שתף קטע נבחר

יותר ויותר אנשים מתמכרים לסקס וירטואלי

אנשים מאבדים את עבודתם כי אינם מצליחים להפסיק לגלוש באתרים ארוטיים. אחרים אינם מסוגלים ליצור קשר, כי את הסיפוק המיני שלהם הם מקבלים רק מהאינטרנט. וכן – זה קיים גם בישראל. האם אתם מכורים? ענו על השאלון המצורף במסגרת, ותדעו

מין באינטרנט – היום זה כבר די מקובל. היתרונות: זה זמין, זה נוח, ואי-אפשר לחטוף ככה וירוסים ומחלות למיניהן. אבל בדיוק בגלל אותם יתרונות, יש בעולם וגם בישראל מספר לא מבוטל של גולשים שהתמכרו לסקס וירטואלי. ממש כמו עם אלכוהול או סיגריות, כשצורכים בכמויות, זה הופך לרעל.

 

רוצים לדעת האם אתם מכורים? הקליקו כאן לשאלון לבדיקה עצמית

 

למען הקוראים שלא חוו סקס ויטרואלי מימיהם (ואתם כנראה במיעוט), דרוש הסבר. מי שבקי בנבכי הסייבר-סקס, מוזמן לדלג ישר אל כותרת הביניים הבאה. אז על מה מדובר? הנה תיאור מצב: את מול המחשב שלך, נכנסת לאתר של שיחות ארוטיות. כמעט בכל פורטל גדול יש גם כמה חדרי שיחות (צ'טים) עם אופי מיני. את בוחרת לעצמך שם בדוי ("ניק ניים"), רצוי משהו אטרקטיבי כמו "חתולת-מין 30" או "האלוהית 27", כאשר ה"ניק" מרמז על כמה את לוהטת והמספר מציין בדרך כלל את גילך. ברגע שנכנסת, עטים עלייך זאבי הערבות שאורבים לכל מצטרפת חדשה ומציעים לך לצ'וטט איתם. את בוחרת את בן שיחך לפי קריטריונים מדעיים כגון מספר שגיאות הכתיב שלו או העילגות היצירתית של מסריו. יש לציין ששיטת הצ'ט מאפשרת לפונים אלייך להעביר לך מסרים שרק את יכולה לראות, למרות שאת נמצאת ב"חדר" כללי.

בחרת את בן זוגך לשיחה? עכשיו מתפתח דיאלוג רב השראה, שהתוכן שלו די קבוע מראש:

"חתיך מהמם 35" מבקש ממך לתאר איך את נראית ומהי מידת החזייה שלך. התשובה שלך תכלול בדרך כלל שיער בלונדיני או לפחות אדמוני, גובה וגזרה של דוגמנית מסלול, וחזייה קאפ D. עכשיו תורך לברר מהם נתוניו הפיזיים של הגברבר: באורח לא מפתיע, גם הוא נראה מצוין, והטבע חנן אותו בציוד מפואר.

אחר-כך הוא מתחיל לפרט מה הוא עושה לך, איפה הוא נוגע בך ואיך; ואת גומלת לו בסימנים וירטואליים מוסכמים שמבטאים הנאה, עונג וכיף. בתורך, גם את מספרת לו מה את עושה לו, והוא מגיב בביטויי עונג משל עצמו. כשרוצים, מסיימים את ה"מפגש" בלחיצה על כפתור היציאה מהצ'ט.

לנוסחה הבסיסית הזאת יש כמה פיתוחים: למשל, לצרף לעניין גם מצלמת אינרטנט, שתעביר לבן שיחך תמונות בשידור חי ומקוון של חלקים מסוימים מגופך – וזאת עדיין בלי שתחשפי את זהותך או את פנייך. באותה מידה, את יכולה לראות את החלקים הרלוונטיים בגופו (במקרה כזה, כמובן, חלה על שניכם חובת דיווח אמת בשלב התיאור העצמי).

וחוץ מזה, תמיד ישנה האפשרות לגלוש לאתרי פורנו ולענג את עצמך לדעת מול תמונות מין מגרות, בדרגה כזו או אחרת של בוטות ונועזות.

 

אשתו עזבה אותו

מספר האנשים המחוברים לרשת האינטרנט מוערך במיליארד. סקס הוא הנושא הפופולארי ביותר במנועי החיפוש. בכל יום מצטרפים לאינטרנט אלף (!) אתרי סקס חדשים. מחקר שנערך בקרב גולשים מגלה שלמעלה משמונה מיליון מתושבי צפון מריקה עוסקים בסקס מקוון לפחות 11 שעות בשבוע – וזו כבר בהחלט נחשבת להתמכרות. הגיל הממוצע שבו נחשפים בני נוער לראשונה לפורנוגרפיה באינטרנט הוא 11. שבעה מכל עשרה גולשים מסתירים את החומר הארוטי שהם צופים בו ברשת.

 

המועצה הלאומית האמריקאית למלחמה בהתמכרות מינית כפייתית (כן, יש דבר כזה) מעריכה כי בין שישה לשמונה אחוזים מהאמריקאים הבוגרים מכורים לסקס ברשת. בתרגום למספרים, מדובר במשהו שבין 16 ל-21 מיליון בני אדם בארצות הברית בלבד. רוב הפעילות המינית ברשת מתרחשת בין השעות תשע בבוקר לחמש אחר הצהריים, כלומר בשעות העבודה.

 

"קשה לתת נתונים סטטיסטיים על הנושא הזה, אבל נראה שבאחוזים, המצב בארץ לא שונה בהרבה מן התמונה שמתקבלת מארה"ב ומקנדה" – אומר פרופ' אהרון בן-זאב, נשיא אוניברסיטת חיפה, שכתב את הספר "אהבה ברשת – המרחב הרומנטי החדש" (הוצאת זמורה ביתן). "למרות שקשה להגדיר התמכרות בהקשר של גלישה ארוטית, ברור שמי שגולש באתרי סקס יותר מעשר שעות בשבוע הוא בדרך לשקוע בבעיה. מי שגולש יותר משלוש שעות ביום – זו כבר בהחלט ההתמכרות, כי זה אומר פחות 20 שעות בשבוע עם בת/בן הזוג, עם הילדים, עם החברים.

"כאשר הזמן שאדם מבלה מול המסך מתחיל לפגוע בתפקודו היומיומי בחברה ובעבודה – זו התמכרות. אני יכול להשוות אותה להתמכרות לסמים: בשני המקרים, מרכזי ההנאה במוח מקבלים גמול מיידי ללא שום מאמץ. בשני המקרים, עם הזמן יש צורך במינונים גדלים והולכים כדי לקבל את אותה מידת הנאה. לגבי הפורנו, צריך להיחשף לו יותר שעות, ולעבור לחומרים קשים יותר ויותר. השיחה המינית הקצרה מהעבר כבר לא מגרה ולא מספקת.

  


התמכרות לסייבר סקס. מענג ומסוכן. צילום: Index Open

 

"בעיני זו התמכרות יותר מסוכנת, כי המכור לא מודע לה. כשאתה לוקח סם, אתה יודע שאתה עובר גבול מסוים. לגבי סקס וירטואלי, לא נדלקות נורות אדומות שיציינו שעברת את גבול ההנאה התמימה והתחלת לגלוש להתמכרות כבדה".

אלן, בן 50 ומשהו, הוא מסוג האנשים שהדבר האחרון שהייתם חושבים עליהם זה שהם מכורים לפורנוגרפיה באינטרנט. הוא היה שותף בכיר במשרד גדול של עורכי דין, עד לאותו יום בשנת 1999, כאשר מחשבי המשרד חוברו לרשת. די מהר הוא גילה את אתרי הפורנו. הוא היה נוהג להישאר אחרי שעות העבודה כדי לגלוש, להוציא תמונות של צעירים מעורטלים בתנוחות מגרות, ולהדפיס אותן במדפסת של המשרד. "עם הזמן הייתי זקוק ליותר ויותר תמונות כאלה", הוא מספר.

 

לא צריך להתאמץ

 

"לא רק 'לוזרים' עוסקים בסייבר-סקס", אומר פרופ' בן-זאב. "זוהי נחלתם של נשים וגברים, רווקים ונשואים, צעירים ומבגורים, משכילים ונטולי השכלה. אי-אפשר לתת לציבור הזה קווים מאפיינים, מלבד נגישות לאינטרנט".

 

ד"ר יצחק (צחי) בן-ציון, פסיכיאטר וסקסולוג, סגן מנהל המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה לנגב, אומר שמצד אחד, האינטרנט החזיר את העניין במכתבים רומנטיים נוטפי תשוקה, שהיו פעם מנת חלקם של אוהבים. "חלק רואים בזה גם סוג של בגידה לגיטימית", הוא מסביר, "כל עוד אין מגע בגוף והחלפת נוזלים. אבל מצד שני, די קל לגלוש להתמכרות מסוכנת".

ד"ר בן ציון פוגש בקליניקה שלו מידי שנה בין 10 ל-15 מטופלים שמכורים לסייבר-סקס. "מדובר באנשים שמבלים שעות רבות ביום ובלילה בשיחות באינטרנט", הוא מפרט. "אחד המטופלים שהגיע אלי היה מוציא כ-7,000 שקלים בחודש על צ'טים ארוטיים באתרים המסחריים, על חשבון התקציב המשפחתי. מטופל אחר, שהיה מהנדס בכיר במפעל גדול בדרום, פוטר משום שהיה מבלה את רוב שעות העבודה בגלישה באינטרנט. כאשר הממונים עליו חסמו לו את הגישה לרשת, הוא הצליח לפרוץ את כל החסימות".

 

מה סוד הקסם של הסקס הווירטואלי?

 

"הוא נותן את האשליה שהכל בסדר והכל נורא קל. לא צריך להתלבש. לא צריך להשקיע אנרגיות – לצאת, לבלות, להזמין בת זוג, לחזר אחריה, לנסות למצוא חן בעיניה. כביכול יש לו, לאדם, הכל – בת זוג נאה, זמינה, חפצה, שלא תדחה אותו. אבל למעשה אין לו כלום. יש רק אוויר. בת הזוג המצ'טטת איתו עכשיו ומזילה עליו ריר וירטואלי יכולה להיות גברת בת 67 או נער בן 16".

 

מחשבות על התאבדות

 

המכורים עצמם אינם מודעים למצבם, ונמצאים בדרך כלל בהכחשה (כמו מכורים לסמים או לאלכוהול). הם ממשיכים לטעון שבכל רגע שירצו, יוכלו להפסיק את ההרגל. רק שהרגע הזה לא מגיע אלא כאשר מישהו מעמיד אותם עם הגב אל הקיר. גילה ברונר, מנהלת השירות הסקסולוגי ב"מרכז לרפואה מינית שיבא – קלאס קליניק", אומרת שהמכורים לסייבר-סקס מגיעים אליה בדרך כלל עם תלונות אחרות לגמרי, המבטאות למעשה את המחירים שהם משלמים על הרגלי ההתמכרות.

"יש צעירים בשנות העשרים לחייהם", היא מספרת, שמתלוננים על קושי בתפקוד המיני. כאשר נכנסים לבירור עמוק יותר, מתברר שהסיבה היא ההרגלים המיניים שהם סיגלו לעצמם בגלישה באתרי הפורנו. הם צורכים את הסקס כמו בולימיה, מתוך בולמוס מיני, אין תהליך נורמלי של בניית זוגיות, אין התפתחות של אינטימיות, אין את כל העניין המנטאלי שמתרחש בקשר זוגי אנושי. הפורקן המיני המהיר מול המסך נעשה מתוך דחף שאי-אפשר להשתלט עליו. מידת הגירוי שהם זקוקים לה כדי להתפרק עולה והולכת, גם מנטאלית וגם פיזית. מנטאלית – הם זקוקים לחומרים קשים יותר ויותר. פיזית – נדרש להם שפשוף חזק יותר של איבר המין, כדי להגיע לפליטה.

 

"כאשר הם יוצרים זוגיות, הם מגלים שקשה להם להחזיק זקפה, או שהם סובלים מחוסר חשק ומשעמום לנוכח פעילות מינית רגילה. בגלל ששום נרתיק נשי לא יכול לתת להם את החיכוך החזק שהם מספקים לעצמם בעזרת היד, בת הזוג מגיעה עם תלונות על כאבים בחדירה".

 

איך מטפלים במצבים כאלה?

 

"כשמדובר באנשים ללא בני זוג, מעבירים אותם תהליכים טיפוליים הדומים לגמילה. הם צריכים להפסיק כל גלישה באינטרנט, גם באתרים 'ניטרליים', כי כל התקרבות לרשת מובילה אותם חזרה למקור ההתמכרות. במקביל, מלמדים אותם הרגלים אחרים של אוננות, בעוצמות שונות ותוך שימוש בדמיון מודרך בפנטזיות, מה שיאפשר להם עם הזמן גם קרבה זוגית".

 

לאבד את היצירתיות שבמין

 

הנה נתון שחשוב מאוד לקחת בחשבון: הנוער של היום הוא למעשה הדור הראשון שלומד את הרגלי המין שלו על-ידי היחשפות למסרים מיניים בוטים דרך האינטרנט. לעובדה זו יכולה להיות השפעה מזיקה מאוד על עתידם המיני והזוגי של המתבגרים. ברונר: "נער בן 15 למשל, הוא אדם שכבר יש מאחוריו ארבע שנים של גלישה, אפילו אקראית, באתרי פורנו. הוא לא המתמכר הקלאסי, אבל הוא מתרגל לכך שבקליק אחד יש לו גירוי מיני זמין ומיידי. מבחינה נפשית נוצרת פסיביות מחשבתית, ניוון של הדמיון, פגיעה בחלק היצירתי של החשיבה המינית. כאשר הוא יימצא עם בת זוג ויצטרך ליצור לעצמו את האווירה, הריכוז, האינטימיות – הוא יתקשה בכך. לכן עלול להתפתח חוסר חשק עם בת זוג וקשיי זקפה.

"הטיפ שלי לצעירים אלה הוא: אל תתרגלו לדפוס אחד בלבד של אוננות. תגוונו. למדו לאונן לפעמים מול האינטרנט, לפעמים בלעדיו. לא להיתקע עם אופן אחד ויחיד של גירוי".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק
האם גם אתם מכורים? ענו על השאלון שלנו וגלו
צילום: גטי אימג' בנק
צילום: Index Open
לאשה בפייסבוק
מומלצים