שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הכנסת אישרה: ניתוחים פלסטיים יבוצעו רק ע"י מומחים

  עד היום, באופן חוקי לחלוטין, יכול היה אורטופד להציע שירותי שאיבת שומן ואורולוג - לבצע מתיחת פנים. לא עוד - היום אישרה הכנסת תקנות חדשות הקובעות כי רק רופאים מומחים לתחום יוכלו לבצע ניתוחים פלסטיים

  מהפכת בשוק הניתוחים הפלסטיים: ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (ב') תקנות של משרד הבריאות הקובעות כי רק רופאים מומחים יוכלו לבצע ניתוחים פלסטיים. התקנות ייכנסו לתוקף תוך 90 יום.

   

  בישראל לא היה עד היום חוק המגדיר איזה סוג התמחות נדרש עבור כל ניתוח, מתוך הנחה שאף רופא לא יסכן את המטופל או את המוניטין שלו ויבצע ניתוח שלא בתחום התמחותו. אולם שוק הניתוחים הפלסטיים המגלגל בישראל כ-300 מיליון שקל בשנה הוביל לכניסת גורמים עסקיים וקרץ לרופאים רבים, חלקם בעלי התמחות בתחומים אחרים, אחרים - רופאים ללא כל התמחות. וכך התרחשו בשנים האחרונות שורה של סיבוכים. בשנה החולפת אירעו שלושה מקרי מוות בעקבות ניתוחים פלסטיים. בנוסף הוגשו תביעות אזרחיות נגד מנתחים שנטען כי התרשלו וגרמו לנזקים.

   

  התקנות החדשות מטילות על מנהלי חדרי הניתוח הפרטיים והמרפאות הפרטיות את האחריות להעסיק אך ורק רופאים מומחים בכירורגיה פלסטית. ההסתדרות הרפואית התחייבה להגיש בתוך 60 יום רשימה של רופאים בעלי התמחויות נוספות, שיוכלו לבצע ניתוחים מסוימים. כך למשל, רופאי אף-אוזן-גרון יוכלו לבצע גם ניתוחי אף, רופאי עיניים יוכלו לבצע ניתוחים להרמת עפעפיים, אונקולוגים יוכלו לבצע ניתוחי שדיים וכירורגים כלליים יוכלו לבצע ניתוחים בדופן הבטן.

   

  עוד קובעות התקנות כי משרד הבריאות רשאי לאשר לרופא ללא תואר מומחה שהוכיח כי עסק בניתוח מסוים במיומנות ובהיקף של חמש שנים לפני כניסת ההוראות לתוקף, להמשיך ולנתח אותו ניתוח למשך שלוש שנים נוספות.

   

  "אני מברך על המהלך הזה אותו יזמנו יחד עם משרד הבריאות כבר לפני שנתיים", אמר יו"ר איגוד המנתחים הפלסטיים, ד"ר אייל וינקלר משיבא, "המהלך נבע מרצון כן ואמיתי להגן על אנשים תמימים שהולכו שולל ונפלו קורבן לניתוחים בידי אנשים לא מהימנים. התקנות האלו לא נועדו כדי להגן על שכר הפלסטיקאים, כמו שמלעיזים הציניקנים. הכל למען הרמה הרפואית. ראינו בלב כואב כיצד מטופלים נפלו קורבן לשרלטנים".

   

  לדברי ד"ר וינקלר בימים אלו פועל בישראל מומחה באורולוגיה שמבצע ניתוחי פנים, ללא כל הסמכה בתחום ואורתופד העוסק בשאיבות שומן. "מגיעים אלינו אנשים שסובלים מזיהומים בעקבות טיפולים שעברו בפנים, למשל הכנסת חוטי ניילון. גם כשפלסטיקאי מומחה עושה ניתוח, עלולים להיות סיבוכים, אבל הם מופיעים בשכיחות נמוכה יותר".

   

  ד"ר יצחק ברלוביץ, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות דיווח לוועדה כי למשרד הגיעו תלונות של מטופלים כי קיים נוהג של ביצוע ניתוח בידי רופא שאינו בעל תואר מומחה בענף רפואי אליו משתייך הניתוח.

   

  ח"כ משה שרוני (גימלאים), יו"ר ועדת הבריאות ציין כי התיקון לחוק "חיוני
  ומגן על בריאות הציבור".

   

  מהאיגוד לכירורגייה פלסטית נמסר עוד כי "מדובר בצעד המעמיד את ישראל בשורה אחת עם מדינות העולם המתקדמות בהן ברור כי רק למומחים מוענקת הסמכות והמומחיות לבצע ניתוחים פלסטיים. מדובר בצעד שיביא ליציבות בשוק הניתוחים הפלסטיים שהיה פרוץ עד כה והגיע עד לסכנת חיים".

   

  משרד הבריאות התחייב בדיון בוועדת הבריאות לאכוף את התקנות ולפקח על העסקת רופאים מומחים במרפאות הפרטיות ובחדרי הניתוח הפרטיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  ניתוחים פלסטיים. רק מומחים יבצעו
  צילום: איי פי
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים