש. על פי התוכנית, צרפת וצבא לבנון יקחו חלק בכוחות, ויתפרסו גם במעברי הגבול שבין סוריה ללבנון. עוד סיכמו השניים כי שני החיילים החטופים בלבנון יהיו חלק מכל פתרון מדיני למצב
  צרפת וצבא לבנון יתפרסו בדרום לבנון, כחלק מהכוח הרב לאומי, שעל הקמתו עמלים בימים אלה ארה"ב והאו"ם. כך עולה הלילה (יום א') מהפגישה שערכו בירושלים ראש הממשלה אהוד אולמרט ומזכירת המדינה האמריקנית המבקרת בישראל, קונדוליזה רייס.

   

   

  השניים נועדו במעון ראש הממשלה ושיחתם נמשכה כשעתיים. מרבית השיחה התנהלה בארבע עיניים, אך חלק ממנה נערך בהשתתפות ראש סגל הלשכה של אולמרט, ד"ר יורם טורבוביץ', היועץ המדיני שלום תורג'מן והמזכיר הצבאי האלוף גדי שמני. מן הצד האמריקני השתתפו במפגש השליחים למזרח התיכון אליוט אברהמס ודיוויד וולש.


  אולמרט ורייס. הכוח הרב-לאומי על הפרק (צילום: לע"מ) 

   

  בין הדיבורים המדיניים, סעדו יחד מזכירת המדינה וראש הממשלה ארוחת ערב, ומלשכתו של אולמרט נמסר כי במהלך הפגישה בין השניים לא הפעילה רייס כל לחץ בנושא הפסקת האש.  

   

  רייס אופטימית, גודל הכוח לא ברור

   

  השניים סיכמו גם כי שני חיילי צה"ל החטופים על ידי החיזבאללה, אלדד רגב ואהוד גולדווסר, יהיו חלק מכל הסדר מדיני שיושג. בסוגיית הכוח הרב-לאומי טרם הוחלט הנוסח הסופי לתנאי הקמתו, לאורך המנדט שלו ולסמכויותיו. עם זאת, מזכירת המדינה האמריקנית הביעה אופטימיות באשר לאפשרות הקמתו בקרוב.

   

  ראש הממשלה אולמרט ומזכירת המדינה האמריקנית לא דנו בגודלו של הכוח הרב-לאומי. כמו כן לא נידונה שאלת המדינות אשר תרכבנה את הכוח. עם זאת, מזכירת המדינה האמריקנית ציינה כי צרפת תהיה חלק מהכוח ותתפרס יחד עם הצבא הלבנוני בדרום לבנון וגם במעברי הגבול שבין לבנון לסוריה.

   

  באותה סוגייה אמר אמש נשיא צרפת, ז'אק שיראק, כי כוח בינלאומי לא יישלח ללבנון עד שיושג הסכם הפסקת אש בין הצדדים הלוחמים. במהלך היום שוחח שיראק עם ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, עם מזכ"ל האו"ם קופי אנאן, ועם יו"ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי, בניסיון לקדם את הסכם הפסקת האש בין ישראל לחיזבאללה.

   

  בשיחה בין מזכירת המדינה לראש הממשלה לא עלתה הצעת ראש ממשלת לבנון להפסקת אש. מזכירת המדינה האמריקנית ביקשה עם זאת מראש הממשלה להימנע מפגיעה ישראלית בתשתיות הלבנוניות. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי קונדוליזה רייס הודתה מאוד לישראל על פעולתה בנושא ההומניטרי לטובת תושבי לבנון. לדבריהם, היענות ישראל לפתיחת מסדרונות לסיוע הומניטרי, אם דרך נמל התעופה בביירות, אם דרך נמלי הים ואם במסדרונות היבשתיים, סייעו מאוד לארה"ב במהלך ועידת רומא בשבוע שעבר אשר עסקה במשבר בלבנון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  צרפת תחליף. כוח צה"ל בגבול
  צילום: רויטרס
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  הכוח הרב-לאומי.
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  מומלצים