שתף קטע נבחר

כך התנהל מבצע הקומנדו בבעלבק

200 חיילי יחידות מובחרות פשטו בלילה על אזור בעלבק. בית החולים שעליו פשטו הכוחות מהווה "מרפאת חוץ" של חיזבאללה. הוא נשאל האם החטופים טופלו בו, וסירב להשיב. עד היום בוצעו 15 מבצעים דומים

קצין בכיר במטה הכללי סיפר בתדרוך לעיתונאים על המבצע שבו פשטו 200 חיילי יחידות מובחרות על אזור בעל בק. במבצע נהרגו 10 מחבלים סביב בית החולים בבעלבק, כולם היו חמושים עם אפודים. הקצין נשאל האם ייתכן שהמבצע בבית החולים בבעלבק נועד לאתר מידע מודיעיני אודות החיילים החטופים, שייתכן שטופלו בו לפני שהועברו הלאה, אך סירב להשיב על השאלה. 

 

לדבריו, עד היום ביצע צה"ל 15 מבצעים דומים, גם בטווחים של 120-130 ק"מ מהגבול. לגבי המשך המלחמה, אמר כי "היעד המבצעי יושג מחר בבוקר - שליטה מבצעית ברצועת הביטחון המסורתית בגזרה המרכזית".  

 

 

לדברי הקצין, המבצע "חד וחלק" שבוצע בלילה בבעלבק הוכן בשבוע האחרון ונועד לשתי מטרות.

  1. המטרה האחת היתה בית החולים דר אל חכימה, המשמש את כוחות חיזבאללה ומהווה מקום מפגש ונקודת התארגנות של אנשי משמרות המהפכה האיראניים.
  2. המטרה השנייה של המבצע, כך לדברי הקצין הבכיר, הייתה בשכונת שייח חביב. שם נתפסו אמצעי לחימה ונתפסו חמישה אנשים שברשותם תתי-מקלע מסוג קלצ'ניקוב. הם הסתתרו במבנה במרחק 5 ק"מ מבית החולים.  

 

בית החולים שעליו פשטו החיילים אינו בית חולים קלאסי של פצועים, אלא "מרפאות חוץ" של חיזבאללה. "מיד כאשר הגיעו לשם החיילים נפתחה לעברם אש. במקום עצמו היו מעט מאוד אנשים. החיילים מצאו במקום דיסקים, מחשבים ונתקלו באנשים חמושים. מספר מכוניות הגיעו אולם הכוחות נטרלו אותן", סיפר הקצין. בסריקה שנערכה נמצאו אמצעי לחימה.

 

על המבצעים בעומק לבנון, סיפר הקצין הבכיר: "למבצעים יש ערך מודיעיני רב מבצעי. הם נותנים תמונה מודיעינית טובה. הלילה נחטפו 5 פעילי חיזבאללה בגילאי 20-54, השמות מוכרים לנו".

 

הפעולה בבעלבק החלה לאחר חצות. מקורות זרים דיווחו כי כוחות מוטסים של צה"ל נחתו בבעלבק במטרה לחטוף את השייח מוחמד יזבק - חבר המועצה העליונה של חיזבאללה, מועצת השורא - ואחד מ-12 בכירי הארגון. לפי הדיווח, הלוחמים ניהלו קרבות קשים במשך שעה ארוכה.

 

גורמי ביטחון לבנונים טענו כי בתקיפות חיל האוויר בבעלבק נהרגו 19 בני אדם, בהם אזרחים, ילדים ואזרח סורי. מהחיזבאללה נמסר כי הלבנונים שנחטפו בפעולה הם אזרחים תמימים ולא פעילים.

 

הקצין הבכיר התייחס לאותם דיווחים ואמר שהמבצע לא כוון נגד אדם ספציפי ונבחר כמבצע "רועש". כל המבצעים האחרים עד היום היו חשאיים. הקצין טען שמשמרות המהפיכה האיראניים מעורבים בהדרכה, בפעילות מיוחדת, הכנסת אמצעי לחימה ללבנון ואולי אף בסיוע בהפעלת אותם אמצעי לחימה. 

 

לטענת הקצין הבכיר, צה"ל עדיין מזהה נסיונות הברחה מסוריה ללבנון, אך ניכר צמצום בנסיונות ההעברה הללו בגלל התקיפות מהאוויר של שיירות.

 

בתדרוך נוסף שערך ראש להק אוויר, תת-אלוף יוחנן לוקר, הוא אמר ש"בעלבק היא מעוז חיזבאללה מרכזי בבקעת לבנון ומהווה עורף לארגון ומרכז פיקוד ושליטה בגזרה. זו לחימה שדורשת תיאום מדויק של כוחות קרקעיים ואוויריים. הכוחות עמדו ביעדים ושבו לבסיסם בשלום".

 

בית החולים הפך למפקדת חיזבאללה

 

לוקר סיפר על המבצע בבעלבק: "מבצע הקומנדו, בפיקודו של מפקד חיל האוויר, כלל מטוסים, מסוקים וכלי טיס מסוגים אחרים, החלק הקרקעי כלל את יחידת הקומנדו של חיל האוויר ויחידת קומנדו נוספת, יחידה מיוחדת של צה"ל. היעדים של המבצע משרתים את המערכה הכוללת, ועיקרם - פגיעה ביעדים, פגיעה בתשתיות, פגיעה בעורף הלוגיסטי".

 

תת-אלוף לוקר סיפר ש"העיירה נמצאת בקרבה לגבול הסורי, נהנית מהגנה האוירית, מחסות ההגנה האוויריית של סוללות הטילים הסורית, מוגנת על-ידי נ"מ וטילי כתף שברשות חיזבאללה. צה"ל וחיל האוויר הפגינו את זרועו הארוכה, את היכולת להגיע לכל מקום שבו בוחר חיזבאללה להתמקם, גם אם הוא הופך בית חולים למפקדה. להפעלה וללחימה בעורף השטח במקום שבו החיזבאללה מרגיש מוגן, חסין, תחת מטריות שונות של הגנה, יש משמעות מבצעית עמוקה מאד".

 

לדבריו, חיל האוויר משמיד בתוך ארבע דקות משגרים שיורים לעבר חיפה ועפולה. תא"ל לוקר הוסיף כי מאז שעות הלילה בוצעו 400 גיחות ברחבי לבנון. במהלך התדרוך הוצגו סרטים של משגרים היורים רקטות לעבר ישראל בסמוך לבתי מגורים ומיד אחר כך מסתתרים מתחת לבתים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תמונות מהקרב
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
הפעולה בבעלבק
צילום: דובר צה"ל
צילום: רויטרס
נכנסים ללבנון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
פעולה קרקעית
צילום: רויטרס
מומלצים